Tak dla Zdrowia logo

Partnerzy społecznej kampanii Tak Dla Zdrowia

KULKI GEJSZY – PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM.

Kulki Gejszy to przedmiot, o  którym rozmowa bywa jeszcze trochę krępująca. Za sprawą bestsellerowej powieści amerykańskiej pisarki zyskały na popularności kilka lat temu, głównie jako zabawka erotyczna. Jednak zostały wymyślone przez Gejsze wiele lat temu, nie po to, by urozmaicić życie seksualne kobiet, ale by wzmocnić mięśnie Kegla – kluczowe zarówno dla przyjemności jak i zdrowia kobiety.


Każdy mięsień pracuje intensywniej, gdy napotyka opór. W przypadku ćwiczeń mięśni dna miednicy rekomendowane są m.in. właśnie kulki gejszy. Sprawność mięśni Kegla wpływa zarówno na przebieg porodu, jak i powrót do formy po nim. Nie powinno się ich zaniedbywać później, gdyż mogą skutecznie zapobiegać nietrzymaniu moczu, a nawet jeszcze poważniejszym problemom, jakim są obsuwanie się ścianek pochwy czy wypadaniu macicy. Warto wiedzieć, że nawet jeśli przez całe życie nie przykładałyśmy wagi do tego miejsca, to jesteśmy w stanie w dużej mierze to naprawić i przywrócić je do formy  odpowiednimi ćwiczeniami,

Ćwiczenia można wykonywać wszędzie, a praca mięśni polegająca na zaciskaniu się ich na umieszczonej wewnątrz kulce (lub kulkach) nie wymaga od nas wielkiego zaangażowania. Oczywiście, nic się nie dzieje samoistnie i nie będzie efektu, jeśli będziemy leżeć w bezruchu na kanapie. Wskazana jest aktywność, ale nie nadzwyczajny wysiłek, lecz czynności wykonywane na co dzień: spacerowanie, bieganie, jazda konna itd. Wszystko to, co chcemy i lubimy robić może nam przynieść dodatkową korzyć w postaci pracujących mięśni Kegla. Ważne, by zaczynać powoli, stopniowo wydłużać ćwiczeń i robić to regularnie.

Brak wiedzy i wstyd nie powinien nas już krępować – taką rzecz możemy kupić nie tylko w sex-shopie, ale także w sklepie medycznym. Wybór jest bardzo szeroki: istnieją różne rozmiary, wersje pojedyncze i podwójne. Tekstura w dotyku też ma znaczenie – nierzadko ułatwi umieszczenie kulek we właściwym miejscu. Kulki mogą też nieznacznie różnić się kształtem lub wagą, być połączone sznureczkiem lub nie. Są specjalne zestawy, gdzie kulki można otworzyć i wymieniać ciężarki w miarę jak nasza praca przynosi efekty i mięśnie ścianek pochwy stają się silniejsze. Kolorów wiadomo, cała gama, bo miło, gdyż coś tak użytecznego może być po prostu ładne.

Mięśnie dna miednicy to miejsce na mapie naszego ciała, o którym nie mówi się zbyt głośno. Pełnią jednak istotną rolę (i to nie jedną) i wymagają naszej uwagi przez całe dorosłe życie. Nie pozwólmy, by wstyd powstrzymał nas od dbania o nie. Profilaktyka zdrowotna, to chyba wystarczający pretekst, by sprawić sobie kulki miłości. Ich dodatkowy plus, polegający na tym, że sprawne mięsnie Kegla wpływają zwiększenie doznań erotycznych powinien nas tylko zachęcić. A jeśli nie nas, to partnerów – młode Gejsze dzięki kulkom uczyły się jak sprawić przyjemność mężczyźnie. Zdrowie przede wszystkim, ale jeśli można połączyć przyjemne z pożytecznym, nie należy się powstrzymywać. W końcu mięsnie, o których mowa pełnią różne funkcje, które należy pielęgnować.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg