Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Dzieci z cukrzycą nie muszą rezygnować ze sportu - przekonują eksperci

Dzieci chore na cukrzycę typu 1 nie muszą rezygnować z marzeń o sporcie, nawet wyczynowym – oceniają eksperci. Umożliwia im to postęp medycyny, w tym np. pompy insulinowe z systemem ciągłego monitorowania glikemii, tj. stężenia glukozy we krwi. Specjaliści zwracają uwagę, że warunkiem uprawiania sportu przez dziecko z cukrzycą jest duża wiedza na temat choroby oraz jej kontrola przez rodziców i samych zawodników.

- Ważne jest, aby osoby, które zachorują na cukrzycę typu 1 i są leczone insuliną wiedziały, że to nie musi zmienić ich życia. Jeżeli ktoś miał marzenia o karierze sportowej, to cukrzyca i sam fakt leczenia insuliną tego nie przekreśla - wyjaśnia dr Andrzej Gawrecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu i zaznacza, że cukrzyca nie może być barierą w kwalifikowaniu do klubów sportowych, startu w zawodach czy studiowania na akademii wychowania fizycznego.

Dowodem są przykłady zawodowych sportowców chorych na cukrzycę, jak wioślarz Michał Jeliński - złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie lub judoczka Katarzyna Wtorkowska-Łuba. Specjalista na co dzień opiekuje się polską dziecięcą drużyną piłkarską trenującą do Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Medtronic Junior Cup Diabetes 2014.

Jednak, aby młody Pacjent z cukrzycą mógł uprawiać sport, jego choroba musi być dobrze wyrównana, a zawodnik powinien mieć dużą wiedzę, np. o dawkowaniu insuliny i ilości spożywanych węglowodanów. Chodzi o uzyskanie możliwie prawidłowego stężenia glukozy we krwi (tzw. glikemii). W cukrzycy typu 1, która rozwija się w efekcie zniszczenia komórek beta trzustki produkujących insulinę, jest ono za wysokie. Dlatego Pacjenci muszą przyjmować insulinę, hormon regulujący metabolizm glukozy i obniżający jej stężenie we krwi.

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg