Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Alergiczna skóra w czasie zimy

Wraz z nadejściem jesieni nasza skóra, szczególnie na twarzy, wystawiona jest na działanie wiatru i mrozu. Dlatego bardzo często wówczas borykamy się z jej skłonnością do przesuszania i pękania. Jak zatem temu zapobiec i przynieść skórze ukojenie?

Suche powietrze i twarda woda nasilają dokuczliwe pieczenie na twarzy z czym nie radzą sobie szczególnie dzieci. Tego problemu nie należy lekceważyć. Drapiąc policzki, dzieci mogą doprowadzić do powstania ran, a przy tym nietrudno o zakażenie bakteriami, czy grzybami, a nawet o infekcję wirusową.

Dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry na pewno sprzymierzeńcem nie są kaloryfery, działające w domy, czy pracy. Wszystkie osoby ze skórą tego typu powinny zwłaszcza o tej porze roku stosować kremy. Mogą być to kremy mineralne, półtłuste, jednak nie zbyt ciężkie. Najlepiej z filtrami UV, ale mniej podrażniające od tradycyjnych. Lekarze zalecają również stosowanie delikatnych balsamów, które zatrzymują wodę w skórze, jednak wymagają one od nas stosowania kilka razy w ciągu dnia. Jeżeli natomiast chodzi o dłonie, alergiczna skóra wymaga innej, specjalnej pielęgnacji. W ciągu dnia powinniśmy stosować lżejsze, a silniej działające maści. Te tłuste zostawmy na noc, kiedy regeneracja dłoni będzie skuteczniejsza. Chodzenia w mokrych, lub wilgotnych rękawiczkach  też lepiej unikać. W tym sezonie, gdy dolegliwości skórne nie są związane z naciekami, a jedynie suchymi zmianami, pomóc może sauna na podczerwień, lub tradycyjna.

Warto także pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki typu natural, czy eko, są wskazane dla skóry alergicznej. Co więcej, wiele osób ma alergię właśnie na składniki naturalne, jak owoce i wyciągi z soku, olejki, a nawet rumianek i nagietek. Najlepiej więc zdać się na tworzone według nowoczesnych receptur emolienty sprawdzonych firm, które nie zawierają syntetycznych dodatków, zapachów, barwników i innych, szkodliwych dla skóry konserwantów wydłużających ich termin przydatności, czy utrwalających konsystencję. Oczywiście te najbardziej bezpieczne to kosmetyki bezbarwne i bezzapachowe, które często przeznaczone są dla najmłodszych, a zalecane nawet osobom o najbardziej wrażliwej skórze.

Marta Jaromin

Więcej artykułów w miesięczniku tak dla zdrowia

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł