Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Pozycje książkowe polecane dla seniorów, zwłaszcza tych zmagających się z depresją

Jak sobie radzić z depresją u seniora?Jakie książki polecane są na depresję u seniorów ?♥

Sposobów na spędzanie czasu wolnego seniora z depresją aby poprawić samopoczucie jest sporo. Oprócz takich czynności jak pielęgnacja seniora, pomoc w dbaniu o dom, wspólne spacery jest też czytanie książek. Pamiętajmy, że umilanie czasu seniorowi nie tylko polega na samym relaksie, chodzi też o ćwiczenia umysłu i oderwanie go od codzienności i myślenia o chorobie oraz ograniczeniach z nią związanych.

 

Angażowanie osoby starszej w różne czynności wpływa bardzo korzystnie na poprawę jego samopoczucia, które jest obniżone poprzez depresję. Jedną z aktywności którą można polecić seniorom w depresji jest trening umysłu, czyli wszelakie gry dostosowane do możliwości starszej osoby, słuchanie muzyki, która korzystnie wpływa na jej stan psychiczny lub też ergoterapię polegającą na angażowaniu seniora w tzw. nietrudne prace domowe.

Ważną kwestią już wspomnianą jest również spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu czyli spacery, oczywiście jeśli tylko stan zdrowia seniora na nie pozwala. Szczególnie korzystnie na seniorów wpływa także czytanie – gazet codziennych, czasopism no i książek. Gdy osoba starsza nie jest w stanie sama czytać, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest czytanie seniorowi przez kogoś z rodziny bliskiego znajomego lub opiekuna.

Senior może korzystać również z e-booków, czyli książek zapisanych w formie cyfrowej, gdzie rozmiar jest jedną z ich zalet. Duża czcionka pozwala na samodzielne czytanie przez osoby mające problemy ze wzrokiem. Czytając seniorowi książki musimy pamiętać aby z wiadomych względów czytać wolno i głośno, tak aby osoba starsza dobrze słyszała i rozumiała czytane przez nas treści.

Jakie książki polecane są na depresję u seniorów ?

Przede wszystkim zależy to głównie od zainteresować osób starszych. Przykładowo jeśli osobę starszą interesują podróże, to na pewno chętnie przeczyta książkę podróżniczą lub przewodnik po danym kraju. Książki kucharskie zainteresują seniorów lubiących dobrą kuchnię i lubiących gotowanie. Warto przy tym zaproponować przetestowanie jakiegoś przepisu kulinarnego. Osoby starsze lubią także czytanie biografii sławnych osób. Często też seniorzy są na tyle sprawni umysłowo, że interesują się nowinkami technologicznymi i komputerem, także warto zaproponować literaturę dotyczącą obsługi komputera i Internetu. Większość z nas (nie tylko senior) lubi poczytać trzymający w napięciu kryminał czy romans, powieść przygodową lub sensacyjną. Możemy też zaproponować książki historyczne. Wszystko zależne jest od indywidualnych preferencji.

Warto wspomnieć, że w większości miast funkcjonują świetnie zaopatrzone w najnowszą (i nie tylko) literaturę biblioteki miejskie, w których panie tam pracujące ochoczo doradzą i zaproponują poszczególne tytuły książek z wybranego zakresu zainteresowań.

Przykładowe tytuły:

• chcąc być na bieżąco z wnukami i by pielęgnować wartości rodzin pokoleniowych – Perełka. Rodzina Monet, Weronika Marczak, wszystkie części oraz Tego lata stałam się piękna, Jenny Han;

• dla konfrontacji – Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszak;

• podejmując walkę o dobre życie i weryfikując atomowe nawyki, czyli sprawdzone i poparte naukowymi dowodami metody kształtowania dobrych przyzwyczajeń i wyzbywania się złych nawyków – Atomowe nawyki, James Clear

• o ciężkiej pracy, która wykonywana z głową, zawsze przynosi efekty – Bogaty ojciec, biedny ojciec, Robert T.Kiyosak;

• o depresji samej w sobie – Nie zaczęło się od Ciebie, Mark Wołynn.

Szczerze polecamy ♥

red.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł