Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Blog Specjalisty

Łazienka przyjazna dziecku – bezpieczeństwo i wygoda

Maluchy szybko uczą się samodzielności. Możemy im pomóc w radzeniu sobie z higieną odpowiednio projektując wnętrze, aby było ciekawe, wesołe, ale przede wszystkim – bezpieczne.

Elementy antypoślizgowe w łazience

W łazience największe zagrożenie – również dla dorosłych, stanowi śliska podłoga. Zamiast inwestować w kolorowe dywaniki, w których bakterie i grzyby mogą się swobodnie rozwijać, warto zastanowić się nad ułożeniem w łazience gresu o odpowiednim współczynniku antypoślizgowości. Skutecznym rozwiązaniem mogą być także maty antypoślizgowe z bezpiecznego tworzywa.

Na zdj. Dagmara Dela, projektantka wnętrz

Więcej…

 

Polacy zaczęli wreszcie zwracać uwagę na to, co jedzą

Lunch w restauracji szybkiej obsługi, a na kolację pizza? Niekoniecznie. Polacy coraz częściej pilnują, co mają na talerzu. Stąd coraz popularniejsze są restauracje ze zdrową żywnością i catering dietetyczny. To nie tylko kwestia mody, ale przede wszystkim wzrostu świadomości wśród konsumentów. Dietetycy mówią wprost – „śmieciowe jedzenie” odchodzi do lamusa.

Światowe badania wskazują na jedno - obserwujemy stały wzrost świadomości konsumentów w związku ze zdrowym żywieniem - także w Polsce. Bycie „fit” staje się modne. Zdajemy sobie sprawę, że to jak wyglądamy jest istotne,  również świadomie staramy się dbać o nasze zdrowe (także poprzez odpowiednią dietę). Co za tym idzie coraz częściej zwracamy uwagę na to jakie produkty trafiają do naszych koszyków, a restauracje (nawet te szybkiej obsługi) starają się wprowadzać zdrowsze dania do swoich kart.

Więcej…

 

Ukruszył lub pękł Ci ząb? Nie lekceważ tego!

Nawet wybity ząb można uratować, jeśli tylko w porę zgłosimy się do stomatologa. Ale trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, by nie doprowadzić do obumarcia komórek korzeni zęba. Nie powinno się też lekceważyć innych uszkodzeń zębów, takich jak ukruszenie, pęknięcie, czy złamanie. W przeciwnym razie, początkowo błaha przypadłość, może przerodzić się w poważniejsze problemy z uzębieniem.

Ukruszył Ci się ząb? Idź do dentysty!

O tym, w jaki sposób można naprawić ukruszony ząb, zależy od jego uszkodzenia. Gdy jest ono małe, stomatolog może zalecić wygładzenie lub kosmetyczną korekcję zęba. – Natomiast w momencie, kiedy ukruszyła się nam większa część zęba, stosuje się uzupełnienia kompozytem, licówki lub korony by odzyskać pierwotny kształt zęba i symetrię uśmiechu – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.

Więcej…

 

Startujesz w maratonie? Zadbaj o zęby!

Sportowcy mogą zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo jeżeli tylko… zaczną dbać o zęby. Badanie opublikowane przez British Journal Sports and Medicine wykazało, że aż 20 % sportowców zauważa obniżenie wydajności spowodowane złym stanem zdrowia jamy ustnej.

Wiemy już, że zły stan zdrowia wpływa na zdrowie całego organizmu m.in. układ krążenia, czy układ oddechowy, jednak czy zdajemy sobie sprawę, że może wpływać również na osiągnięcia sportowców?

Zdaniem naukowców, którzy wzięli udział w londyńskiej konferencji „Zdrowie jamy ustnej, a wydajność w sporcie”, dobry stan zdrowia jamy ustnej zwiększa sprawność sportowców. Schorzenia i stany zapalne w jamie ustnej mogą utrudniać prowadzenie skutecznego treningu, a także zmniejszać możliwości atletów.

Na fot. : dr n.med. Mariusz Duda

 

Więcej…

 

Okiem eksperta - laserowa korekcja wzroku

Możliwość zrezygnowania na zawsze z okularów i soczewek w nadziei na lepszy komfort życia to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z laserowej korekcji wzroku. Połączenie wiedzy medycznej z rozwojem nowych technologii stwarza dla wielu osób szansę na podjęcie efektywnej walki z wadami wzroku. Ciągle jednak wiedza na temat laserowej korekcji wzroku jest niewielka jak wynika z rozmowy z ekspertem Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, lek. med. Robertem Matusikiem.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

lek. med. Robert Matusik: Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera pozwalający na jej spłaszczenie lub uwypuklenie, a w konsekwencji na zmianę mocy optycznej oka. Jest to nowoczesna i bardzo precyzyjna metoda mikrochirurgiczna korygująca krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Więcej…

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł