Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Łączymy pokolenia - wysłuchać głosu seniora

Łączymy pokolenia ♥ Komunikacja z osobami starszymi – słuchanie jest najważniejsze.

Podczas rozmowy z seniorami zdarza nam się napotykać bariery w komunikacji przez co taka konwersacja nie zawsze idzie po naszej myśli i nasza wypowiedź zostaje błędnie zinterpretowana lub też sami źle odbieramy to co nasz senior usiłował nam przekazać. Dlatego też warto przez chwilę zastanowić się co tak naprawdę jest najważniejsze dla seniorów i pomyśleć nad tym jakie błędy popełniamy podczas rozmowy.

 

Oto kilka wskazówek:

1. Wzajemny szacunek Każdemu człowiekowi, bez względu na wszystko należy się szacunek o czym powinniśmy pamiętać nie tylko podczas rozmowy z seniorem, ale też każdym innym człowiekiem.

2. Empatia Zasadą dobrej komunikacji z innymi jest zdolność do okazywania empatii. Obserwujmy naszego seniora, jego mimikę, mowę ciała. Zaproponujmy pomoc, okażmy mu współczucie czy też wsparcie jeśli tego wymaga. To nas nic nie kosztuje, a dla drugiego człowieka może się to okazać bardzo ważne.

3. Nie krytykujmy Starsze osoby ze względu na swój wiek są często nieco powolniejsze, wiele czynności zajmuje im też więcej czasu oraz mają swoje określone rytuały takie jak np. odcinanie końcówek banana przed jego zjedzeniem. Nie krytykujmy tego, nie próbujmy zmieniać ich codziennych rytuałów czy innych nawyków (oczywiście jeśli nie stanowią one dla naszego seniora zagrożenia).

4. Dopasujmy swoje słownictwo Podczas komunikacji z seniorem ważne jest, aby używać odpowiedniego słownictwa. Nie należy stosować przekleństw czy wulgaryzmów oraz należy ograniczyć słowa, których senior może nie zrozumieć, np. te pochodzące z młodzieżowego slangu. Natomiast jeśli zauważymy, że nasz senior ma trudność ze zrozumieniem danego wyrażenia, nie reagujmy gwałtownie, nie oceniajmy, a postarajmy się je wyjaśnić, w jak najprostszy sposób.

5. Bądźmy cierpliwi Zdarza się, że seniorzy, z którymi się komunikujemy ze względu na swój wiek cierpią np. na niedosłuch lub też nie widzą już tak wyraźnie jak kiedyś. Kiedy senior nas nie dosłyszy, postarajmy się mówić głośniej, a w razie potrzeby powtórzmy jedno zdanie nawet kilka razy.

red.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg