Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Cukier nie krzepi

Melchior Wańkowicz powiedział kiedyś znane wszystkim słowa „cukier krzepi” - niestety w dzisiejszych czasach to stwierdzenie nabiera gorzkiego posmaku. Obecnie wszędzie słyszymy, że musimy ograniczać cukier - ale co to tak naprawdę znaczy? Owszem ograniczamy słodzenie herbaty, nie jemy słodyczy staramy się nie dodawać cukru do potraw.

Ale tak naprawdę nasze ograniczenia na tym się kończą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że związek zwany potocznie cukrem znajduje się prawie w każdym produkcie spożywczym.

Czego więc należy się wystrzegać w naszej diecie?

Cukry to ogromna grupa związków chemicznych. Cukry zwane węglowodanami możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy: węglowodany proste i węglowodany złożone. Wśród węglowodanów prostych możemy wyróżnić: glukozę, galaktozę, fruktozę, wśród węglowodanów złożonych np. sacharoza, celuloza, skrobia, glikogen.

Najpierw uwagę zwróćmy na owoce - powiemy: przecież są zdrowe, świeże, zawierają mnóstwo witamin i składników mineralny. Tak, to wszystko prawda, ale zawierają też niestety niebezpieczny cukier - który spożywany w nadmiarze może wyrządzić ogromną szkodę naszemu organizmowi.

Cukrem powszechnie występującym w owocach jest fruktoza – czyli cukier prosty. Fruktozę można nazwać biała trucizną. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że to właśnie ona odpowiedzialna jest za epidemię otyłości zarówno w Polsce jak i na świecie.
Wybierając więc owoce, decyduj się na te, które fruktozy zawierają jak najmniej czyli np.: truskawki, poziomi, jagody, grejpfrut.
Owoce takie jak: winogrona, banan, awokado, arbuz, pomarańcza zawierają ogromne ilości fruktozy - zjadanie ich w nadmiarze w prostej linii prowadzi do otyłości, a w konsekwencji nawet do cukrzycy. Oczywiście nie znaczy to, że mamy zrezygnować ze spożywania owoców zupełnie – jedzmy je jedynie z umiarem, dwa owoce dziennie zdecydowanie wystarczą. Często zamiast słodyczy zjadasz suszone owoce – tam również znajduje się niebezpieczny cukier - nie jedz ich częściej niż 2 razy w tygodniu w małej ilości.

Przed fruktozą trudno dziś uciec. Możemy ją znaleźć praktycznie wszędzie. Najczęściej występuje w postaci syropu glukozowo-fruktozowego lub w formie sacharozy. Dodawana jest do gazowanych napojów, cukierków, ciast. Występuje także w jogurtach owocowych, pieczywie, ketchupie, a nawet w sosie sałatkowym.

Syrop glukozowo-fruktozowy przestawia metabolizm całego organizmu o 180 stopni. Dowiedli tego uczeni z University of Cincinnati, którzy przeprowadzili obszerne badania w celu sprawdzenia wpływu słodzonych napojów na laboratoryjne myszy. Część z nich oprócz zwyczajowego pożywienia dostawała do picia wodę, druga grupa – wodę zmieszaną z fruktozą, natomiast u trzeciej rolę słodzika pełnił syrop glukozowo-fruktozowy uzyskany z kukurydzy. Surowiec ten jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym od około 30 lat – prawie w połowie składa się z czystej fruktozy. Wtedy właśnie zaobserwowano, że mieszkańcy Zachodu zaczęli tyć na w zastraszającym tempie.

Wynik badania był zatrważający. Okazało się, że zwierzaki pojone wodą z dodatkiem fruktozy tyły na potęgę i to nawet wtedy, gdy naukowcy zmniejszyli im znacznie porcje pożywienia. Pod koniec eksperymentu miały w swych ciałach o 90 proc. tłuszczu więcej niż te pijące czystą wodę. Dzieje się tak, ponieważ fruktoza „przestawia” cały metabolizm organizmu na produkcję tłuszczu.

Z badań prowadzonych przez dr Elizabeth Parks z UT Southwestern Medical Center wynika, że jeśli rano wypijemy słodzony tym cukrem napój, nasz organizm przerobi na tkankę tłuszczową nie tylko pożywienie ze śniadania, ale i z obiadu, choć teoretycznie nie jest to konieczne!
Musimy pamiętać o tym, że jeśli zjemy więcej cukru w ciągu dnia niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne organizmu – każdy gram dodatkowy cukru zostanie odłożony w postaci tkanki tłuszczowej najczęściej w okolicy brzucha. A więc albo zmniejszmy ilości cukru dostarczanego do organizmu – albo zdecydowanie zwiększmy wysiłek fizyczny, który pozwoli spalić nadmiar cukru.

Kolejna grupa produktów w których często ukryty jest cukier to produkty mleczne. Jogurt naturalny, owocowy, serek homogenizowany, napój mleczny – co mają wspólnego ze słodyczami? Otóż właśnie cukier!

Często mylne bywają dla kupującego etykiety. Często możemy na nich znaleźć następujące określenia: słodzone sokiem owocowym, z fruktozą, bez dodatku cukru krystalicznego, zawiera naturalny cukier z owoców albo takie pozycje na liście składników, jak: syrop glukozowy, glukoza, maltodekstryna, maltoza, dekstroza czy laktoza. Pod tymi nazwami niestety nie kryje się nic innego jak cukier, tyle że dobrze zamaskowany w określeniach, które być może zdrowiej brzmią.

Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na wszelkie rodzaju produkty zbożowe - one też zawierają cukier. Wydaje Ci się, że kupujesz zdrowe otręby, musli z owocami, płatki kukurydziane bez cukru, a może płatki fitness? Wszystkie te produkty zawierają w sobie dodany cukier – najczęściej w postaci syropu glukozowo-fruktozowego.
Cukier ukryty jest również w wodach. Czysta woda zawiera go najmniej, natomiast prawdziwa bombą pod względem zawartości cukrów są smakowe wody mineralne. Szczególnie jest to niebezpieczne dla dzieci. Lepszym rozwiązaniem jest wypicie czystej wody z dodatkiem niewielkiej ilości soku owocowego świeżo wyciśniętego.

Po przeczytaniu tego artykuły z pewnością pomyślisz: "To co ja tak naprawdę mam jeść, skoro we wszystkim jest cukier, wszystko jest przeciwwskazane?"

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nasz organizm wbrew pozorom potrzebuje cukru. Mózg do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje co najmniej 120 g glukozy. Nie wszystkie cukry, które spożywamy od razu odkładane są w postaci tkanki tłuszczowej. Organizm potrzebuje około 450 g węglowodanów w ciągu doby. Oczywiście zapotrzebowanie jest zależne indywidualnie od masy ciała, wzrostu, płci, stanu fizjologicznego organizmu.

Starajmy się więc ograniczać jedynie w taki sposób, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na cukier w 100 %, a nie w 150 %. Starajmy się ograniczać produkty w których występuje cukier dodany w postaci fruktozy.
Dlatego, jeśli mamy ochotę na przykład na jogurt owocowy – zdecydowanie lepiej kupić jogurt naturalny i zmiksować go z owocami, np. z truskawkami, niż spożywać ten już posłodzony.

Zamiast musli lub płatków fitness które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy lepiej zjeść płatki owsiane wymieszane ze słonecznikiem i odrobiną suszonych owoców. Jeśli mamy ochotę się napić, to wybierzmy raczej wodę mineralna lub herbatę niż słodzony sok owocowy lub napój gazowany.

Choć glukoza jest paliwem napędowym naszego organizmu, wcale nie potrzebujemy jej dużo. Z badań wynika wręcz, że drastyczne ograniczenie spożycia tego cukru wydłuża życie.

Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji o tym, w jaki CUKIER RUJNUJE TWÓJ ORGANIZM - sami zdecydujcie, czy warto cukier, choćby nieznacznie, ograniczyć.

Badania naukowe dowodzą, że:

 

  • Cukier osłabia system immunologiczny i przeszkadza mu w obronie przeciw chorobom infekcyjny.
  • Cukier zakłóca równowagę chemiczną organizmu: powoduje deficyt chromu i miedzi oraz przeszkadza we wchłanianiu wapna i magnezu.
  • Cukier może powodować gwałtowne podniesienie się poziomu adrenaliny, być przyczyną nadaktywności, niepokoju, trudności z koncentracją i chorowitości u dzieci.
  • Cukier może znacząco podnosić ogólny poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz wzrost poziomu "złego" cholesterolu i obniżenie "dobrego" cholesterolu.
  • Cukier przyczynia się do utraty elastyczności i funkcjonalności tkanek.
  • Cukier karmi komórki rakowe, odkryto jego związek z rozwojem raka piersi, jajników, prostaty, okrężnicy, trzustki, dróg żółciowych, płuc, woreczka żółciowego i żołądka.
  • Cukier może podnieść poziom glukozy w organizmie i w ten sposób spowodować reaktywną hipoglikemię.
  • Cukier osłabia wzrok.
  • Cukier może wywoływać wiele problemów z poziomem kwasowości przewodu pokarmowego m. in.: zakwaszenie przewodu pokarmowego, niestrawność, złą przyswajalność u pacjentów z dysfunkcjami jelit, podwyższenie ryzyka choroby Crohna oraz owrzodzenia jelita grubego.
  • Cukier może powodować przedwczesne starzenie się.

 

Informacje dotyczące negatywnego działania cukru na organizm pochodzą z książki „Nałóg słodzenia”

Źródło: www.poprostuzdrowo.pl

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł