Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

M jak Mama, C jak Cytologia

Być Mamą to dla wielu kobiet najpiękniejsze z życiowych doświadczeń. I najbardziej odpowiedzialnych. Wyrazem tej odpowiedzialności jest m.in. troska o własne zdrowie, w tym regularne badania profilaktyczne takie, jak cytologia.

Cytologia to stosowana w ginekologii technika diagnostyczna, pozwalająca na wczesne wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy. Metoda polega na pobraniu rozmazów i ich ocenie pod mikroskopem. Lekarz lub położna powinni pobrać próbkę za pomocą profesjonalnej szczoteczki, która pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale także z jej kanału. Tylko takie badanie jest wiarygodne. Pobrane – z kanału i z tarczy szyjki macicy próbki są nanoszone na osobne specjalne szkiełka i utrwalane odpowiednimi odczynnikami. Potem próbki te wędrują do laboratorium.

Cytologia pozwala ocenić stan szyjki macicy, a także wykrywa wszystkie niepokojące zmiany, takie jak stany zapalne, infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz komórki rakowe, nawet w bardzo wczesnym, a co za tym idzie, w pełni uleczalnym, stadium raka szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne. Podczas pobierania wymazu za pomocą szczoteczki Pacjentka może odczuć jedynie delikatne szczypanie.

 

Pierwszą cytologię należy wykonać po rozpoczęciu współżycia. Później każda kobieta powinna wykonywać badanie cytologiczne przynajmniej raz na trzy lata, a najlepiej raz w roku. Na badanie najlepiej zgłaszać się pomiędzy czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym kolejną menstruację. Dzień przed badaniem nie powinno się współżyć. Warto również odczekać kilka dni po zastosowaniu wszelkich środków dopochwowych i irygacji.

 

Wyniki cytologii można odebrać już po kilku dniach od badania. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Cytologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wynik powinien być przedstawiony w wersji opisowej (tzw. system oceny Bethesda) a nie w stosowanej wcześniej pięciostopniowej skali według Papanicolau, która obecnie uważana jest za niewystarczającą w przekazywaniu istotnych, z klinicznego punktu widzenia, informacji pomiędzy cytologiem a ginekologiem. Skala informuje o tzw. grupie cytologicznej. Im jest ona niższa – tym lepiej dla Pacjentki. Skala Papanicolau nie odzwierciedla jednak współczesnych poglądów na nowotwory szyjki macicy, a także nie uwzględnia licznych zmian nienowotworowych tego narządu.

Wyniki cytologii w systemie Bethesda powinny zawierać:

- informację czy rozmaz zawiera odpowiedni ilościowo i jakościowo materiał do oceny,

- ogólne stwierdzenie czy obraz cytologiczny jest prawidłowy czy nie,

- dokładny opis stwierdzanych zmian, zgodnie z obowiązującą terminologią w tym m.in. określenie rodzaju zakażenia, zmian reparacyjnych, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów oraz ocenę stanu hormonalnego Pacjentki.

 

Jak często wykonywać cytologię?

- Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia wszystkie kobiety w wieku 25-59 lat powinny regularnie raz w roku poddawać się badaniom przesiewowym pod kątem raka szyjki macicy, a od 60 roku życia co 3 lata, o ile wszystkie poprzednie, coroczne wyniki, były prawidłowe. Wiąże się to z tym, że badanie cytologiczne jest  wiarygodne  w  niecałych  50%, co  czyni pojedyncze badanie mało miarodajnym. Dopiero seria wyników wykonywanych regularnie daje podstawy do wyciągnięcia wniosku  co  do stanu  szyjki  macicy. Badanie cytologiczne jest badaniem tanim, co czyni je skutecznym badanie skryningowym, ale nie jest badaniem rozpoznawczym. Nieprawidłowe wyniki cytologiczne podlegają diagnostyce pogłębionej tj. kolposkopii (rozpoznawczość do 80%) a ta weryfikowana jest przez badanie histopatologiczne (skuteczność rozpoznawcza od 97-99,3%) – wyjaśnia  specjalista  ginekolog - położnik Dariusz Choma.

 

Badanie cytologiczne powinna regularnie wykonywać każda Mama, każda kobieta. Cytologia pozwala na wykrycie zmian, które zdążyły się już rozwinąć w następstwie długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i najczęściej wymagają leczenia. Wykrycie zmian przedrakowych – tzw. dysplazji szyjki macicy, nazywanej także CIN (śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy), a nawet wczesnych etapów raka, daje szansę całkowitego wyleczenia. Badania cytologiczne warto robić co roku korzystając także z możliwości bezpłatnego badania w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Szczegółowe informacje odnośnie Programu wraz z ogólnopolską listą ośrodków, w których można wykonać bezpłatne badanie cytologiczne (bez skierowania, raz na 3 lata), dostępna jest na stronie internetowej: http://profilaktykaraka.coi.waw.pl/.

 

Zbadaj się. Jesteś dla kogoś ważna.

 

Źródło: http://koalicjarsm.pl/

Konsultacja medyczna: lek. ginekolog Dariusz Choma

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł