Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

INTERAKCJE. IBUPROM I ASPIRYNA

Dopadło nas paskudne przeziębienie lub przewlekły i uporczywy ból. Wchodzimy do apteki i patrzymy na całą rzekę preparatów, które mają nam szybko pomóc.  W końcu mamy na dłoni parę tabletek, które wkładamy do ust i popijamy wodą bez świadomości, że są to często produkty o podobnym działaniu.

Zanim sięgniemy po jakikolwiek lek z grupy NLPZ (najbardziej popularne to ibuprofen i aspiryna - kwas acetylosalicylowy) musimy wiedzieć czy nie chorujemy na wrzody żołądka lub dwunastnicy, bo są one przeciwwskazaniem do stosowania tych substancji.  Kobiety posiadające spiralę wewnątrzmaciczną powinny unikać przyjmowania leków z grupy NLPZ, gdyż osłabiają one działanie wkładki. Osoby chorujące na astmę powinny przyjmować przeciwbólowo paracetamol. Połączenia ze sobą ibuprofenu oraz aspiryny zmniejsza skuteczność aspiryny, jako leku rozrzedzającego krew i zapobiegającego tworzeniu się zakrzepów, a tym samym zawałom serca i udarom mózgu. Aspiryna zmniejsza efekt przeciwzapalny ibuprofenu i w większym stopniu nasila ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Krwawienia z przewodu pokarmowego po przyjmowaniu ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego mogą pojawić się również przy przyjmowaniu tych leków razem z zydowudyną (leki anty HIV) oraz w połączeniu z heparyną czy tiklopidyną (lek przeciwpłytkowy). Podawaniu ibuprofenu wraz z kortykosteroidowymi lekami może doprowadzić do nawrotu choroby wrzodowej oraz dolegliwości ogólnych ze strony układu pokarmowego.

Szczególną ostrożność należy zastosować, jeżeli przyjmujemy sole litu czy metotreksat, gdyż wszystkie leki z grupy NLPZ powodują wzrost toksyczności tych preparatów poprzez opóźnienie ich wydalania organizmu.  Ibuprofen zmniejsza działanie leków moczopędnych np.: furosemidu i skuteczność leków obniżających ciśnienie krwi, dlatego dla sercowców i osób z nadciśnieniem poleca się zamiast ibuprfoenu spożywanie kwasu acetylosalicylowego, które w ich przypadku będzie jeszcze miało efekt rozrzedzający krew. 

W przypadku wrzodów żołądka lub nadkwasoty, kiedy przyjmujemy leki zobojętniające kwas żołądkowy zawierające wodorotlenek glinu, ibuprofen zastąpmy paracetamolem, gdyż wodorotlenek glinu zaburza wchłanianie ibuprofenu więc lek i tak może nie zadziałać. Podobnie działa, cholestyramina (lek na obniżenie cholesterolu). Natomiast leki zawierające wodorotlenek magnezu mogą przyspieszyć i zwiększyć wchłanianie ibuprofenu.

Zanim, więc łykniemy tabletkę na ból czy gorączkę zastanówmy się czy wybraliśmy dobrze, a jeżeli nie jesteśmy pewni zapytajmy lekarza lub farmaceutę, na pewno pomogą nam specjalistyczną wiedzą. Lepiej zapobiegać niż później leczyć skutki naszej niewiedzy.

Patrycja Jenny, magister farmacji

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg