Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Aktualności

Profilaktyka jako benefit

Pomalutku następuje czas podsumowań, także w aspekcie zdrowia.

W 2022 r.: zwróciliśmy większą uwagę na profilaktykę, przede wszystkim na profilaktykę okulistyczną i onkologiczną. W porównaniu z 2021 rokiem liczba zrealizowanych w 2022 r. świadczeń ambulatoryjnych wzrosła o 40%, w tym zwiększył się głównie dostęp do dodatkowej profilaktyki okulistycznej (+465%) i onkologicznej (+87%) i to w dużej mierze dzięki prywatnej opiece medycznej, gwarantowanej przez coraz większą liczbę pracodawców, których podejście w znaczącym stopniu zmienił COVID-19. Szybko okazało się, że dodatek pozapłacowy w postaci dostępu do lekarzy jest na czele listy najbardziej pożądanych benefitów i korzyści związanych z zatrudnieniem.

Więcej…

 

Jak żyć długo i szczęśliwie?

10 przykazań dla długowieczności

Według badania GUS, u mężczyzn trwanie życia wynosi przeciętnie 72,9 roku a dla kobiet 80,7 roku. Dla mężczyzn żyjących w miastach o 0,8 roku życie jest dłuższe niż dla mężczyzn zamieszkujących na wsi. Przeciętne trwanie życia kobiet jest wyższe niż dla mężczyzn i niekiedy przewyższa ogół kraju. Z roku na rok dane na temat trwania życia ulegają zmianie na lepsze.

Przy tak intensywnym rozwoju medycyny w porównaniu do poprzednich lat życie człowieka wydłuża się. Ludzie mają coraz lepszy dostęp do środków higieny i są uświadamiani jak dbać o zdrowie i je pielęgnować by móc żyć i cieszyć się życiem jak najdłużej. Z coraz szybszym i lepszym postępem możemy się spodziewać że życie z każdym rokiem będzie trwało dłużej. Istotne, by w komforcie psychicznym i przekonaniu, że nawet jeśli podczas życia przyjdzie nam przeżywać sinusoidę lepszych i gorszych czasów, to trudno oczekiwać faktycznie tylko 100 lat w szczęściu.

Najważniejsze, by dla długiego życia nauczyć się, że:

1) Istotne są regularne badania profilaktyczne, bo lepiej zapobiegać jak leczyć.

2) Im silniejszy jesteś psychicznie, tym większe prawdopodobieństwo, że podejmiesz walkę z każdą trudną sytuacją i chorobą.

3) Bardzo ważna jest samoświadomość i znajomość swojego ciała, by w porę zauważyć zmiany.

4) Równowaga wewnętrzna jest kluczem do stabilnej przyszłości.

5) Podobnie jak pozytywne myślenie, jasno określone cele i poczucie sensu działania.

6) Dla zdrowia bezcenny jest sen – im szybciej nauczysz dzieci jak zasypiać pomimo wszystko, wyobrażając sobie przyjemne rzeczy, tym bardziej zadbasz o ich wyprawkę.

7) Dyscyplina i odpowiedzialność za każdą chwilę zapobiega marnowaniu czasu.

8) Otwartość na krytykę i informację zwrotną pomaga stale się rozwijać.

9) Asertywność, uczenie się z błędów i porażek oraz gotowość na zmiany zapobiega uleganiu manipulacjom i dezinformacjom.

10) Wdzięczność za każdy kolejny dzień, skupienie na rozwiązaniach nie problemach, dbanie o siebie i swoje ciało to najlepsza recepta na długowieczność. red.

 

Dezinformacja czy niechęć do eksperymentowania? Jak zbudować zaufanie społeczne do szczepień ochronnych?

Jak naprawdę wygląda sytuacja w zakresie szczepień ochronnych w Polsce?

Podczas czterech paneli dyskusyjnych konferencji naukowej „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, zorganizowanej przez cztery uczelnie – Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Leona Koźmińskiego i Uniwersytet SWPS, eksperci, naukowcy, lekarze, psycholodzy, przedstawiciele instytucji publicznych dyskutowali na temat szans i wyzwań stojących przed system szczepień w Polsce.

Więcej…

 

Senior online - polecane aplikacje dla zdrowia

Bezpłatne aplikacje przydatne dla seniora.

Zdrowe zakupy - aplikacja do sprawdzania produktów

 

Więcej…

 

Poradnik zdrowa ONA

W sieci znajduje się wiele ciekawych poradników.

Zwracamy waszą uwagę na przewodnik umieszczony na portalu www.zdrowa-ona.pl , zainicjowany przez firmę Gedeon Richter oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, traktujący o holistycznym, całościowym podejściu do profilaktyki oraz digitalizacji usług medycznych.

 

Więcej…

 

Czy śmierć da się zatrzymać?

Samoleczenie – plusy i minusy

Poczucie wpływu na to, co się z nami dzieje, na najważniejsze obszary naszego życia, nadzieja na lepsze jutro, oczekiwanie na dobre rzeczy, wyzwalają energię, która jest bezcenna w walce o zdrowie. Nawet jeśli to tylko iluzoryczne uczucie, wiara czyni cuda! I to ona maksymalizuje siły do walki, aktywując proces samoleczenia.

Więcej…

 

Łączymy pokolenia - czyli jak połączyć historię z teraźniejszością

Jak warto by wyglądały zajęcia z przygotowania do życia w rodzinie pod kątem szacunku do starszych osób? cz.1

Przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie” realizowany jest w szkole podstawowej w klasach IV-VIII. Na zajęciach WDŻ podejmowane są tematy związane z wartością rodziny jej zadaniami, przyjaźnią, koleżeństwem, samowychowaniem, pielęgnowaniem własnych zainteresowań, rozwojem i wzrostem, oczywiście nie tylko tym fizycznym. Mówimy o dzisiejszych zagrożeniach, płynących z różnych źródeł.

Więcej…

 

Polska bezgotówkowa

To, co w życiu najważniejsze jest za darmo

Bliskość. Zrozumienie. Współdzielony czas. Wspomnienia. Podróże wokoło komina. Najważniejsze, by wybierać miejsca, które pomagają nam odzyskać równowagę i spokój ducha, a zabierając na wyprawę wnuków uczymy ich historii, która wciąż wpisuje się w teraźniejszość.

Więcej…

 

Stwardnienie rozsiane a terapia wysoko efektywna

Terapia wysoko efektywna w walce z SM

Stwardnienie rozsiane to choroba wciąż nieuleczalna. Często diagnoza staje się wyrokiem, ale jej przewlekłość powoduje, że chorzy, którzy nauczą się z nią żyć, coraz bardziej się z nią oswajają z biegiem czasu, podejmując często nierówną walkę o każdy kolejny dzień. Pozytywne myślenie, deklaracja tak dla zdrowia, ponownie staje się wytrychem, który pomaga, jak w przypadku każdego schorzenia neurologicznego. Naprawdę oprócz podejmowanej terapii, wiele zależy od tego, jaki jest stopień jej zaawansowania i jak pacjent radzi sobie z problemami i ograniczeniami, które ta choroba generuje.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg