Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

5 faktów na temat suplementacji folianów

Eksperci nie mają wątpliwości – foliany są niezbędne dla zachowania zdrowia, a ponieważ nasz organizm sam nie potrafi ich wytwarzać, trzeba uwzględniać je w diecie bądź suplementować.

Foliany, czyli związki organiczne zaliczane do witamin z grupy B, pełnią niezwykle ważną rolę w rozwoju naszego układu nerwowego i krwiotwórczego. Biorą udział w podziałach komórkowych, ich prawidłowym funkcjonowaniu i w ekspresji genów. Mają szczególne znaczenie dla rozwijającego się organizmu, przyszłe mamy nie powinny dopuszczać do sytuacji ich niedoboru.

FAKT 1. Tylko ponad połowa kobiet suplementuje foliany zgodnie z zaleceniami ekspertów

Foliany mają kluczowe znaczenie dla rozwoju płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Niestety kobiety często dowiadują się o poczęciu dziecka w 4. lub 5. tygodniu ciąży, kiedy zauważają brak menstruacji. Z tego względu eksperci wskazują na konieczność prewencyjnej suplementacji folianów przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym.

FAKT 2. Zbilansowana dieta nie wystarczy, aby zapobiec niedoborom folianów

Foliany występują naturalnie w pożywieniu. W składnik ten bogate są rośliny strączkowe (np. soja), zielone warzywa (brokuły, brukselka czy szpinak), niektóre owoce (m.in. pomarańcze i banany) oraz produkty zbożowe i mięsne (wątróbka). Badania pokazują jednak, że kobiety w Polsce rzadko uwzględniają je w swojej diecie. Jako związek chemiczny rozpuszczalny w wodzie, łatwo ulega rozpadowi, co zmniejsza jego biodostępność w produktach spożywczych. Prawidłowo zbilansowanej diecie powinna zatem towarzyszyć suplementacja kwasu foliowego w postaci tabletek.

FAKT 3. Co druga kobieta w Polsce może mieć problem z przyswajaniem kwasu foliowego

Nie tylko niewłaściwa dieta, ale również uwarunkowania genetyczne mogą mieć wpływ na niedobór składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia przyszłej mamy i prawidłowego rozwoju dziecka. Kwas foliowy nie jest gotowy od razu do wykorzystania przez nasz organizm. Musi przejść szereg przemian metabolicznych, by przybrać aktywną postać folianu (5-metylotetrahydrofolianu). Udział w tych przemianach bierze enzym reduktazy MTHF. Forma, w jakiej enzym występuje w naszym organizmie i w konsekwencji jego aktywność uwarunkowana jest genetycznie.

FAKT 4. Aktywna forma folianów czwartej generacji jest najlepiej przyswajalna przez organizm

W wyniku genetycznie uwarunkowanego defektu enzymatycznego, w przypadku nawet połowy kobiet przyjmowanie zwykłego kwasu foliowego może nie wystarczyć do zlikwidowania niedoboru tego składnika w organizmie. Na rynku dostępne są jednak obecnie preparaty, które zawierają złożone źródło folianów – połączenie kwasu foliowego oraz aktywnej formy folianu, gotowej do wykorzystania przez organizm. Aktywna forma folianów wchłaniana jest przez organizm bez udziału enzymu MTHFR. Stopień przyswajalności takiego składnika jest zatem niezależny od uwarunkowań genetycznych.

generacja folianu

Charakterystyka

I generacja

foliany dostępne w żywności

Niska biodostępność

II generacja

kwas foliowy

Ograniczona biodostępność w populacji z defektem enzymatyczym. Wchłanialność niższa nawet o 70%

III generacja

sól wapniowa 5-metylotetrahydrofolianu (metafolina)

Aktywna forma folianu.

IV generacja

sól glukozaminowa 5-metylotetrahyrdrofoliany (Actifolin®)

Aktywna forma folianu najnowszej generacji. Wyższa o 10% biodostępność w porównaniu do folianu III generacji.

 

FAKT 5. Suplementacja folianów zalecana jest wszystkim kobietom w wieku rozrodczym

Polska jest krajem o najwyższym wskaźniku umieralności noworodków w następstwie wrodzonej wady cewy nerwowej wśród państw europejskich. W ramach pierwotnej profilaktyki tego schorzenia, suplementacja folianów rekomendowana jest wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, planującym dziecko oraz będącym w ciąży. Standardowo zalecana dawka zwiększa się w przypadku grup szczególnie narażonych na niedobory tego składnika. Dziesięciokrotnie większą ilość folianów powinny przyjmować kobiety, które w przeszłości poroniły bądź urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej, kobiety otyłe oraz przyjmujące leki zaburzające wchłanianie. Dawka folianów indywidualna ustalana jest w przypadku pacjentek z anemią.

Stanowisko ekspertów w kwestii suplementacji folianów w położnictwie

Grupa konsumentów

Zalecana dawka folianów

Kobiety planujące ciążę

Kobiety w ciąży

Kobiety w okresie rozrodczym, które mogą zajść w ciążę

0,8 mg folianów w postaci złożonej:

0,4 mg kwasu foliowego

+ 0,4 mg aktywnej formy folianu

Kobiety, które uprzednio urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej, planujące ciążę lub w ciąży

4 mg folianów w postaci złożonej:

2 mg kwasu foliowego

+ 2 mg aktywnej formy folianu

Kobiety planujące ciążę i w ciąży:

ü  otyłe (BMI > 30)

ü  kobiety stosujące leki przeciwpadaczkowe

Kobiety z niedokrwistością megaloblastyczną będącą konsekwencją niedoboru folianów

dawka złożonej formy folianów ustalana indywidualnie

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł