Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Refluks, Kimberly A. Tessmer


Refluks i choroba refleksowa przełyku, to dokuczliwe dolegliwości, które można leczyć. W swojej nowej książce Refluks, Kimberly A .Tessmer radzi jak im zapobiegać, łagodzić je i leczyć. Znajdziemy w niej wiele rozwiązań dietetycznych, w tym plan żywieniowy czy przewodnik po zakupach. To wyczerpujące kompendium dla tych, którzy chcą cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.


Refluks to uczucie pieczenia, spowodowane cofaniem kwasów żołądkowych, które pojawia się zwłaszcza po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. Jeśli powtarza się systematycznie może oznaczać refluksową chorobę przełyku (GERD).

Przedstawiona książka pokaże nam jak znaleźć przyczyny dolegliwości i w jaki sposób walczyć z objawami choroby. To szansa na życie wolne od zgagi, dyskomfortu, który wywołuje i towarzyszących jej frustracji.

Aby pokonać chorobę, której leczenie farmakologiczne często nie przynosi wystarczających rezultatów, Tessmer, proponuje wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania i zmianę codziennych przyzwyczajeń, potrzebnych do odczucia ulgi. W książce znajdziemy najnowsze doniesienia medyczne na temat refluksu kwasowego, opis choroby i podane w sposób przystępny porady, które zachęcają, aby samemu stać się „detektywem żywności”.

Refluks to pierwsza książka z serii, w której Kimberly Tessmer dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w walce z chorobami cywilizacyjnymi powstałymi w wyniku złej diety. Seria Leczenie Odżywianiem pomoże w walce z objawami refluksu, cukrzycy typu 2, chorób jelitowych i stanów zapalnych.

---

Kimberly A. Tessmer, autorka książek na temat zdrowego odżywiania, na co dzień jest licencjonowaną dietetyczką praktykującą w Ohio. Doceniana za swoje publikacje dedykowane m.in. osobom cierpiącym na nieswoiste zapalenie jelit i celiakię prowadzi także serwis Nutrition Focus, gdzie doradza w kwestiach żywienia oraz kontroli wagi. Pomaga również opracowywać indywidualne diety. Jest członkiem rady Lifestyle Technologies Inc, zajmującej się przygotowaniem komputerowego systemu zarządzania żywieniem i komponowaniem planów dietetycznych.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł