Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Moja Mama to zdrowa i aktywna mama!

Dzieci są bystrymi obserwatorami i uwielbiają naśladować swoich bliskich, a w szczególności rodziców. Powinni więc oni dawać jak najlepszy przykład swoim pociechom, bo to oni są jedynym autorytetem w pierwszych latach życia naszego dziecka.

Maluchy są wspaniałymi uczniami i szybko przyswajają nasze zachowania. W codziennym postępowaniu starajmy się być tacy, jakimi chcielibyśmy widzieć w przyszłości swoje pociechy. Bo przecież to od nas dziecko otrzymuje informacje o tym, co go otacza i o relacjach międzyludzkich, a także o zasadach życia społecznego.

Utrwalany dawniej obraz matki, której cały świat „kręci się” jedynie wokół domu, staje się nieaktualny. Współczesne media kreują nowoczesny model rodziny, w którym ukazują kobiety jako osoby coraz bardziej niezależne i aktywne. Nowo powstałe instytucje związane ze sportem, nauką, kulturą dają natomiast coraz więcej możliwości rozwoju psychofizycznego zarówno mamom, jak i ich pociechom.

Powinnyśmy pamiętać, że dzieci nie zawsze będą małe, więc dajmy sobie szansę na realizacje siebie, swoich potrzeb i aspiracji. Zadowolone – będziemy miały więcej do zaoferowania swoim dzieciom. Maluchy, które nas obserwują i naśladują, „zakodują” sobie obraz szczęśliwej, zdrowej i aktywnej mamy. W przyszłości pewnie będą starały się to naśladować. Warto wiedzieć, że dziecko, które bywa w różnych miejscach, lepiej się rozwija. Jeśli te atrakcje się powtarzają, jeszcze bardziej je cieszą.

Jest wiele możliwości spędzania aktywnie czasu z naszą pociechą.

Pływajmy!
Coraz częściej w ofercie pływalni krytych znaleźć można zajęcia dla niemowląt. Prowadzone są one pod okiem specjalisty – z udziałem rodzica, który ma za zdanie aktywnie współpracować z instruktorem (trzyma dziecko, układając je według poleceń).
Zajęcia na basenie wpływają bardzo pozytywnie na rozwój fizyczny naszego maluszka. Nauka pływania stymuluje rozwój ruchowy oraz poprawia ich płynność i estetykę. Stanowi również wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów, przez co dziecko rozwija się szybciej. Zabierając pociechę na basen, troszczymy się o jej zdrowie, bo organizm małego pływaka przyzwyczaja się do nagłych zmian temperatury i przez to staje się odporniejszy na infekcje. Regularne ruchy w wodzie wspierają także proces rehabilitacji u dzieci, mających problem z układem kostno-stawowym czy kręgosłupem. Obecność matki rozwija natomiast więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

 


Tańczmy!
Dla najmłodszych organizowane są również zajęcia muzyczno-ruchowe. Polegają one na wspólnej zabawie rodziców i dzieci pod okiem instruktora. W młodszych grupach – dzieci są podnoszone przez rodziców, w starszych – trzymane za ręce, poruszają się w rytm muzyki.  Do tych ćwiczeń często wykorzystuje się piłki, instrumenty muzyczne, chusty.
Taniec uczy dziecko reakcji na dźwięk, ćwiczy jego koordynację ruchową –  relacjonuje Małgorzata Garkowska – instruktor zajęć muzyczno-ruchowych dla dzieci z rodzicami od 0 do 4,5 lat. Zabawy z rówieśnikami wpływają pozytywnie na refleks, spostrzegawczość oraz spryt u najmłodszych. Uczą zabawy w grupie, dzielenia się zabawkami, cierpliwości. Dzięki obecności rodziców maluchy czują się bezpieczniej, co sprawia, że są bardziej aktywne.


Ćwiczmy!
Coraz więcej klubów fitness organizuje zajęcia ruchowe przeznaczone dla kobiet z dziećmi w wieku niemowlęcym. Zajęcia dostosowane są tak, aby mamy mogły ćwiczyć w obecności swoich pociech, a niektóre ćwiczenia mogły wykonywać razem z nimi. Dodatkowo, wprowadzane są elementy treningu i masażu niemowlęcia, który ma wspomagać rozwój psychoruchowy małych. Masując dziecko, poprawiamy funkcjonowanie jego układu pokarmowego, łagodzimy kolkę, zaparcia i bóle brzucha. Masaż wpływa również na poprawę samopoczucia dziecka.

Podróżujmy!
Dzieci uwielbiają poznawać nowe miejsca i przebywać na świeżym powietrzu. Wiele biur podróży w swoich ofertach posiada wycieczki adresowane dla rodzin z małym dzieckiem. Sami też  możemy bez trudu zorganizować taką wyprawę. Musimy jedynie pamiętać o zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa dla naszej pociechy i odpowiednio się przygotować. Wszystko zależy od tego, gdzie jedziemy i w jakim wieku jest dziecko. Wyjazd należy zaplanować dużo wcześniej, warto też zapoznać się z opiniami innych osób na temat miejsca, przejrzeć przewodniki, fora turystyczne. Wyjeżdżając z dzieckiem, musimy zweryfikować nasze marzenia o idealnym urlopie i spojrzeć na nie przez pryzmat potrzeb i bezpieczeństwa naszej pociechy. Najdogodniejszym i najmniej męczącym środkiem lokomocji dla naszej pociechy na daleką podróż będzie samolot, w przypadku krótszej trasy, pociąg lub samochód. Dzieci najgorzej znoszą podróż w autokarze. Musimy pamiętać, że udane wakacje to nie tylko wspaniałe widoki i piękne zabytki. To również uśmiechy na twarzach całej rodziny spędzającej ze sobą cudowne chwile.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł