Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

SZANUJ UŚMIECH SWÓJ – trzy przykazania, które pomogą utrzymać uzębienie w dobrej kondycji

Jeżeli chcesz, aby wygląd Twojego uśmiechu budził zachwyt  nawet do późnej starości, stosuj się do trzech wskazówek, dzięki którym utrzymasz uzębienie w dobrej kondycji i zdrowiu, a także unikniesz wielu innych dolegliwości.

Przykazanie pierwsze– kochaj,  czyli profilaktyka

Pomimo, iż medycyna rozwija się w niewiarygodnie szybkim tempie,  jak dotąd nie jesteśmy w stanie zmienić tego, że  zęby (uzębienie stałe)  są nam dane tylko raz w życiu. Dlatego o własne zęby trzeba regularnie dbać.

Regularna higiena jamy ustnej, czy leczenie ubytków to podstawa, ale stomatolog może podpowiedzieć dodatkowe zabiegi dla zdrowego i pięknego uśmiechu, na przykład profesjonalny scaling i piaskowanie,  polegające na gruntownym usunięciu kamienia i płytki nazębnej oraz wypolerowaniu powierzchni zębów, czy też  wyrównanie zgryzu i wybielenie szkliwa. Klinika Stomatologiczna DENmed w Toruniu oraz Bydgoszczy oferuje  Państwu szeroki wachlarz usług z zakresu higieny jamy ustnej, jak  i profilaktyki.

Przykazanie drugie-  minimalizuj stres

Stres  jest główną przyczyną chorobliwego zgrzytania i zaciskania zębów (zwłaszcza w nocy) zwanego bruksizmem.  To zaburzenie o podłożu psychosomatycznym zmusza staw skroniowo- żuchwowy do ciągłego wysiłku, czego skutkiem są nie tylko bóle zębów  i samego stawu, ale też bóle pleców, głowy,  a nawet oczu.

Stomatolodzy Kliniki Stomatologicznej DENmed rekomendują  stosowanie dostępnych w ofercie szyn relaksacyjnych NTI (zakładane na noc). Szyny te uniemożliwiają zaciskanie zębów i niekontrolowane napinanie mięśni żuchwy, a tym samym łagodzą dolegliwości związane z tym schorzeniem. Niejednokrotnie koniecznym może stać się także dodatkowe leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne,  istotny jest jednak fakt, iż działania te niwelują jedynie skutki, nie zaś przyczyny wystąpienia schorzenia.

Przykazanie trzecie - jedz, a właściwie chrup

Prawidłowy trening dla zębów i całego stawu skroniowo-żuchwowego wymaga doboru pożywienia, które daje jak najwięcej okazji do chrupania i przeżuwania, jak np. surowe owoce i warzywa, zmuszając w ten sposób mięśnie żuchwy do wysiłku.

Dla zdrowia zębów wskazane są także produkty bogate w wapń (np. mleko i jego przetwory, warzywa strączkowe), w witaminę D, która wspomaga jego wchłanianie (np. tłuste ryby), fosfor i utwardzający szkliwo fluor (np. herbata, ziemniaki). W odniesieniu do  dziąseł polecana jest witamina C, która wzmacnia naczynia krwionośne oraz witamina B, która chroni przez stanami zapalnymi jamę ustną.

 

Partner artykułu:

Klinika Stomatologiczna DENmed

www.denmed.torun.pl

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł