Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Naukowcy odkryli substancje, które hamują powstawanie przerzutów

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) odkryli substancje, które hamują powstawanie przerzutów - wtórnych ognisk nowotworów złośliwych, które występują w nieuleczalnym stadium raka.

 

 

Metastaza odpowiada za 90 procent zgonów z powodu raka. Przyczyną powstawania wtórnych ognisk są krążące komórki nowotworowe, które opuszczają główny punkt skupienia, wchodzą do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się na inne tkanki i narządy. Komórki te łączą się w skupiska, które są prekursorami przerzutów.

Naukowcy odkryli, że epigenetyczne mechanizmy kontrolne odgrywają kluczową rolę w przekształcaniu klastrów w przerzuty. Tworzą one krążące komórki podobne do komórek macierzystych, które przyczyniają się do ich utrwalenia w tkankach i proliferacji (dzielenie).

Wykazano, że niszczenie skupisk w poszczególnych komórkach uniemożliwia regulację epigenetyczną. Naukowcy przetestowali 2486 leków zatwierdzonych przez Food and Drug Administration (FDA) i zidentyfikowali inhibitory powstawania klastrów. Wykazano, że leki te zapobiegają powstawaniu przerzutów.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg