Tak dla Zdrowia logo

Światowy Dzień Walki z Rakiem - celebrowanie życia na warszawskiej Starówce

Rak to się leczy!Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 4 lutego 2014 r. od godz. 16.00 organizatorzy kampanii społecznej „Rak. To się leczy!” i główny partner ING Życie oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny zapraszają do wspólnej zabawy na lodowisku na Rynku Starego Miasta. Od godz. 16:00 dla odwiedzających lodowisko na Starówce przygotowali treningi łyżwiarskie, happeningi i bezpłatne badania profilaktyczne, a około godz. 17:00 wspólny taniec na lodzie. Wszystko po to, by pokazać, że do walki z rakiem wystarczą naprawdę proste kroki.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem na łyżwach!

- Chcemy kontynuować idee kampanii „Apetyt na życie” i celebrować życie. W tym roku wystarczy założyć łyżwy oraz pomarańczową koszulkę będącą symbolem akcji i wejść na lód. Razem wykonamy pełen życia taniec, a choreografię ułoży i poprowadzi znany promotor łyżwiarstwa figurowego - Jacek Tascher oraz trenerka Jene Gres. Bądźcie z nami i pokażcie jak bardzo kochacie życie! zaprasza Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

 

 

Od godziny 16:00 na lodowisku rozpocznie się specjalny trening „Prostych Kroków”. Przy okazji będzie można przyjrzeć się z bliska umiejętnościom profesjonalnych łyżwiarzy wyczynowych i rekreacyjnych. Wydarzenie urozmaicą widowiskowe pokazy profesjonalnych łyżwiarzy figurowych z Towarzystwa Łyżwiarstwa Figurowego „Walley” oraz orkiestra bębniarzy z zespołu Salsa Libre, serwujących gorące rytmy brazylijskie. Wspólny taniec rozpocznie się o godzinie 17:00. Wstęp na lodowisko jest wolny. Łyżwy można wypożyczyć na miejscu lub przyjść z własnym sprzętem. Osoby, które wystąpią w finałowym tańcu na lodzie oraz osoby, które skorzystają z bezpłatnych badań, otrzymają pamiątkową koszulkę akcji oraz symboliczną, zdrową pomarańczę.

 

Warszawo - przebadaj śmiało ciało!

Na Placu Zamkowym w dzień akcji zostanie podstawiony specjalny ambulans do poboru krwi, w którym będzie można zrobić morfologię oraz test na obecność wirusa HCV, który powoduje zapalenie wątroby typu C (wzw C). WZW C jest główną przyczyną jednego z najbardziej złośliwych nowotworów - raka wątrobowokomórkowego (HCC). W Europie 60% - 70% przypadków HCC spowodowana jest przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Niestety nie istnieje szczepionka przeciwko WZW C. Jedynym sposobem walki z tą chorobą jest jej wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia. W ambulansie będzie można także wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz dowiedzieć się, jak samobadać piersi. Dodatkowe badania    w ambulansie przygotowało Centrum Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie. Badania będą dostępne w godzinach 16:00 do 19:00.

W ramach kampanii „Apetyt na życie” dla wszystkich chętnych uruchomiony zostanie specjalny gabinet ginekologiczny, w którym będzie można wykonać USG piersi i narządów rodnych. Gabinety będzie można odwiedzić bezpłatnie od lutego do końca kwietnia w ursynowskiej placówce Onkolmed. Z konsultacji genetycznych będzie można skorzystać w Poradni Genetycznej Genomed. Bezpłatną cytologię będzie można wykonać w laboratorium Alab przy ul. KEN 48.

Partnerem akcji kolejny raz jest ING Życie. - Od roku angażujemy się w różne akcje, które w pozytywny i niestandardowy sposób promują profilaktykę nowotworową. Od roku współpracujemy też z Ruchem Społecznym Polskie Amazonki oraz „Rak. To się leczy” i wspólnie działamy na rzecz wzrostu świadomości Polaków w zakresie minimalizowania ryzyka zachorowania na raka. Nie mogło więc nas zabraknąć również podczas akcji „Proste kroki w walce z rakiem”, która łączy energetyczny happening na lodzie z badaniami profilaktycznymi – wyjaśnia Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej w ING Życie.

Proste kroki na co dzień

W Polsce wciąż rośnie liczba zachorowań na raka. Dzięki odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, unikaniu używek i nadmiernego opalania, a także kontroli stresu, można ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworu. O tym mówią organizatorzy kampanii „Rak. To się leczy!”:

- Prowadząc zdrowy styl życia dbamy o to, co najważniejsze – nasze zdrowie. Nigdy jednak nie ma gwarancji, że nowotwór nas nie dotknie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. W Polsce wciąż wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. W tej sytuacji zmniejszają się szanse na powodzenie leczenia – mówi Alicja Zakrzewska, rzecznik prasowy „Rak to się leczy”.

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł

Amazonki_ruch społeczny_logo