Tak dla Zdrowia logo

Partnerzy społecznej kampanii Tak Dla Zdrowia

Fundacja NEUCA dla Zdrowia z cyklem akcji poświęconych seniorom

Badania profilaktyczne w zakresie osteoporozy, chorób serca czy płuc, ale także spotkania edukacyjne i rekreacyjne - to tylko część działań, jakie Fundacja NEUCA dla Zdrowia podejmuje na co dzień na rzecz wszystkich seniorów w Polsce.




Informacja prasowa


Bezpłatne badania w całej Polsce

Jednym z elementów działalności Fundacji jest organizacja mobilnych przychodni na terenie całej Polski, dających możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W znakomitej większości jej odbiorcami są właśnie seniorzy. Dotychczas Fundacja zrealizowała badania spirometryczne, kardiologiczne, diabetologiczne, dermatologiczne i densytometryczne. Akcje organizowane są cyklicznie a obecnie na terenie całej Polski można skorzystać z badań w zakresie chorób płuc i osteoporozy.

Badania mobilne organizowane są przez Fundację już od ponad 3 lat. W tym czasie przebadaliśmy ponad 50 tys. pacjentów w całej Polsce, wykrywając po drodze wiele niepokojących objawów, które kierowaliśmy do dalszej diagnostyki – komentuje Bogusława Golus-Jankowska, członek zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Pacjenci wracają do nas podczas kolejnych edycji badań, co jest najlepszym dowodem na słuszność takich działań - dodaje.

Edukacja zdrowotna

Fundacja we współpracy z aptekami i placówkami medycznymi realizuje także spotkania w poszczególnych regionach, a także wydaje poradniki, które mają za zadanie przybliżać wszystkim zainteresowanym zdrowe nawyki i sposoby radzenia sobie z najczęściej spotykanymi schorzeniami.

Lokalne inicjatywy

Oprócz ogólnopolskich akcji, Fundacja NEUCA dla Zdrowia organizuje cykliczne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku, już 24 czerwca w Toruniu odbędzie się VI edycja wydarzenia o nazwie „Senioriada”. Wśród przewidzianych przez organizatorów atrakcji znajdą się, m.in. kiermasz rękodzieła i wytworów klubów seniora, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich i innych organizacji działających na rzecz seniorów, pokaz form aktywności i rekreacji sportowo - zdrowotnej oraz prezentacja twórczości artystycznej. Seniorzy będą mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych: gęstości kości, serca czy oznaczania poziomu cukru. Fundacja organizuje tę inicjatywę we współpracy z Radą Seniora Miasta Torunia oraz Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej UMT.

Od początku istnienia Fundacji, senior pozostaje w centrum naszej uwagi - mówi Beata Korzeniewska, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia. - Podejmowane przez nas w tym zakresie działania dotyczące profilaktyki i edukacji zdrowotnej służą także pogłębieniu integracji międzypokoleniowej oraz zmniejszeniu wykluczenia społecznego wśród seniorów i marginalizacji osób starszych.

Oprócz „Senioriady”, pod koniec zeszłego roku odbyła się także III już edycja wydarzenia o nazwie „Akademia Zdrowia Seniora”.

Misją Fundacji jest także wsparcie pacjentów w nowoczesnych formach leczenia, rehabilitacji i farmakoterapii, poprawa standardów ochrony zdrowia i promocja edukacji zdrowotnej. Więcej informacji na temat jej działalności znajduje się na stronie www.fundacjaneuca.pl.

Senioriada „Jesteśmy 2018” dofinansowana jest ze środków Miasta Toruń i objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.



Źródło : InnerLook Public Relations

 

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku