Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Zadbaj o serce. Jesteś dla kogoś ważny.

Zadbaj o serceChoroby układu krążenia są największym zagrożeniem zdrowia i życia Polaków. W 2000 roku stanowiły przyczynę 48% wszystkich zgonów w naszym kraju. Co piąty z nich dotyczył osób poniżej 65 roku życia. Ponad 8 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, co druga osoba dorosła ma podwyższony poziom cholesterolu, nadwagę lub otyłość. Ponad 60 procent z nas prowadzi niekorzystny dla zdrowia, siedzący tryb życia, a z braku czasu lub chęci aktywność fizyczną ogranicza do minimum. Niepokojąco rośnie liczba osób chorujących na cukrzycę. Ponad 8 milionów dorosłych nadal pali papierosy. W świetle takich statystyk nie może dziwić, że co trzeci mężczyzna i co szósta kobieta w Polsce umiera z powodu choroby serca lub naczyń krwionośnych.

Optymizmem napawa jednak fakt, że aż 2/3 Polaków chciałoby coś zrobić dla swojego zdrowia. Wiadomo również, że chorobom układu krążenia można skutecznie zapobiegać poprzez właściwą profilaktykę, która w praktyce sprowadza się do przestrzegania kilku zasad:

 

- znajomości prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu i glukozy we krwi

 

- regularnych badań kontrolnych, pozwalających w porę wychwycić początki nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, czy cukrzycy

- utrzymywania prawidłowej wagi ciała

- systematycznej aktywności fizycznej

- modyfikacji sposobu żywienia

- rezygnacji z nałogu palenia tytoniu i ograniczenia biernego palenia

- umiejętności radzenia sobie ze stresem

Doświadczenia innych krajów pokazują, że programy profilaktyki zdrowotnej przynoszą wymierne rezultaty, zarówno jeśli chodzi o statystyki zachorowań i umieralności na choroby serca, jak i oszczędności dla finansów kraju.

Dlatego także w Polsce ruszył, zakrojony na ogromną skalę, program edukacji w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego „Pamiętaj o Sercu”, który ma za zadanie dostarczyć wiedzy, ale i motywacji do przestrzegania zasad zdrowego stylu życia.

Źródło: http://pamietajosercu.pl/

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł