Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Niechciany gość z wakacji Co zrobić, aby uniknąć zarażenia owsikami?

 

Sezon na letnie wyjazdy w pełni. Wycieczki w plener, kolonie i obozy dla dzieci, zabawy nad wodą i w piasku – czas relaksu i wypoczynku. Ale po powrocie z wakacji dzieci mogą przywieźć ze sobą niechcianych gości... To pasożyty, takie jak np. owsiki, które w dużych skupiskach, zwłaszcza dziecięcych, potrafią bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Warto
o tym pamiętać i uczyć dzieci prostych, podstawowych zasad, mogących uchronić je przed zarażeniem.

 

Podczas pobytu w ośrodkach kolonijnych czy na obozach dzieci spędzają ze sobą niemal cały czas. Śpią w pokojach wieloosobowych, mają wspólne łazienki, razem spożywają posiłki. Radość z zabawy i wakacyjnego szaleństwa sprawia, że nie dbają o podstawowe zasady, takie jak mycie rąk czy owoców. Zapominają o tym, że nieprzestrzeganie higieny może spowodować u nich kłopoty zdrowotne. Dlatego tuż przed wyjazdem na wakacje bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie maluchów i ciągłe przypominanie o prostych regułach dotyczących zachowania czystości. Jeśli tego zabraknie po powrocie z letniego wypoczynku może nas czekać konieczność rozprawienia się
z „pasażerami na gapę”.

O czym trzeba przypominać dziecku?

Po pierwsze dziecko powinno pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk z użyciem mydła i ciepłej wody. Ucz i stale przypominaj dzieciom, że muszą pamiętać o myciu dłoni zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, zabawie w piasku, powrocie z placu zabaw czy też zabawie z pupilami. Ta prosta zasada uchroni je nie tylko przed owsikami, ale wieloma innymi pasożytami i bakteriami.

Lato to nie tylko okazja do wypoczynku, ale również do zajadania się świeżymi owocami
i warzywami. Mycie ich przed zjedzeniem jest konieczne.
Nie tylko ze względu na środki chemiczne, pestycydy, którymi są pryskane. Zagrożeniem związanym z niemytymi owocami są także inwazyjne jaja pasożytów, jakie mogą znajdować się na skórce. Jaja owsików są bardzo lekkie, więc swobodnie mogą unosić się w powietrzu i osiadać na produktach spożywczych.

Kolejna zasada dotyczy mniejszych dzieci, choć nawet starsze mają z tym kłopot: nie należy wkładać palców i różnych przedmiotów (zabawek, długopisów, itp.) do buzi i nie należy obgryzać paznokci. To uciążliwe nawyki, które trudno dzieci oduczyć. Dla pasożytów takich jak np. owsiki, których jaja często „chowają się” pod paznokciami to doskonała okazja, aby dostać się do przewodu pokarmowego żywiciela. Dlatego warto przed wyjazdem na kolonię czy obóz obciąć dziecku paznokcie „na krótko”. Dziecko nie będzie miało okazji do ich obgryzania, a jaja owsika nie będą miały wygodnej „kryjówki”.

Dbanie o higienę intymną o ile maluszkom, przedszkolakom trzeba w tym pomóc, to starsze dzieci powinny już umieć same o siebie zadbać. Jest to ważna zasada, zwłaszcza w profilaktyce zarażeń owsikami. Drapanie się po pupie w nocy, w czasie snu to jeden z objawów owsicy. Wówczas samice przemieszczają się w stronę odbytu, wydostają się na zewnątrz ciała i składają jajeczka. Skóra w tej okolicy zaczyna wtedy bardzo swędzieć. Dlatego niezwykle ważne jest, aby rano, zaraz
po przebudzeniu umyć dokładnie okolice odbytu, a następnie dokładnie umyć ręce. Kiedy zauważysz taki objaw u pociechy np. po powrocie z wakacji, koniecznie obejrzyj nad ranem okolice odbytu dziecka. Jaja owsika

można dotrzeć gołym okiem - jeśli zauważysz 1 cm, białe pasożyty oznacza to, że dziecko zaraziło się owsicą. Koniecznie jest wówczas przeleczenie całej rodziny preparatami przeciwpasożytniczymi (np. lekiem dostępnym bez recepty, zawierającym pyrantel w zawiesinie). Czekają Cię również gruntowne porządki w domu.

Więcej informacji na www.bezowsików.pl

W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej bezowsików.pl edukujemy społeczeństwo na temat choroby jaką jest owsica – jej objawów i leczenia, ale przede wszystkim profilaktyki. Materiały edukacyjne i artykuły tworzone z ekspertami w tej dziedzinie to rzetelne źródła informacji na temat owsicy, postrzeganej często jako wstydliwy problem. Naszym celem jest propagowanie rzetelnych informacji na temat owsicy poprzez materiały edukacyjne, artykuły i filmy oraz nagłośnienie tematu w mediach, a także aktywne działania skierowane bezpośrednio do rodziców, wychowawców i opiekunów dzieci
w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Więcej informacji nt. kampanii można znaleźć na www.bezowsikow.pl

Owsica - to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi, nie ma więc możliwości, aby zarazić się chorobą od psa lub kota. Owsicę wywołują owsiki - ok. 1 centymetrowe pasożyty z gatunku nicieni. Zapadają na nią głównie małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg