Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Zdrowe serce kocha jeszcze mocniej! 7 dobrych rad jak dbać o serce

loveChoroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną umieralności w Polsce. Można jednak im skutecznie zapobiegać! Najnowsze badania naukowe prowadzone także w naszym kraju wskazują, że ponad 50% zgonów z powodu tych chorób można uniknąć!

1. Zwróć większą uwagę na to, co jesz

Jedz więcej warzyw i owoców – zawierają one błonnik, witaminy i przeciwutleniacze. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, słodyczy oraz słodzonych napojów (tzw. soft drinków) i soli kuchennej

2. Kontroluj ciężar ciała, nie dopuść do otyłości lub nadwagi

Otyłość i nadwaga sprzyjają cukrzycy i nadciśnieniu – wrogom naszych naczyń i serca.

Prawidłowy obwód pasa:

 

Mężczyźni o obwodzie pasa powyżej 94 cm i kobiety powyżej 80 cm - sygnał zagrożenia nadwagą, która poprzedza otyłość. Takie wymiary wskazują na wczesne zagrożenie wystąpieniem chorób układu krążenia.

 

Mężczyźni o obwodzie pasa powyżej 102 cm i kobiety powyżej 88 cm - sygnał poważnego zagrożenia otyłością. Osoby o takich wymiarach mogą spodziewać się poważnych problemów układu krążenia prowadzących nawet do zawału serca.

3. Postaw serce na nogi! Ruszaj się!

Bądź bardziej aktywny fizycznie – częściej spaceruj, chodź po schodach, wykonuj rozmaite ćwiczenia sportowe. Przeznacz na to przynajmniej 30 minut, najlepiej codziennie (nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu).

Jakie inne korzyści, oprócz zmniejszenia ryzyka chorób, przynosi aktywny tryb życia?

- lepsze samopoczucie,

- łatwiejsze zasypianie,

- zgrabną, wysportowaną sylwetkę,

- większą sprawność umysłową nawet w podeszłym wieku,

- lepszą sprawność seksualną i większe zadowolenie z tej sfery życia,

- lepsze radzenie sobie z codziennymi stresami, zmniejszenie uczucia zdenerwowania, napięcia.

4. Nie pal tytoniu!

Jeżeli palisz, przestań. Jeżeli nie palisz, nie zaczynaj. O ile to możliwe unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Tzw. bierne palenie jest również niebezpieczne.

W latach 90 ponad 2 miliony Polaków rzuciło palenie, Tobie też się uda!

5. Mierz regularnie ciśnienie krwi

Co trzecia osoba dorosła w Polsce ma nadciśnienie tętnicze, tj. ciśnienie równe lub większe od 140/90 mm Hg. Przez długi czas może ono podstępnie i bez uchwytnych dolegliwości uszkadzać układ krążenia. Jeżeli masz nadciśnienie, postaraj się schudnąć, ogranicz spożycie soli kuchennej i większych ilości alkoholu. Bądź pod opieką lekarza. W wypadku, gdy potrzebne będą leki, bierz je regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym www.takdlazdrowia.pl

6. Badaj systematycznie swój stan zdrowia

Pamiętaj o konieczności kontroli poziomu cukru we krwi oraz tzw. lipidogramu (cholesterol, frakcja HDL i LDL, trójglicerydy) przynajmniej raz na trzy lata. Jeśli w rodzinie ktoś chorował bądź choruje na serce, poinformuj o tym lekarza, a także porozmawiaj z lekarzem o możliwościach zapobiegania chorobom serca i naczyń. Stosuj się do zaleceń dietetycznych i lekowych.

7. Dbaj nie tylko o ciało, ale także o psychikę

Naucz się panować na stresem i gniewem. Przestań zamartwiać się, naucz się odpoczynku i relaksu. Poświęć więcej czasu na kontakt z przyrodą, częściej się uśmiechaj!

 

A zatem, jeśli chcesz pomoc własnemu sercu i czuć się dobrze, powinieneś:

- nauczyć się pozytywnie myśleć;

- zdobyć sympatię i miłość otoczenia – w życzliwym środowisku łatwiej ujawnić swoje potrzeby i pragnienia oraz realizować życiowe cele;

- nauczyć się sztuki „minutowych wakacji” poprzez kontakt z tym, co żyje, np. z przyrodą,

- równoważyć codzienne zmęczenie nawet krótkim, ale codziennym odpoczynkiem!

 

Źródło: Program „Pamiętaj o sercu” www.pamietajosercu.pl

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł