Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Światowy Dzień Walki z AIDS

 

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS.

Zatrzymać AIDS. Dotrzymać obietnicy" - to sztandarowe hasło odbywających się od 12 lat kampanii informacyjnych prowadzonych przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

 

 


Czy warto ryzykować życie dla upojnej nocy spędzonej z nieznajomym?

Kampania realizowana w latach 2008 – 2009 skierowana była przede wszystkim do osób podróżujących, zarówno w kraju, jak i za granicę. Najliczniejszą grupą, która często podróżuje, są osoby między 18 a 35 rokiem życia, a w Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią kontakty seksualne. Hasło 2009 - „Wróć bez HIV” - nawoływało do bezpiecznego seksu i zapoznania się z przeszłością seksualną swojego partnera. To, jak bardzo jesteśmy narażeni na zarażenie się wirusem eksponowały wymowne billboardy, na których umieszczano hasła reklamowe:

„Przystanek w podróży 50 zł. HIV gratis”.
„Wyjazd służbowy. Dieta 45 €. HIV gratis”.
„Wakacje marzeń 2099 zł. HIV gratis”.
„Praca za granicą 1250 €. HIV gratis”.


Z pewnością skłaniają one do myślenia. Zarażenie się wirusem HIV przestaje być kojarzone wyłącznie z brudnymi strzykawkami i narkomanią. Okazuje się, że wirusem można zakazić się także podczas egzotycznych wakacji spędzanych z przystojnym, zadbanym nieznajomym.

W artykule o wiedzy przyszłych lekarzy na temat AIDS, prof. Krzysztof Niemiec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego nawołuje, by przede wszystkim poszerzać wiedzę z tego zakresu. „O AIDS nadal wiemy niewiele, dlatego trzeba edukować i jeszcze raz edukować. Zwłaszcza, że aż 50 proc. nosicieli wirusa HIV nie ma o tym pojęcia, a Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów, które odnotowują najwięcej nowych zakażeń" - mówi. I chociaż wiedza Polaków na temat HIV/AIDS pogłębia się, to jednak nie stosują jej w życiu codziennym. Cały czas pokutuje opinia o tym, że HIV to choroba homoseksualistów. Jesteśmy przeświadczeni, że nas bezpośrednio nie może ona dosięgnąć.

Powszechny dostęp i prawa człowieka

To przesłanie kampanii na lata 2009/2010. Prawa człowieka często są źle rozumiane i czasem mogą być odbierane jako abstrakcyjne ideały nie mające praktycznego związku z rzeczywistością. Hasła i materiały Światowego Dnia Walki z AIDS na lata 2009/2010 opracowano tak, by wypełnić tę lukę i podkreślić znaczenie świadomości praw człowieka (np.: Jestem bezpieczny. Czuję się dobrze. Jestem akceptowany. Prawo do Życia. Prawo do Zdrowia.). Każdy zasługuje na to, by mieć prawo do powszechnej opieki zdrowotnej, również Ci zarażeni HIV. Zapobieganie, opieka i wsparcie – to główne elementy praw człowieka. Tym bardziej, że do zakażenia wirusem HIV może dojść również podczas kontaktów z osobą nam bliską, znaną, do której mamy zaufanie. Taka historia przydarzyła się 22 – letniej Dorocie opisanej w artykule z 2008r. w Dzienniku.pl. Wirusem HIV zaraził ją mąż, który był świadomy swojego nosicielstwa, lecz bał się o tym powiedzieć kobiecie. Zdecydował się wyjawić swoją tajemnicę dopiero, gdy żona zaszła w ciążę, w obawie o życie dziecka. Tuż przed rozwiązaniem kobieta zgłosiła się do szpitala, by dokonano cesarskiego cięcia, gdyż mniejsza ono ryzyko zakażenia dziecka. W dokumentacji otrzymanej od lekarza prowadzącego było odnotowane, że jest zakażona wirusem HIV, chociaż nigdzie nie ma prawa mówiącego o tym, by kobieta winna informować o tym kogokolwiek. Przez ten fakt odsyłano ją od szpitala do szpitala. Nigdzie nie chciano przyjąć pacjentki z HIV. Zdesperowana kobieta w końcu usiadła w korytarzu jednego ze szpitali, twierdząc, że urodzi na podłodze, jeśli nikt jej nie pomoże. To poskutkowało, jednak przez cały czas pobytu w placówce kobieta czuła się napiętnowana.

Zapobieganie zakażeniom wirusem HIV w Polsce

Według raportu Euro HIV Index (13.10.2009r.) na temat zapobiegania zakażeniom wirusem HIV oraz leczenia chorych na AIDS, Polska znajduje się na odległym 20 miejscu, wśród 29 przebadanych państw Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii. Autorzy raportu wykazują, że Polska ma jeszcze dużo do zrobienia w tej kwestii. Szczególnie zalecają, by zwrócić uwagę na wykonywanie rutynowych badań kontrolnych oraz skupić uwagę na sytuacji w więzieniach, gdzie ryzyko zarażenia się wirusem jest bardzo wysokie. Z kolei Anna Marzec-Bogusławska, szefowa Krajowego Centrum ds. AIDS zauważa, że chodzi przede wszystkim o naszą mentalność, o to, że badamy się niezwykle rzadko, a AIDS jest często wykrywane w ostatnim stadium choroby, kiedy już nie można nic zrobić. Nie może zatem dziwić taka statystyka i brak wysokiego odsetka diagnozowania tej choroby. Poza tym, dodaje, Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w którym wszyscy więźniowie mają zapewnione bezpłatne leczenie antyretrowirusowe.

Przygoda = choroba

Zatrważające wydają się także doniesienia o tym, że coraz częściej można natknąć się na miłośników „ekstremalnych zabaw” czy „łowców daru” - osoby świadomie decydujące się na kontakty seksualne z nosicielami HIV, gdzie ryzyko zarażenia się wirusem stanowi dla nich dodatkową podnietę, staje się skrajnym przeżyciem ekstremalnym. Badania nad tym tematem przeprowadził seksuolog prof. Zbigniew Izdebski – i stwierdził, że coraz częściej zdarza się, iż zdrowi ludzie świadomie poszukują pacjenta z HIV, tylko po to, by doprowadzić do kontaktu seksualnego. Zdesperowani są nawet w stanie za to zapłacić. Publikacje na ten temat pojawiły się już w 2003r. w Stanach Zjednoczonych, opracowane przez Gregory'ego A. Freeman'a na łamach Rolling Stone.

Jak można uniknąć zakażenia wirusem HIV radzi Barbara Mińska z Krajowego Centrum ds. AIDS:


- używając tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do golenia i depilacji,
- przekłuwając uszy, wykonując zabiegi kosmetyczne i tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach,
- używając jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek,
- unikając narkotyków i uważając, żeby ktoś Ci ich nie podał,
- będąc wiernym partnerowi i wymagając wierności od partnera,
- unikając przypadkowych kontaktów seksualnych - są one ryzykowne, nowy partner może być zakażony HIV,
- używając prezerwatyw - zmniejszają one ryzyko zakażenia,
- robiąc test na HIV

Nie można zakazić się HIV:


- w zwykłych, codziennych kontaktach z osobą żyjącą z HIV, podczas wspólnej nauki, pracy, korzystania ze wspólnego mieszkania oraz osobistych i przyjacielskich kontaktów,
- korzystając wspólnie z naczyń, sztućców i urządzeń sanitarnych,
- przez kontakt ze śliną, potem i łzami osoby zakażonej, przez ukąszenie komara lub innych owadów.

Polecamy grę pogłębiająca wiedzę o HIV i AIDS:
http://aids.gov.pl/gra3/index.html

Poradnia internetowa: www.aids.gov.pl
Całodobowy telefon zaufania AIDS: 22 692 82 26.
AIDS Zielona Linia: 22 621 33 67


Paulina Jóźwiak
Tak dla Zdrowia
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Więcej:
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/article391246/Przyszli_lekarze_nie_wiedza_nic_o_AIDS.html
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article400417/Sprawdz_czy_uchronisz_sie_przed_HIV_i_AIDS.html


Plakat Krajowego Centrum ds. AIDS:

http://www.aids.gov.pl/files/publikacje/pakiet_z_prezerwatywa.pdf

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg