Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Niejedna z jedną. Sztuka w walce z rakiem

 

Piękne i niepowtarzalne kobiece akty ukazujące urodę niezwykłych modelek, które do 15.11.2009 r. prezentowane będą w ramach wystawy „Niejedna z jedną” w Starym Browarze w Poznaniu.

Organizator: Fundacja „ŚWIATŁO” Odział w Poznaniu
Pod Patronatem No Women No Art

Wystawa obejmuje cykl zdjęć kobiet po operacji mastektomii - najmłodszych Amazonek w Polsce w wieku od 25 do 34 lat. Portrety kobiet zostały wykonane przez ich zdrowe rówieśniczki - fotografki, m. in. Magdalenę Gawędę, Agnieszkę Kłos, Danę Puciłowską, Darię Filipowicz, Ewę Szymczyk, Ilonę Weiss, Matyldę Pachowicz, czy Izabelę Lachowicz. Artystki ukazują w swoich pracach czym jest dla nich kobiecość i w jaki sposób odkrywają ją u koleżanek teoretycznie pozbawionych jej atrybutów.

 

Temat utraty piersi jest niewątpliwie trudny. Jednak, gdy oglądający zdjęcia zobaczy szczere uśmiechy fotografowanych kobiet - uświadomi sobie, iż to tylko on wcześniej postrzegał je stereotypowo. Nie w piersiach tkwi esencja kobiecości. Przejawia się ona w spojrzeniach kobiet i ich sposobie prezentowania ciała przed obiektywem aparatu.

Inspiracją do powstania wystawy był projekt kalendarza z 2005 roku, którego pomysłodawczynią była Izabela Moczarna-Pasiek. Następnie został on uzupełniony o samouczek badania piersi oraz wykaz przychodni w całym kraju wykonujących bezpłatne badania profilaktyczne. Zyski z jego sprzedaży przekazane zostały na konto fundacji Amazonek.

Nie bez przyczyny wystawa „Niejedna z jedną” prezentowana jest w miejscu publicznym - w galerii handlowej. W ferworze zakupów i konsumpcji, która tam panuje, zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy o swoim zdrowiu. O ile ważniejsze jest ono od pozornych atrybutów kobiecości w postaci ubrań czy butów…

 

Czytaj także: Niejedna z jedną. Profilaktyka raka piersi.

 

Niejedna z Jedną” – wystawa fotografii
Organizator: Fundacja „ŚWIATŁO” Odział w Poznaniu
Pod Patronatem No Women No Art

Stary Browar 50 50 Atrium
26 X - 15 XI 2009

Szczegóły: http://www.akademia.swiatlo.org/~poznan/

Kalina Nagórska
Tak Dla Zdrowia

 

 

Źródło: http://kultura.wp.pl/title,Niejedna-z-Jedna-wystawa-fotografii,wid,11629461,wiadomosc.html

 
Reklama
Reklama