Tak dla Zdrowia logo

Zbadaj się. Jesteś dla kogoś ważna.

Wiele kobiet często rezygnuje z wykonywania badań profilaktycznych ze strachu przed złą diagnozą lub obawą o bolesność badania. Często zgłaszają się do specjalisty zbyt późno, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka – wykonywanie badań mammograficznych i regularne samobadanie piersi.

Co? Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem na wykrywanie raka piersi w jego wczesnym stadium. Promienie rentgenowskie umożliwiają obserwację wewnętrznej budowy piersi, a podczas badania wykonywane są dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pomaga na uwidocznienie nawet małych zmian rakowych, które nie są wyczuwalne przez lekarza lub podczas samobadania. Wykrycie choroby w jej wczesnym stadium daje lepsze rokowania i stwarza większą szansę na wyleczenie.

Kiedy? Regularne wykonywanie badań mammograficznych powinny zacząć kobiety, które ukończyły 50. rok życia, lub młodsze, które znajdują się w grupie ryzyka. Odstęp między badaniami powinien wynosić 2 lata.

Kto? Należy pamiętać, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi, a blisko 2/3 tego typu nowotworu występuje u kobiet powyżej 50 roku życia. Zachorowanie osoby z naszej najbliższej rodziny, czyli predyspozycje dziedziczne są ważnym czynnikiem ryzyka, jak również otyłość, późne macierzyństwo, wczesna miesiączka czy bezdzietność.

 

Dlaczego? Każdy niepokojący sygnał dotyczący naszych piersi powinien skłonić nas do wizyty u lekarz, który w razie potrzeby skieruje nas na odpowiednie badania lub do specjalisty. Do grupy niepokojących objawów zaliczamy: guzki, zgrubienie, zmiany kształtu piersi, wciągnięcie skóry, wyciek z brodawki. Nie musi to oznaczać choroby, ale świadomość stanu naszych piersi i regularne wykonywanie badań mammograficznych to najlepsza metoda na ochronę naszego zdrowia.

 

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł

Amazonki_ruch społeczny_logo

Mammografia_logo