Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Kiełki- eliksir życia i źródło zdrowia

Stosowanie kiełków ma tradycję sięgającą najdawniejszych czasów. Początkowo używano ich wyłącznie w celach medycznych, jednak z czasem włączono je jako jeden ze składników codziennej diety (Aztecy na przykład wypiekali z nich chleb). Dziś jedzenie kiełków traktujemy jako wartościowe uzupełnienie diety i ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi.

Kiełki na zdrowie!

Ale co właściwie czyni kiełki zdrowymi? Przede wszystkim, stanowią one bogate źródło składników pokarmowych (witamin, aminokwasów, błonnika itp.), dlatego, zwłaszcza jesienią, gdy nasze organizmy są osłabione, kiełki działają jak wzmacniający zastrzyk energii i witalności, a dzięki zawartej w nich dużej ilości witaminy C możemy uniknąć jesiennego spadku odporności. Dodatkowo, kiełki są łatwo trawione i przyswajane przez ludzki organizm, a zawarte w nich flawonoidy pobudzają w wątrobie wydzielanie żółci niezbędnej do sprawnego trawienia. Dzięki temu są one idealnym uzupełnieniem diety osób odchudzających się. Przede wszystkim jednak są fantastycznym źródłem żelaza i łatwo przyswajalnego białka, które są szczególnie polecane wegetarianom.

Jak kiełkować?

Jak zatem wyhodować w domu taki zdrowy ogródek? Nasiona lub zboża przeznaczone do kiełkowania należy kilkakrotnie przepłukać, a następnie zalać jak największą ilością wody (najlepiej 2 razy większą niż waga nasion) i moczyć przez kilkanaście godzin. W tym czasie ziarno napęcznieje i wchłonie wodę. Jest to znak, iż należy je przepłukać (najlepiej wodą o temperaturze pokojowej) i umieścić w szklanym słoiku lub w specjalnej kiełkownicy, którą można nabyć w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Proces opłukiwania należy powtarzać 2 razy dziennie, przy tym należy dbać o to by nasiona były wilgotne, ale nie zamoczone. Po kilku dniach kiełki będą gotowe do spożycia.

Należy także pamiętać, że kiełki, jako nośnik energii, zawsze powinny stanowić dodatek do spożywanych potraw, zwłaszcza w zimnych porach roku. Może więc warto już teraz zaopatrzyć się w nasiona oraz w kiełkownicę?

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł