Opryszczka. Kobiecy problem
Opryszczka wargowa potoczne nazywana jest „zimnem” lub „febrą”. Wywołuje ją wirus Herpes Simplex typu I (HSV1), inaczej ludzki wirus opryszczki.
Zakażenie często umiejscawia się na zmienionej chorobowo skórze twarzy, błonach śluzowych narządów płciowych oraz najczęściej na błonach śluzowych jamy ustnej. Są to malutkie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Wirus może przechodzić z matki na płód lub może się rozprzestrzeniać przez kontakt bezpośredni. Dlatego należy unikać kontaktu bezpośredniego z ludźmi, u których pojawiły się symptomy opryszczki tj. unikać :pocałunków, jedzenia tymi samymi sztućcami, korzystać z tych samych kosmetyków i pić z tego samego kubka.
Sprytny wirus!
Przy pierwotnym zakażeniu wirusem występuje wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, jak przy większości chorób wirusowych. Następnie Herpes Simplex przechodzi w stan utajenia w komórkach nerwowych, z którego może się „wybudzić”.
Kiedy wirus się „rozzłości”?
Z aktywacją wirusa często jest związane osłabienie organizmu czyli spadek odporności. Często pojawia się przy zmianie klimatu w skutek wyziębienia lub przegrzania organizmu, w sytuacjach nadmiernego stresu, przy przeziębieniach, przemęczeniu lub u kobiet w trakcie miesiączki.
Jak rozpoznać opryszczkę?
I faza – mrowienie, swędzenie i pieczenie, trwa 1-2 dni
II faza - pęcherzyka – w miejscu zaczerwienienia na wardze pojawiają się pęcherzyki
III faza - sączenia – pęcherzyki zaczynają pękać i pojawia się płyn surowiczy
IV faza strupa – tworzą się strupki, których nie powinno się rozdrapywać, gdyż przedłuża to okres gojenia.
Ratunku mam opryszczkę! Co robić?
Im szybciej zaczniemy działać, tym większe szanse na pozbycie się „ szpetnych” pęcherzyków. Metoda domowa to „przypalenie” piekącego miejsca 2% spirytusem salicylowym. Bezpieczniej będzie jednak sięgnąć po preparat przeciw-wirusowy np. maść z acyklovirem. Warto również wzbogacić swoją dietę w witaminy: C, B6, B12 oraz naturalne kultury bakterii np. jogurty, kefiry. Można też wspomóc organizm w walce z wirusem przez podanie preparatów wzmacniających układ immunologiczny. Jeśli mimo naszych starań „ uparty” wirus nie ustępuje, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Nie należy lekceważyć opryszczki!