Tak dla Zdrowia logo

Partnerzy społecznej kampanii Tak Dla Zdrowia

Łóżko kontynentalne - synonimem błogiego odpoczynku.

Najczęściej kojarzone z wakacyjnymi pobytami w ekskluzywnych kurortach, łóżko kontynentalne jest synonimem błogiego odpoczynku.

Jego historia rozpoczęła się w XIX wieku, w skandynawskich i amerykańskich sypialniach. Dziś to jeden z  najmodniejszych wnętrzarskich trendów, także w Polsce. Sprawdźcie, dlaczego warto przenieść komfort snu z hotelowego apartamentu do zacisza własnej sypialni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając łóżko kontynentalne.




Najczęściej kojarzone z wakacyjnymi pobytami w ekskluzywnych kurortach, łóżko kontynentalne jest synonimem błogiego odpoczynku.

Jego historia rozpoczęła się w XIX wieku, w skandynawskich i amerykańskich sypialniach. Dziś to jeden z  najmodniejszych wnętrzarskich trendów, także w Polsce. Sprawdźcie, dlaczego warto przenieść komfort snu z hotelowego apartamentu do zacisza własnej sypialni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając łóżko kontynentalne.

Ekspansja komfortu

W ciągu ostatnich lat sposób myślenia o sztuce odpoczywania znacznie się zmienił – filozofia slow life sprawiła, że zaczęliśmy przywiązywać większa wagę do jakości snu i codziennej regeneracji. Być może właśnie dlatego popularność łóżek kontynentalnych stale rośnie. Początek ich historii sięga jednak XIX wieku, kiedy to w Ameryce zaczęto tworzyć łóżka, które miały utrzymać materac w „bezpiecznej” odległości od mało higienicznej podłogi. Równie szybko pojawiły się w Skandynawii. Ich nazwa nawiązuje do mieszczańskich, europejskich aranżacji wnętrz, w których wykorzystywano duże, przeważnie drewniane meble.

Wybierz to jedyne – oryginalne

Aby we własnej sypialni poczuć się jak w luksusowym hotelu, warto wybrać właśnie łóżko kontynentalne. – Na rynku można trafić na wiele łóżek, które jedynie przypominają modele kontynentalne. Dlatego wybierając sławne, „amerykańskie” łóżko do swojej sypialni, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim o sprawdzeniu, czy mebel składa się z odpowiedniej liczby warstw. Ocena ilości warstw jedynie po wysokości łóżka może być myląca – od spodu mamy niekiedy do czynienia z wysoką, twardą podstawą. Tymczasem oryginalne posłanie kontynentalne to konstrukcja złożona z trzech warstw. Jeden z poziomów łóżka rzeczywiście stanowi drewniana skrzynia. Jednak, co charakterystyczne dla prawdziwej konstrukcji kontynentalnej, w jej wnętrzu powinien znajdować się materac sprężynowy, który łączy się z kolejnymi warstwami łóżka, tworząc autentyczne i komfortowe posłanie kontynentalne – wyjaśnia Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo, producenta materacy i łóżek tapicerowanych.

Trzy poziomy, poza wygodą, mają zapewnić efektowną amortyzację i oparcie dla kręgosłupa. Pierwszą, najniższą warstwę, którą stanowi zazwyczaj materac bonellowy trwale złączony z drewnianą ramą, uzupełnia druga, tzw. materac właściwy. W tej roli najczęściej występuje materac posiadający tzw. sprężyny kieszeniowe. Ostatni, najwyższy poziom łóżka to nakładka, stanowiąca uwieńczenie i decydująca o ostatecznym komforcie łóżka.

Idealne dopasowanie

To, na jaki model posłania się zdecydujemy zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Zaczynając od rozmiaru – łóżka kontynentalne dostępne są w wersji dla jednej i dla dwóch osób. Ze względu na to, że są to meble, które świetnie wpisują się w przestronne wnętrza, warto przed zakupem dokładnie przemyśleć, jaką przestrzeń sypialni chcemy przeznaczyć na łóżko. Kolejną kwestią jest wybór poszczególnych warstw łóżka. – Na rynku istnieje wiele wariantów wykonania łóżka kontynentalnego. Producenci mogą do niego dobierać bardzo różne elementy. Z pewnością uniwersalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie materaca kieszeniowego. Jeszcze lepiej, jeśli dodatkowo posiada on tzw. 7 stref twardości to będzie pomocne dla wszystkich, którzy po całym dniu potrzebują solidnej regeneracji i cenią sobie wyjątkowy komfort snu. Niezależnie działające sprężyny zapewniają idealne dopasowanie materaca do kształtów ciała. Dzięki temu kręgosłup otrzymuje wielopunktowe podparcie, a my możemy budzić się bez bólu pleców, w pełni zrelaksowani – mówi ekspert Comforteo.

Ważna jest również wysokość łóżka, na którą wpływ ma oczywiście wybór wariantu posłania na nóżkach lub opierającego się na własnej podstawie. Warto pamiętać, że im wyższe łóżko, tym bardziej będzie ono komfortowe dla osób starszych.

Nie bez znaczenia jest również wykończenie łóżka, które z całą pewnością można dopasować do każdego wnętrza – od oszczędnego minimalizmu, po wysmakowany francuski przepych. Poza przemyślaną, ergonomiczną konstrukcją, fantazyjne kształty i designerski charakter łóżek kontynentalnych sprawią, że w swojej sypialni można się czuć jak w wytwornych apartamentach najlepszych hoteli na świecie.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg