Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Łatwiejsze odchudzanie

Możemy znaleźć wiele suplementów diety wspomagających odchudzanie. W połączeniu ze zdrową dietą i ćwiczeniami mogą one pomóc nam w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, w odchudzaniu potrzeba silnej woli, ale również mocnego organizmu. Na rynku dostępne są preparaty, które hamują apetyt, przyspieszają metabolizm i zapobiegają urazom podczas ćwiczeń. Należy pamiętać, że pełnią one jedynie rolę wspomagającą. Produkty te nie wyręczą nas w wysiłkach do uzyskania upragnionej sylwetki.

Dla łakomczuchów

Praca włożona w proces odchudzania, najczęściej spełza na niczym przez naszą słabość do słodyczy. Mało kto wie, że w naszym ciele istnieje pierwiastek odpowiadający za apetyt na słodycze. Chrom reguluje stężenie cukru we krwi. Jego brak potęguje uczucie zmęczenia, głodu i wzmaga apetyt na słodycze. Do komórek dociera zbyt mało cukru, produkują mniej energii i pogarsza się samopoczucie. Zaleca się spożywać dziennie 50-200mcg chromu. Przeciętna dieta dostarcza go zaledwie 35mcg. Do najlepszych źródeł tego pierwiastka należą brokuły, kukurydza, kasza gryczana, chude mięso, pomidory, pieprz i chleb pełnoziarnisty. Chrom jest także sprzymierzeńcem diabetyków, gdyż pomaga zwiększać wrażliwość tkanek na insulinę i wpływa dobrze na liczbę receptorów insulinowych.

Błonnik na głód

Podczas odchudzania bardzo często pojawia się ciągłe uczucie głodu. Warto sięgać po produkty bogate w błonnik, czyli składnik roślinny znajdujący się w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Bardzo pomocny w odchudzaniu - pęcznieje w żołądku i na dłuższy czas zmniejsza uczucie głodu. Nie dostarcza żadnych kalorii, ale pobudza perystaltykę jelit. Opóźnia przemianę węglowodanów, blokuje dostęp glukozy do krwi i zmniejsza wydzielanie insuliny. W Polsce, dzienne zapotrzebowanie na błonnik to około 15g. Dlatego warto wzbogacić dietę o ten składnik, lub stosować odpowiednie preparaty dostępne bez recepty. Należy jednak uważać! Nie wszyscy mogą spożywać duże ilości błonnika. Przeciwwskazaniem są stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Ważne jest też, żeby nie przyjmować dawki większej niż zalecana, gdyż może to drażnić żołądek i powodować wzdęcia. Nie wolno też zapominać o piciu przynajmniej dwóch litrów wody.

Szybszy metabolizm

Zielona herbata zawiera katechiny i polifenole, które przyspieszają metabolizm, redukują apetyt, zwiększają produkcję ciepła i wykazują działanie antyoksydacyjne. Obniża nasz poziom cholesterolu, szczególnie tego złego, natomiast podwyższa HDL (dobry cholesterol). Już samo stosowanie suplementów z zieloną herbatą lup po prostu jej picie, powoduje utratę kalorii, nawet bez ćwiczeń fizycznych. Regularne ćwiczenia jeszcze bardziej przyspieszają metabolizm, tkanka mięśniowa wzmacnia się, a ciało staje się jędrne.

Eliksir siły i młodości

Czyli koenzym Q10, który każdy organizm potrafi syntetyzować z aminokwasów, witamin z grupy B i kwasu foliowego. Reguluje procesy energetyczne w organizmie. Jest siłą napędową, która do działania wykorzystuje energię z pożywienia. Podczas odchudzania, lub intensywnego treningu, może dojść do niedoboru koenzymu Q10. Odczuwalne staje się zmęczenie. Pojawia się niechęć do jakiej kol wiek formy ruchu. Mniej ruchu to mniej energii i gorsza przemiana materii, co z kolei źle wpływa na pracę serca. Osłabione są również inne narządy. Warto więc wspomagać swój organizm koenzymem Q10, które często nazywany jest eliksirem młodości.

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł