Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Aktualności

Egzoszkielet – wielki krok ku zdrowiu

 

Wypadek. Szpital. Wyrok – uszkodzenie rdzenia kręgowego, niedowład kończyn i perspektywa spędzenia życia na wózku. Czasem nawet ułamki sekund mogą sprawić, że życie człowieka diametralnie się zmienia. Jedyną nadzieją na powrót do sprawności i do zdrowia jest wówczas długotrwała rehabilitacja. Najbardziej skuteczną jej formą jest rehabilitacja z użyciem egzoszkieletu, który od niedawna dostępny jest dla pacjentów Uzdrowiska Konstancin-Zdrój i Uzdrowiska Kamień Pomorski.

Więcej…

 

Jaki wpływ na rozwój mózgu dziecka ma dieta przyszłej mamy?

Od dawna wiadomo, że to co jemy w ciąży ma znaczenie zarówno dla matki, jak i dziecka. Najnowsze badania zachęcają przyszłe mamy do spożywania większej ilości brokułów i jajek. Naukowców z Uniwersytetu Cornella informują,
że przyjmowanie choliny, występującej m.in. właśnie w żółtkach jaj, chudym czerwonym mięsie czy brokułach, bardzo korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka, a tym samym na sprawność jego funkcji poznawczych.

Więcej…

 

Nowa interpretacja przepisów jest szansą dla pacjentów onkologicznych

Walka o zdrowie pacjentów onkologicznych trwa. Pomimo opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia nowej interpretacji przepisów, pacjenci korzystający ze zbiórek publicznych nie mogą mieć pewności, że znajdzie się ośrodek, który poda potrzebny nierefundowany lek. W państwie, gdzie ponad połowa leków onkologicznych w najczęściej występujących nowotworach jest nierefundowana, a kolejne 20-30% jest dostępna z ograniczeniami, wszelkie administracyjne ograniczenia pomocy są nieludzkie – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Alivia, pomagającej zbierać środki na leczenie trzystu chorym z całego kraju i dodaje – dopóki ważniejsze będą bezduszne procedury i wymówki dopóty nie możemy się dziwić, że śmiertelność z powodu raka w Polsce jest wyższa niż w Rosji, a skuteczność leczenia raka jelita grubego niższa niż w Turcji. Dzisiaj Fundacja występuje do ośrodków onkologicznych z pytaniem czy wobec nowej sytuacji przyjmą darowizny na zakup leków nierefundowanych.

Więcej…

 

Przepisy nie pozwalają podawać pacjentom chorym na raka leków kupionych z pieniędzy uzyskanych dzięki zbiórkom

Pacjenci chorzy na raka w Polsce mają coraz mniej szans na leczenie w pełni zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Zaledwie połowa leków onkologicznych zalecanych przez naukowców jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundacje i stowarzyszenia robią więc co mogą, by pomóc chorym w zbiórkach pieniędzy.  Jednak pomoc finansowa okazuje się niewystarczająca ze względu na prawo. Ostatni duży ośrodek onkologiczny w Bydgoszczy właśnie podjął decyzję o zaprzestaniu przyjmowania darowizn. Oznacza to, że pacjenci, nie dość, że pozbawieni dostępu do wielu leków, nawet gdy sfinansują je we własnym zakresie - żaden szpital publiczny nie podejmie się leczenia tymi lekami. Fundacja Alivia, prowadząca zbiórkę środków dla chorych dzisiaj wystąpiła dziś do rządu oraz parlamentarzystów o zmianę nieludzkich przepisów.

Więcej…

 

Co zrobić, by uniknąć grypy?

Są już pierwsze doniesienia dotyczące skuteczności tegorocznej szczepionki przeciw grypie na półkuli południowej: to tylko w 10 %. Kompozycja tegorocznej szczepionki rekomendowana przez WHO dla półkuli północnej jest taka sama jak w Australii. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo zwiększonej zapadalności na grypę również w Polsce. Waldemar Ferschke - lekarz epidemiolog, specjalista firmy Medisept przedstawia gesty, dzięki którym zwiększymy swoje szanse, by ustrzec się grypy.

Więcej…

 

Portal o HIV i AIDS

Ruszyła nowa odsłona strony leczhiv.pl, a na niej m.in. dostępny dla wszystkich Wirtualny Punkt Pomocy, zwierzenia osób HIV+, filmy edukacyjne pokazujące jak wirus niszczy organizm i jak z nim walczyć, a także aktualne informacje z kraju i ze świata dotyczące HIV oraz AIDS.

Więcej…

 

Poznaj zasady bezpieczeństwa w górach!

Bezpieczeństwo w górach to niezwykle ważny temat – dlatego firma Eactive wraz z Bieszczadzką Grupą GOPR stworzyła specjalną infografikę, która pokazuje najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach i na stoku. Zobacz infografikę i zadbaj o dobre przygotowanie przed wycieczką!

Więcej…

 

Podstawy zdrowej kuchni Seniora

Dni Babci i Dziadka to doskonała okazja, by spędzić czas z najbliższymi. Możemy go wykorzystać także praktycznie – wprowadzając ukochanych Seniorów w zalecenia opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia. Dzięki temu możemy wpłynąć na to, ze życzenia zdrowia i długiego życia się spełnią… Wszyscy doskonale wiemy, jak ważna dla utrzymania dobrej kondycji psycho-fizycznej jest dieta! Poniżej 10 zasad, które warto realizować w kuchni.