Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Pomorskie: młodzież pokazuje jak chronić się przed HIV

Na II Pomorskim Festiwalu Krótkich Filmów o HIV nagrodzono najlepsze filmy o HIV i AIDS przygotowane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa. To ważna grupa docelowa działań profilaktycznych, ponieważ 30% przypadków HIV na Pomorzu wykrywa się już u 20-latków. Projekt zrealizowało Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.
Gdynia, 26.04.2018 – 12 zespołów filmowych z pomorskich szkół średnich zaprezentowało 25 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym krótkie filmy promujące profilaktykę zakażeń HIV i tolerancję wobec osób żyjących z wirusem. Uroczysty finał był kluczowym wydarzeniem II Pomorskiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV. Projekt promujący profilaktykę HIV/AIDS wśród pomorskiej młodzieży zaangażował ponad 40 szkolnych ekip filmowych z całego województwa. Zrealizowało go Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, a finansowany był z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci, w którym nagradzane są najlepsze projekty edukujące o HIV i AIDS.

Blisko 30% zakażeń HIV w województwie pomorskim wykrywa się u dwudziestolatków, prawie 40% dotyczy trzydziestolatków – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny za lata 2006-2016. II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV przez bezpośrednie zaangażowanie uczniów i promocję zwycięskich filmów ma dotrzeć do dzisiejszych nastolatków, zanim staną się 20 lub 30-latkami zagrożonymi zakażeniem wirusem.

Najwyższe uznanie jury, w którym zasiedli m.in. doktor Tomasz Kiliński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni, pani Magdalena Jacoń, rzecznik prasowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz Aneta Bardoń, kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE Gdańsk, zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Tryumfowali, zdobywając główną nagrodę za film „Głuchy telefon”, a także zajmując drugie miejsce z filmem „Przekaż dalej”. Na ostatnim miejscu podium stanęły uczennice z XII LO w Gdyni z filmem „Przesłanie bez słów”. Jury przyznało ponadto nagrodę specjalną – za film animowany pt. „A short story about AIDS”, a także dwie nagrody indywidualne: za grę aktorską (Zuzanna Szymańska z I LO w Tczewie, „Dziewczyna z kolczykiem”) i najlepszy scenariusz (Artur Dampc, „Przekaż dalej”). Nagrodzone produkcje są dostępne na kanale YouTube Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej:

https://www.youtube.com/channel/UCKbPFDsnBp2W5BclF96NK6w.

Laureaci otrzymali statuetki oraz nagrody o łącznej wartości ponad 7 tys. złotych, a wszyscy finaliści wzięli udział w warsztacie filmowym przygotowanym przez pana Sławomira Pultyna – operatora i fotografa, wykładowcę Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz w panelu edukacyjnym na temat profilaktyki HIV/AIDS prowadzonym przez pana doktora Tomasza Smiatacza z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Druga już edycja Festiwalu to odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń HIV wśród młodych osób oraz zainteresowanie zgłaszane przez samych uczniów i szkoły. Projekt integruje, a przez aktywność artystyczną inspiruje środowisko szkolne do podejmowania dalszych działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

- Przekazywanie wiedzy o wirusie, bezpiecznych zachowaniach seksualnych i tolerancji dla osób HIV+ może zapobiec części nowych zakażeń. A także pomóc osobom już zakażonym. HIV przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Ludzie żyją z wirusem, ale o tym nie wiedzą. Mamy nadzieję, że podejmowane przez PTOZ działania, w tym II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV, przyczynią się do zwiększenia liczby testujących się, wcześniejszego wykrywania zakażeń i szybszego rozpoczynania terapii nowoczesnymi, bezpiecznymi w długim okresie lekami, które są dziś dostępne dla każdego – mówi Zbigniew Zawadzki, Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej i koordynator projektu.

– Filmy, które zostały nagrodzone podczas II Pomorskiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV, pokazują, że nie tylko wiedza, ale też umiejętność tłumaczenia otaczającego nas świata na język sztuki ma udział w walce z AIDS, zmienia spojrzenie na ryzyko zakażenia wirusem i żyjące z nim osoby – podsumował projekt Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Patronat honorowy nad II Pomorskim Festiwalem Krótkich Filmów o HIV objęli: Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Pomorski Kurator Oświaty, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia. Patronat medialny sprawowało Radio Gdańsk.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach Programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs grantowy dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Prezydent m. st. Warszawy, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich siedmiu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.

 

Więcej informacji udziela:
Anna Kaczmarek
Biuro organizacyjne Pozytywnie Otwarci
502 213 047

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł