Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Dajmy dzieciom to, co najlepsze. Innowacyjny program zdrowotny dla maluchów

Większości rodziców zależy na szczęściu i prawidłowym rozwoju swoich dzieci. Jednym z wyrazów tej troski jest zapewnienie pociechom dobrej edukacji. A ta im wcześniej rozpoczęta, tym lepsze efekty przyniesie w przyszłości. Jak przekonuje Iwona Deperas, autorka projektu edukacyjnego „Filip w Krainie Zdrowia” podobnie jest w przypadku edukacji zdrowotnej.

„Filip w Krainie Zdrowia” to program opracowany z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Jego celem jest wpojenie najmłodszym potrzeby dbania o swój organizm i środowisko, w którym żyją.


– Projekt łączy zabawę z nauką, przedstawiając zasady zdrowego stylu życia i higieny za pośrednictwem historii „opowiadanych” przez kukiełkę Filipa – mówi Iwona Deperas, promotorka zdrowia i wolontariuszka Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), od wielu lat prowadząca zajęcia w klubach zdrowia (www.kluby-zdrowia.chsch.pl). – Program trwa cztery dni i odbywa się w przedszkolu, gdyż to właśnie na tym etapie osiąga się najlepsze wyniki w kształtowaniu świadomości zdrowotnej. Prowadzą go promotorzy zdrowia.    

Po przywitaniu Filip „zaznajamia się” z dziećmi i zaprasza do wysłuchania swoich przygód. W kolejnych dniach programu zabiera on najmłodszych do niezwykłych miejsc, m.in. Krainy Zdrowia, Krainy Pokarmów, na Feralną Wyspę czy do Mózgolandii. Za tymi nazwami kryje się bajkowy świat, w którym pobyt może wiele nauczyć. Na Feralnej Wyspie na przykład dzieci spotykają Tytoniowych Bandytów, którzy zabierają czysty tlen i zanieczyszczają płuca. Z kolei w Krainie Pokarmów maluchy dowiadują się o kryzysie, jaki wywołało pojawienie się tam niezdrowych potraw; a w Mózgolandii o tym, jak łatwo zaśmiecić umysł nadmiarem informacji z telewizji czy Internetu.

– Celem projektu jest nie tylko pokazanie właściwego modelu odżywiania, ale także nauka
higieny ciała i umysłu, a także wrażliwości ekologicznej – wyjaśnia Iwona Deperas. – Tej ostatniej służy trzeci dzień programu, w którym dzieci poznają Błekitną Mamę, czyli Ziemię, i słuchają o tym, jak się o nią troszczą.    

Ponadto podczas zajęć z cyklu „Filip w Krainie Zdrowia” najmłodsi dowiadują się, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej, a także uczestniczą w wielu ogólnorozwojowych zadaniach, np. budują z klocków i produktów żywnościowych piramidę zdrowia, przygotowują sałatkę owocową czy wykonują kukiełki postaci spotkanych przez Filipa, które opowiadały mu o zasadach zdrowego stylu życia. Program obejmuje także rodziców, przed którymi dzieci prezentują swoje prace plastyczne, mówiąc, czego się nauczyły.

Za podstawę opowieści o Filipie służy seria książek wydana nakładem wydawnictwa „Znaki Czasu”.

Po udanym programie pilotażowym w przedszkolach w Goleszowie i Kaczycach 5–20 września ChSCh planuje rozpocząć realizację tego projektu na terenie całego kraju. Osoby zainteresowane wsparciem jego realizacji proszone są o kontakt.

Czytaj więcej o projektach zdrowotnych: www.zdrowie.chsch.pl

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg