Kampania tak dla zdrowia: Przyszłość! Nie starość.
Przyszłość! Nie starość.
W życiu chodzi o życie i jego długość, a nie starzenie się. Tym samym przyszłość nabiera nowego znaczenia w kontekście planowania systemowego, a zdrowie oraz czas stają się kluczowymi danymi w analizach, także gospodarczych.
Optymizm i otwartość na zmianę (tak dla...) wyróżniały nas od zawsze. Patrzymy na świat uczciwie i odważnie, informując od 2008 roku o inicjatywach, projektach, markach oraz ludziach, którzy zmieniają świat codziennie i nieustannie.
Tematy, które poruszamy w kampanii tak dla zdrowia dotyczą nie tylko zdrowia, profilaktyki, ale i dobrostanu wszystkich pokoleń. Kompromis jest kluczowy w rozwiązywaniu problemów, których w żadnych czasach nie brakuje, a zrozumienie perspektywy drugiej strony kluczowe dla mądrego i odpowiedzialnego zarządzania. Zarządzania zrównoważonego, długofalowego i perspektywicznego, dla przyszłości i dla innowacji właśnie.
Trudno przewidzieć wszystko, ale im więcej problemów wyprzedzimy, tym spokojniejsze będzie jutro naszych podopiecznych - czy są to dzieci, czy starsi (silver economy) Tego typu myślenie nazywa się proaktywnością - z przyjemnością wspieramy ją od tylu lat.
Proaktywna postawa myślenia m.in. o tym co będzie, ma na celu zmianę przyszłości, tak by pasowała jak najbardziej do naszych możliwości i wszystkich dostępnych rozwiązań, przygotowując na wyzwania, których na pewno nie będzie brakować, motywując do poszukiwania nowych perspektyw. Szerokie spojrzenie, dokładna analiza danych, wszechstronność i logika, decydują w znacznym stopniu o tym, jak sobie poradzimy z przyszłymi wydarzeniami.
Zdefiniowane obecnie 4 sposoby radzenia sobie z przyszłością, także kiedyś ulegną zmianie, ale wiedza o nich pomaga ulokować proces w przestrzeni: strusia (bierna = nie robię nic, dopóki nie zajdą zmiany), strażaka (reaktywna = gaszę pożar kiedy już się pojawi, w wielu przypadkach kiedy jest już za późno by cokolwiek uratować), ubezpieczyciela (zaplanowane działania = stara się zapobiec temu, co się może wydarzyć i w razie wystąpienia zapewnia, że przynajmniej nie wszystko zostanie stracone) i konspiratora (proaktywna = spiskując, przewiduje co się może wydarzyć i tak przekierować sprawy, by zadziały się po ich myśli). Tylko od nas zależy, którą drogę wybierzemy. Bez manipulowania faktami i danymi.
Żyjemy coraz dłużej, trudno zakładać, że podczas 100 lat życia będziemy tylko szczęśliwi i bezpieczni. Warto myśleć, wyciągać wnioski z przeszłości, historii i doświadczenia pokoleń, i podjąć rękawicę, w poczuciu, że punkt nie powinien warunkować całego życia. Warto łączyć kropki i postawy, innowacyjnie dbając o ułatwienie tego, co nieuchronnie nastąpi.
Kampania tak dla zdrowia od lat (17tu) zwraca uwagę na konieczność zmiany myślenia o tym, co dla ludzi i natury ważne, co nas czeka, bądź może czekać. Współczesne osiągnięcia nauki, profilaktyka i rozsądek absolutnie wydłużają życie oferując coraz lepsze produkty smart. Wierzymy w jedność pokoleń i konieczność współpracy międzypokoleniowej – ucząc się od siebie nawzajem, wspieramy lepszą przyszłość.
Każda trudna sytuacja, może stać się szansą, a myślenie wciąż wyróżnia naturalnie.
Małgorzata Kaczorek
autorka kampanii tak dla zdrowia
#oprzyszłośćnamchodzi
#healthculture