Tak dla Zdrowia logo

Partnerzy społecznej kampanii Tak Dla Zdrowia

Jak utrzymać wymarzoną wagę po diecie?

 

Nie ma diety cud, pigułki z reguły nie działają. Trzeba naprawdę się wysilić, aby stracić na wadze, a nie żyć jedynie marzeniami o tym. Kiedy to się w końcu stanie, bardzo się cieszymy. W tej euforii trzeba pamiętać, żeby nie powstał efekt jo-jo. W końcu cudowną sylwetkę chcemy zachować już na stałe.

 

Kiedy chudniesz w wolnym i zdrowym tempie to bardziej prawdopodobne, że utrzymasz wagę. Jednak jeżeli cierpisz przy każdej diecie na efekt jo-jo, przeczytaj kilka naszych rad.


Niewielkie kroczki na początku


Jeżeli rzucasz się na głęboką wodę i od razu wprowadzasz restrykcyjną dietę – możesz mieć faktyczny problem z efektem jo-jo. Lepiej wprowadzać do codziennej diety drobne zmiany. Wtedy one na stałe zagoszczą w rutynie dnia. Nie przytłaczaj się jedną dużą zmianą na raz.


Jaka jest Twoja motywacja?


Niezależnie, jaka by nie była  prawdziwa motywacja – trzymaj się jej i bierz z niej wewnętrzną siłę. Chodzi o dopasowanie starych ubrań, w które nie możesz się wcisnąć, a nadal ci się podobają? A może o lżejsze i bardziej aktywne zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu? Długoterminowy cel pozwoli ci zmienić nie tylko wagę, ale i styl życia na zdrowszy.


Nie wolno się głodzić!


Nie można prowadzić głodówek lub jeść jak myszka. Twoje ciało powinno zapoznać się i przyzwyczaić do określonych, zdrowych zachowań i nawyków.


Miej plan!


Kiedy masz opracowany regularny harmonogram posiłków i lodówkę peł świeżych produktów, nie idź ślepo w dietę. Dokonuj wyborów, które wydają się dla ciebie najlepsze, a twoje ciało przystosuje się po jakimś czasie do zdrowych nawyków i w końcu dieta przestanie być dietą, a stylem życia.


Jedz to, co kochasz


Dobrze czytasz! Zdrowe jedzenie, które wspomaga odchudzanie może być również pyszne! Nawet jeżeli kiedyś nie wyobrażałaś sobie tygodnia bez kostki czekolady, to zobaczysz, że po jakimś czasie pragnienie czegoś słodkiego zacznie pojawiać się coraz rzadziej, a zdrowe pokarmy zaczną być równie ciekawą pokusą.


Ciesz się z ćwiczeń


Chodzenie na siłownię nie powinno być porównywalne do wizyty u dentysty. Zajęcia fitness powinny być przyjemne, więc nie idź na pierwsze lepsze. Sprawdź kilka, każda siłownia oferuje jednodniowe karnety lub pojedyncze wejściówki. Wybierz

zajęcia, które cię zainteresują, abyś chętnie chodziła siłownię.


Może coś słodkiego?


Sporadycznie możesz zjeść coś słodkiego. Wyznacz sobie dzień w tygodniu, bądź miesiącu, kiedy możesz pozwolić sobie na drobny grzech. Jednak mimo tego nie przerywaj zdrowego trybu życia. Nie wolno odpuścić, nawet jeżeli w ciągu jednego dnia sobie pofolgowałaś. Jeżeli w poniedziałek zjesz pączka, to we wtorek staraj się ściśle trzymać diety, aby to wyrównać.


Myśl na przód


 

Jeżeli masz wyznaczony cel długoterminowy, trzymaj się go. Walcz ze sobą samą, aby faktycznie zmienić tryb życia. Zrób plan dnia, tabelki żywienia, listę ćwiczeń. To ci pomoże.


http://columnamedica.pl/


 


wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg