Tak dla Zdrowia logo

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko udaru

Naukowcy z Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach stwierdzili, że ludzie, którzy rzadko oglądają telewizję i spożywają regularnie śniadanie, rzadziej mają osady w naczyniach krwionośnych i mają więcej elastycznych tętnic, co zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Eksperci przeanalizowali dane dotyczące życia dwóch tysięcy mieszkańców greckiego miasta Koryntu, ich stanu zdrowia i wpływu różnych czynników środowiskowych. Wiek ochotników wahał się od 40 do 99 lat. Uczestnicy badania przeszli także kilka badań, aby określić stan ich tętnic.

W trakcie jednego z nich określono prędkość propagacji fali tętna w tętnicach udowych. Dodatkowo, wykonano badanie ultrasonograficzne w celu pomiaru grubości wewnętrznej ściany tętnicy. Grubość ściany tętnicy jest związana z gromadzeniem się osadów i wysokim ryzykiem udaru.

Okazało się, że u tych, którzy często oglądają telewizję, czyli prowadzą siedzący tryb życia, prawdopodobieństwo pojawienia się osadów w naczyniach krwionośnych, jest dwa razy większe niż u ludzi, którzy rzadko spędzają czas na oglądaniu telewizji. Oglądanie telewizji przez ponad 21 godzin tygodniowo, zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego o 68 procent, a cukrzycy o 50 procent.