Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

5 rad dla kobiet jak zostać fit po 50

Z biegiem lat wiele kobiet odkrywa, że ​​styl życia, który działał kiedy miały po 20 i 30, nie osiąga takich samych rezultatów kiedy kończy się 40 i 50 lat. Gdy kobiety osiągną wiek 50 lat (średni wiek wystąpienia menopauzy), będą musiały zrekompensować zmiany hormonalne, sercowo-naczyniowe i mięśniowe.



Informacja prasowa

Solniczka

Przyrost masy ciała u kobiet w starszym wieku jest powszechny ze względu na zmniejszenie masy mięśniowej, nagromadzenie nadmiaru tkanki tłuszczowej i niższy współczynnik metabolizmu spoczynkowego. Zmiany hormonalne mogą powodować szereg objawów i zwiększać ogólne ryzyko chorób serca i udaru mózgu. A wchłanianie niektórych składników odżywczych może się zmniejszyć z powodu utraty kwasu żołądkowego. Oczywiście, twoja dieta w wieku 50 lat powinna wyglądać nieco inaczej niż poprzednia dieta. Celem diety "50 lat i więcej" jest utrzymanie wagi, spożywanie pokarmów zdrowych dla serca i przede wszystkim pozostanie silnym! Skorzystaj z poniższych 5 wskazówek, aby żyć po 50 w bajecznej formie. 1. Dodaj B12 do codziennych suplementów B12 wspomaga zdrowe komórki nerwowe i komórki krwi i jest niezbędny do wytworzenia DNA. Witamina B12 występuje głównie w rybach i mięsie. Jest związana z białkiem zawartym w żywności i musi zostać uwolniona z niego poprzez trawienie w żołądku. Wraz z wiekiem nasz kwas żołądkowy zmniejsza się, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych, takich jak B12. Starsi dorośli są bardziej narażeni na niedobory witaminy B12, ale dodanie do diety witaminy w formie suplementu (pigułki lub zastrzyku) może pomóc w zapobieganiu objawom - które mogą pojawić się dopiero po latach - na długo przed ich rozpoczęciem. 2. Naprawdę ogranicz sól Im jesteśmy starsi, tym bardziej prawdopodobne jest, że zapadniemy na nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), ponieważ nasze naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne w miarę starzenia się. Wysokie ciśnienie krwi naraża nas na udar, zawał serca, niewydolność serca, chorobę nerek i przedwczesną śmierć. Powiniennaś znacznie ograniczyć a idealnie by było zrezygnować z konsumpcji przetworzonej żywności (chipsy, mrożone obiady, zupy w puszkach itp.) I dążyć do 1500 mg lub mniej sodu dziennie, co stanowi około ½ łyżeczki. Możesz zacząć dodawać aromatyczne zioła zamiast soli podczas gotowania w domu. Wiele ziół zapewnia również korzyści przeciwrakowe; oregano, tymianek i rozmaryn są bogate w przeciwutleniacze. Porzucanie przetworzonej żywności oznacza również spożywanie większej ilości pełnych produktów spożywczych, takich jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Spowoduje to zwiększenie zużycia włókien. Włókno pomaga w utrzymaniu pełniejszego czasu, co oznacza, że ​​będziesz jeść mniej przez cały dzień i będziesz bardziej skłonny do utrzymania swojej wagi. Sól może być "ukryta" w żywności, której nie można się jej spodziewać 3. Sprawdź czy twoje multiwitaminy zawierają żelazo - i wyrzuć je , jeśli je mają.

Przeciętna kobieta doświadcza menopauzy i zaprzestania miesiączki około 50. roku życia. Po menopauzie zapotrzebowanie na żelazo spada do około 8 mg żelaza dziennie. Podczas gdy ciało nie może żyć bez żelaza, nadmiar może być również niebezpieczny. Toksyczność żelaza może wystąpić, ponieważ ciało nie ma naturalnego sposobu wydalania żelaza; zbyt wiele może spowodować uszkodzenie wątroby lub serca, a nawet śmierć. Kobiety po menopauzie powinny przyjmować suplementy żelaza tylko wtedy, gdy przepisał je lekarz. Jeśli twóje multiwitaminy zawierają żelazo, wymień je. 4. Zwracaj większą uwagę na wapń i witaminę D Dowody wskazują, że kobiety po menopauzie mają zwiększone ryzyko osteoporozy z powodu braku estrogenu. Co gorsza, po 50, ciało zepsuje więcej kości niż się zbuduje. To naraża kobiety powyżej 50 roku życia na ryzyko osteoporozy i złamań kości. Idealnie jest spożywać odpowiednią ilość wapnia przed 30 rokiem życia, ale nigdy nie jest za późno, aby zwiększyć ilość bogatych źródeł wapnia w diecie. Bajecznie smaczne źródła wapnia to sardynki (podwójna dawka omega 3 przez rybę i wapń przez kości), szpinak, brokuły, jarmuż i niskotłuszczowe lub beztłuszczowe mleko i jogurt. Ponadto, lekarz powinien przetestować poziomy witaminy D i zapewnić dodatkową suplementację w razie potrzeby (witamina D jest potrzebna do wchłaniania wapnia). 5. Jedz jak Grek! Wraz z wiekiem nasze naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne, a siła krwi przenikającej nasze żyły staje się silniejsza. To stawia kobiety w okresie menopauzy przed zwiększonym ryzykiem chorób serca. Ale jest dieta, która pomaga zmniejszyć nasze ryzyko - i jest pyszna! Kiedy naukowcy badali populacje na świecie, które miały najwięcej osób w wieku powyżej 100 lat, zauważyły, że te osoby dzieliły kilka wspólnych tematów w swoim życiu. Najbardziej powszechną cechą wspólną było spożywanie diety śródziemnomorskiej. Badanie przeprowadzone w 2000 roku w British Journal of Nutrition wykazało, że dieta, która jest zgodna z zasadami tradycyjnej diety śródziemnomorskiej (która zawiera dużo owoców, warzyw, całych ziaren, umiarkowanego spożycia wina i oliwy z oliwek) była związana z dłuższym czasem przeżycia. Co więcej, badanie z 2004 r. W European Journal of Cancer Prevention wykazało, że dieta śródziemnomorska była związana z niższym ryzykiem zachorowania na raka i choroby serca.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł