Do trzydziestu dwóch kolejno odlicz, czyli z ukłonem w stronę implantologii
Braki w uzębieniu mogą mieć szereg poważnych konsekwencji zarówno czynnościowych, jak i estetycznych. Niejednokrotne bagatelizuje się brak trzonowca (głównie szóstki, czy siódemki), gdyż nie jest to widoczne podczas mówienia oraz na pierwszy rzut nie wpływa to na zmianę w fizjonomii. Są to jednak pozory, gdyż jest to przyczyną krzywienia zębów na skutek ich przesuwania w stronę ubytku.
Przemieszczą się nawet najważniejsze dla pięknego uśmiechu jedynki, a tym samym przepadnie kluczowa dla wyglądu oś symetrii (tj. linia między górnymi jedynkami nie będzie się pokrywać ze środkiem twarzy, a dokładnie z rynienką wargi górnej zw. łukiem Kupidyna). W skrajnych przypadkach, ze względu na problemy ze zgryzem, konieczne może stać się nawet usunięcie zębów.
Ubytki powodują też zmiany rysów twarzy, np. pojawiają się dodatkowe zmarszczki mimiczne oraz widoczne są zaburzenie w proporcji i profilu warg, co w konsekwencji prowadzi do szybszego efektu starzenia się twarzy. Przyczyniać się także mogą do powstania wad wymowy czy opadania kącików ust, a także prowadzić może do rozwoju poważnych zaburzeń gastrycznych oraz innych chorób na tle pokarmowym.
Zatem, aby zachować harmonijny i piękny uśmiech, należy jak najszybciej uzupełniać braki w uzębieniu.
Stomatologia oferuje różne rozwiązania protetyczne. Najbardziej zaawansowaną technologią i wbrew pozorom, najmniej inwazyjną jest wszczepianie implantów. Jest to bezpieczna i sprawdzona procedura, stosowana od 40 lat, która łączy w sobie pełne odwzorowanie naturalnej fizjologii zęba z wysoką estetyką, dzięki czemu cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodych kobiet.
Atuty implantologii
Podstawowe zalety wszczepiania implantów:
- najtrwalszy i najskuteczniejszy sposób uzupełnienia ubytków w jamie ustnej (z jednoczesnym zachowaniem właściwej artykulacji);
- jedyne uzupełnienie protetyczne, które jest w stanie zahamować utratę kości (co jest typowym procesem występującym po utracie naturalnego korzenia zęba);
- brak konieczności szlifowania i naruszania struktury sąsiednich, zdrowych zębów własnych pacjenta;
- implantacja pozwala na uzupełnienie zarówno pojedynczego zęba, braków międzyzębowych jaki i braków skrzydłowych w łuku zębowym;
- w przypadku utraty wszystkich zębów przez pacjenta, na implantach można zainstalować protezy całkowite tzw. protezy nakładowe - do ich wykonania niezbędne jest wszczepienie przynajmniej dwóch implantów w szczęce bądź w żuchwie. Tak wykonana proteza jest zdecydowanie bardziej wygodna dla pacjenta, co znacząco poprawia jego komfort życia.
- możliwość wymiany nadbudowy na wszczepionych implantach w przypadku ewentualnego zużycia po bardzo długim czasie użytkowania.
Budowa implantów
Konstrukcja odtwarzająca utracony ząb to trzy elementy:
• implant, czyli tytanowa śruba, która wszczepiania jest w kość i zastępuje w 100% korzeń brakującego zęba;
• łącznik, który zespala implant z koroną zębową;
• korona dopasowana do zgryzu i kształtu zębów sąsiednich, wykonana najczęściej z porcelany; tylko ją widać (reszta znajduje się pod linią dziąseł).
Wszczepienie pojedynczego implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Okres osteointegracji dla implantów wprowadzonych do szczęki wynosi od 4 do 6 miesięcy, zaś dla implantów wprowadzonych do kości żuchwy od 3 do 4 miesięcy.
Pielęgnacja implantów
Implanty pielęgnuje się tak samo jak własne zęby, czyli regularnie szczotkuje, nitkuje i usuwa kamień.
Kluczowe znaczenie ma codzienne stosowanie nici dentystycznej i wprowadzanie jej delikatnie pod linię dziąseł (tam, gdzie występuje połączenie korony porcelanowej z łącznikiem) w celu usunięcia osadu bakteryjnego - jeśli nie jest on na bieżąco usuwany, zamienia się w narastający, twardy kamień poddziąsłowy.
Periimplantitis
Zaleganie płytki nazębnej może doprowadzić do zapalenia okołoimplantologicznego, tzw. periimplantitis, wywoływanego przez drobnoustroje chorobotwórcze, które kolonizują płytkę i kamień. System immunologiczny części pacjentów nie radzi sobie z ich obecnością i reaguje stanem zapalnym, który objawia się obrzękiem, krwawieniem, a nawet wysiękiem ropnym. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie się na kontrole implantologiczne - standardowo 2 razy w roku; tym bardziej, że zdarzają się przypadki, kiedy stan zapalny u pacjenta przebiega bezobjawowo ( zwłaszcza we wczesnej fazie). Podobnie 2 razy w roku pacjenci implantologiczni powinni zgłaszać się na usuwanie kamienia (scaling).
Przeciwwskazania do wszczepiania implantów
Implanty zębowe najchętniej wybierane są przez ludzi aktywnych zawodowo, dla których utrata naturalnego uzębienia (czy to z powodu próchnicy, czy te z nieszczęśliwego wypadku) jest poważnym problemem i których jednocześnie przeraża wizja noszenia sztucznej szczęki. Jednak nie każdy może skorzystać z takiego rozwiązania.
Przeciwwskazaniami do wprowadzania implantów są: osteoporoza, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieustabilizowana cukrzyca, AIDS, alkoholizm, niektóre choroby nowotworowe, nałogowe palenie papierosów w dużych ilościach, ciąża, wiek poniżej 18. roku życia (ze względu na niezakończony rozwój kości szczęki i żuchwy), czy przebycie transplantacji.
Dla wielu osób barierą są także względy finansowe. W tym przypadku istotny jest fakt, że choć wszczepienie implantu wiąże się z kosztami, to jest to inwestycja na lata. Ponadto, sama część protetyczna wykonana na implancie nie jest wcale droższa niż ta wykonana tradycyjnie (różnicę w kosztach stanowi zatem samo wszczepienie „śruby”), dodatkowo w niektórych klinikach stomatologicznych istnieją możliwości opłacenia zabiegu w systemie ratalnym.
Jeśli chcesz, aby nikt nie domyślił się, że uśmiechasz się… implantami i Twój uśmiech wyglądał naturalnie i zarazem pięknie, umów się na indywidualną konsultację w Klinice Stomatologicznej DENmed w Bydgoszczy (ul. Kaliskiego 26).
Zapytaj też o możliwości RATowania uśmiechu poprzez opłacenie zabiegu w systemie ratalnym!!