Tak dla Zdrowia logo

Partnerzy społecznej kampanii Tak Dla Zdrowia

TWOJA KREW MA MOC – PODZIEL SIĘ NIĄ W WAKACJE

22 czerwca rozpoczęły się wyczekiwane wakacje. Plany urlopowe krwiodawców oraz większa liczba wypadków powodują, że w szpitalach zaczyna brakować krwi. Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku w lipcu i sierpniu zdarzył się co piąty ze wszystkich wypadków w całym roku. Dlatego Grupa Muszkieterów, zarządzająca sieciami Intermarché i Bricomarché, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem po raz 11. organizują akcję „Zbieramy Krew dla Polski”. W ramach trwającej edycji, w niecałe 2 miesiące, zebrano ponad 294 litrów krwi od 654 dawców w 38 miastach. „Zbieramy Krew dla Polski” to największa w kraju kampania promująca honorowe krwiodawstwo.



Informacja prasowa



W ramach akcji „Zbieramy Krew dla Polski”, krew można oddawać w wybranych miejscowościach do 29 września. Pobory krwi odbywają się w wyspecjalizowanych krwiobusach, które stacjonują na parkingach sieci sklepów Intermarché i Bricomarché. Każdy krwiodawca otrzymuje bezpłatne wyniki swoich badań laboratoryjnych. Zbiórkom krwi towarzyszą liczne atrakcje, a wśród nich pokazy pierwszej pomocy, inscenizacje strażackie oraz konkursy rysunkowe dla dzieci. Zebrane jednostki krwi są przekazywane do okręgowych szpitali.

- W okresie wakacyjnym krew jest szczególnie potrzebna. Bez niej lekarze nie są w stanie przeprowadzić operacji i skomplikowanych zabiegów. Warto pamiętać, że według statystyk aż co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi. [2] Dlatego zachęcamy, aby przeznaczyć około 30-60 minut swojego czasu [3] i dołączyć do kampanii  „Zbieramy Krew dla Polski”. Pobrana krew codziennie ratuje zdrowie lub życie pacjentów w lokalnych szpitalach. Zapraszamy do uczestnictwa w naszej akcji! – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Podczas 10 zrealizowanych edycji zebrano blisko 15 000 litrów krwi od niemal 33 000 dawców, co pozwoliło na przeprowadzenie licznych zabiegów i operacji ratujących zdrowie lub życie.

Zaangażowanie w działania na rzecz lokalnych społeczności są stałą częścią strategii Grupy Muszkieterów, a realizacja akcji jest wynikiem wartości wyznawanych przez firmę oraz franczyzobiorców, którzy realizują założenia „Karty Muszkietera”.

Więcej informacji na temat kampanii „Zbieramy Krew dla Polski”, w tym harmonogram akcji, znajduje się na stronach internetowych:

www.muszkieterowie.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl




Źródło Havas PR Warsaw

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg