Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Przełom w leczeniu afazji.

Pierwszy na świecie system do efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy powstanie w Polsce. Przełom w leczeniu afazji.W Polsce średnio co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Choroba ta jest jedną z trzech najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. Na świecie udar mózgu dotyka rocznie około 10 milionów ludzi. Około jedna trzecia pacjentów po udarze cierpi na zaburzenia mowy, które uniemożliwiają im komunikację z otaczającym światem.




Pacjenci nie potrafią formułować swoich potrzeb, ocen i emocji. Nie mogą pisać, czytać i mówić. Choroba w coraz większym stopniu zaczyna dotykać również ludzi młodych, a dotychczas stosowane metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Szansą na przełom w terapii jest pierwszy na świecie system do efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy, nad którym dziś pracuje Neuro Device – polska firma specjalizująca się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań z zakresu badania i leczenia chorób układu nerwowego. Ich przełomowy wynalazek wygrał w tym roku polską edycję międzynarodowego konkursu dla innowatorów – Chivas Venture, a od teraz do 25 kwietnia w finale turnieju w Amsterdamie będzie walczył o jedną z nagród, których pula stanowi 1 mln dolarów dofinansowania na dalszy rozwój.

Niestety z roku na rok liczba osób doznających udaru jest coraz większa. W Polsce rokrocznie przybywa ponad 60 tysięcy nowych jego ofiar. Powagę problemu podkreśla również obniżający się wiek pacjentów. Równie niepokojące są skutki udaru. W wyniku udaru mózgu umiera blisko 25 % chorujących osób, a około 50 %  staje się nieodwracalnie niepełnosprawnymi.

Terapia afazji dziś

Według statystyk afazja występuje u około 21–38 proc. pacjentów, którzy przeżyli udar mózgu, co w skali Polski oznacza od 15 do 28 tysięcy osób. Zaburzenie jest również istotnym problemem klinicznym, niekorzystnie wpływa na przebieg rehabilitacji, pogarsza sprawność funkcjonalną i jakość życia, tym samym obniżając szansę na wyzdrowienie. Dotychczas stosowane formy terapii są zbyt długie i mało efektywne. Optymizmem nie napawa również ograniczony dostęp do terapeutów.

Innowacyjne rozwiązanie z Polski, które wesprze ludzkość

Szansą na przełom w leczeniu jest pierwszy na świecie system wspomagający efektywną rehabilitację zaburzeń mowy, który ma znacząco zmienić jakość terapii. Pomysłodawcą urządzenia jest Neuro Device, firma specjalizująca się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań z zakresu badania i leczenia chorób układu nerwowego.

– ,,Nasze rozwiązanie bazuje na neuromodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu impulsami elektrycznymi (w przypadku afazji są to obszary odpowiedzialne za mowę), dzięki czemu utrwalają się w nim prawidłowe procesy lub tworzone są alternatywne ośrodki i połączenia w mózgu. To bezpieczna i bezinwazyjna metoda, która znacznie usprawnia terapię i pomaga pacjentowi w krótszym czasie wrócić do normalnego życia” – tłumaczy Paweł Soluch, prezes Neuro Device, zwycięzca polskiej edycji Chivas Venture 2018

Urządzenie będzie można zastosować nie tylko w gabinetach terapeutycznych, ale także w warunkach domowych. Pozwoli to zarówno na przyspieszenie rehabilitacji, jak również znaczną poprawę jej efektów, umożliwiając pacjentom powrót do normalnego życia.

Jak wspomóc polski wynalazek?

 

Od 4 do 25 kwietnia firma będzie walczyła w pierwszym etapie finału Chivas Venture o 50 tys. dolarów. Przez 3 najbliższe tygodnie każdy będzie mógł wspomóc Neuro Device w walce o zwycięstwo. Wystarczy wejść na stronę http://www.chivasventure.com i zagłosować na polski wynalazek, który może pomóc milionom ludzi na całym świecie.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł