Tak dla Zdrowia logo

Zgrzytanie zębami. Czego jest objawem?

Problem zgrzytania zębami jest powszechny i dotyka wielu osób. Zapytałam o to mojej mamy, która od lat jest stomatologiem, czy może przybliżyć mi ten temat i co za tym idzie powiedzieć mi czego są objawem.

 

 

 

Za główną przyczynę bruksizmu uważa się stres, problemy emocjonalne. Uważa się, że na występowanie tego schorzenia mogą mieć wpływ następujące czynniki: wrodzona predyspozycja, wady zgryzu, źle dobrane uzupełnienia ubytków, ogólny stan zdrowia. Medyczna nazwa tego problemu to bruksizm czyli zaburzenie polegające na nadmiernym, niefizjologicznym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami. Jest to nadmierne, mimowolne napięcie mięśni prowadzące do zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie.

W początkowym okresie bruksizmu, objawy schorzenia zazwyczaj są niezauważalne. Dopiero wystąpienie silnego bólu powoduje, że osoba dotknięta tą chorobą zauważa wszelkie nieprawidłowości. Pierwszymi znakami jakie można zauważyć mogą być następujące objawy tj.: - odciski zębów na języku - łamanie się zębów - kruszenie się brzegów zębów - pęknięte szkliwo - ubytki klinowe - starte zęby - bóle głowy - bóle karku i pleców - ból przy jedzeniu [rozgryzanie pokarmu] - ból uszu - szumy w uszach - objawy akustyczne - krwawienie dziąseł - zaburzenie równowagi Zgrzytanie zębami prowadzi do zmian w organizmie człowieka, dlatego objawy łatwo powiązać z tym zaburzeniem. Ze względu na różne podłoże schorzenia konieczna jest konsultacja z różnymi specjalistami tj.: stomatolog, protetyk, neurolog.

Pomoc przy zgrzytaniu zębami można uzyskać stosując specjalne nakładki na zęby (szyny odciążające), które zapobiegają ścieraniu szkliwa i wyrównują zgryz, co w przypadku osoby chorej na bruksizm, może prowadzić do podniesienia komfortu życia podczas snu. Czasami w leczeniu zgrzytania zębami stosuje się leki uspokajające jak i psychoterapie.

Monika Sokulska