Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Co należy wiedzieć o depresji u dzieci?

Jak się okazuje, depresja to schorzenie dotykające nie tylko dorosłych. Coraz częściej zmagają się z nią dzieci i nastolatki.

Przyczyny mogą być różne, od presji rówieśników, aż do chęci zaspokojenia ambicji rodziców, czy problemów w szkole. Depresja młodych ludzi ma często nietypowe objawy. Do najbardziej powszechnych zalicza się smutek, głębokie poczucie własnej nieudaczności, niskiej samooceny, poczucie braku sensu życia. Często te objawy połączone są z zaburzeniami snu, czy zaburzeniami łaknienia.

Dziecięca depresja wiązać się może również z gwałtownymi zmianami wagi. Moczenie się w nocy to kolejny sygnał, który powinien zaniepokoić rodziców. Żadne z tych objawów nie występuje osobno. Bezsenność może łączyć się z problem kontaktów z rówieśnikami, a problemom z wagą może towarzyszyć smutek, niska samoocena. Każdego rodzica powinna zaniepokoić nagła zmiana. Towarzyskie dziecko staje się odludkiem, traci apetyt, zmienia styl ubierania, dostaje złe oceny z ulubionego przedmiotu.

Należy baczniej obserwować dziecko, starać się z nim rozmawiać. A jeśli nadal dzieje się coś niepokojącego, zwróćmy się o pomoc do psychologa.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg