Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Warto jeść awokado

Awokado, zwane również maślanym owocem, lub "smaczliwką Amerykańską", pierwotnie pochodzi z Meksyku, szybko rozpowszechniło się z Ameryki Północnej, przez Środkową do Południowej. W Europie pojawił się dopiero w XVII wieku. Uważany jest za bogate źródło składników odżywczych oraz surowiec stosowany w kosmetyce.

Awokado to skarbnica niezbędnych dla zdrowia składników. Witaminy w nim występujące to witamina A,E,C,D, z grupy B (w tym kwas foliowy), PP i K oraz potas, wapń i żelazo. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a zwłaszcza kwasu linolowego, linolenowego i oleinowego, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i muszą być dostarczane z pożywieniem. Owoc ten słynie z działania zapobiegającego powstawaniu cukrzycy, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Jak dowodzą uczeni z University Michoacana de San Dicolas de Hidalgo w Morelia w Meksyku, zawiera antyoksydanty o wyjątkowych właściwościach. Docierają do mitochondriów odpowiedzialnych m.in. za śmierć komórek i zapobiegają temu procesowi. Jak twierdzą uczeni awokado chroni również przed rakiem.

Badania były prowadzone na drożdżach poddanych działaniu żelaza, które jest źródłem dużej ilości wolnych rodników. Antyoksydanty zawarte w oleju z awokado pomogły przeżyć komórkom drożdży. Pozostaje sprawdzenie, czy taki sam mechanizm występuje u ludzi. Uczeni są pełni dobrych myśli. W owocu znajdziemy także znaczne ilości lecytyny, która odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu systemu nerwowego i jest kolejnym składnikiem o działaniu przeciwmiażdżycowym. Smaczliwkę doceniają osoby chore na cukrzycę, owoc ten bowiem zawiera bardzo mało cukru. Z dobroczynnego wpływu skorzystamy, spożywając zarówno surowe owoce (nie należy poddawać awokado działaniu wysokiej temperatury), jak i otrzymywany z nich olej.  W medycynie ludowej liście awokado zalecane są przy biegunce, wzdęciach i jako środek łagodzący kaszel. Skórka owoców jest uważana za środek o działaniu przeciwpasożytniczym. Olej z awokado posiada silne właściwości regenerujące, wygładzające i opóźniające procesy starzenia skóry. Odbudowuje ochronną warstwę lipidową, chroniąc przed nadmierną utratą wilgoci, a także pobudza syntezę kolagenu.

Ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Kosmetyki z olejem z awokado i sam olej zalecane są przede wszystkim w pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, zmęczonej. Po zmieszaniu z olejkiem z pestek winogron lub olejkiem ze słodkich migdałów może być stosowany do masażu. Awokado dogłębnie odżywia i nawilża nie tylko skórę, ale i włosy. Dlatego jeśli chcemy wymigać się od chorób cywilizacyjnych i nie dać się nowotworom, a do tego zachować młodzieńczy wygląd - jedzmy Awokado.

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł