Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Rodzinne baju baj w Cafe Bajarka…

Cafe Bajarka jest księgarnią niezwykłą.
Miejscem przyjaznym dla dzieci i rodziców, które bawi, a zarazem inspiruje - do kreacji, twórczego myślenia, edukacji. Możemy w niej nie tylko dokonać zakupu książek, audiobooków, gier i zabawek, ale także uczestniczyć w ciekawych warsztatach dla dzieci i dorosłych czy po prostu napić się wyśmienitej kawy.

 

Cafe Bajarka mieści się w Toruniu, w nowoczesnym budynku z bezpłatnym parkingiem oraz nowoczesną windą dla wózków. W środku znajdziemy przestrzeń ze starannie dobranymi produktami, podzielonymi i ułożonymi na półkach według poszczególnych kategorii wiekowych dzieci. Wnętrze jest wygodne i bezpieczne dla najmłodszych. W łazience znajduje się przewijak.


W ofercie warsztatów znajdziemy czytanie bajek, rozmowy z autorami i ilustratorami książek, spotkania promujące czytanie, wspólne warsztaty dla dzieci i rodziców, warsztaty teatralne…


Kompetentni pracownicy służą fachową poradą, między innymi w odpowiednim doborze książek.

Zapraszamy do rozmowy z Panią Anetą Stuczyńską, właścicielką tego niezwykłego miejsca i specjalistką w zakresie literatury dziecięcej. Niech będzie to podróż w świat dziecięcych marzeń i fantazji, odzwierciedlonych w literackich światach, które dzięki Cafe Bajarka możemy na powrót odkrywać wspólnie z dzieckiem:


TDZ: Co skłoniło Panią do otwarcia tak wyjątkowej księgarni?
Aneta Stuczyńska: Przede wszystkim to, że brakowało takiego miejsca w Toruniu. Mając małe dziecko zauważyliśmy zapotrzebowanie na miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom. Od kilku lat prowadzimy trzy księgarnie internetowe i wielokrotnie nasi klienci z okolic pytali nas o księgarnię stacjonarną. Postanowiliśmy więc otworzyć księgarnię dla dzieci i rodziców, o przyjaznych wnętrzach i z dobrą ofertą na półkach.

TDZ: Założeniem twórców Cafe Bajarka jest wspólne wybieranie książek przez rodziców i dzieci czy wybieranie książek przez rodziców dla dzieci?
A.S.: To już zależy od rodzica. Niektórzy wolą książki wybierać sami, inni są ciekawi opinii dzieci. Najczęściej jednak zauważamy, że dorośli zaglądają do nas właśnie z dziećmi. Wystrój Cafe Bajarka zachęca dzieci do częstych odwiedzin. Naszym założeniem było zaprojektowanie takich elementów, które zajmą uwagę dzieci w czasie, gdy dorośli będą wybierać dla nich książki. Stąd pomysł domku na drzewie czy krzywego zwierciadła. Formuła działania Cafe Bajarka jest rozbudowana: jesteśmy i księgarnią, i kafejką, i miejscem przyjaznym dla dzieci i rodziców. Zależy nam na tworzeniu dobrej oferty i budowaniu społeczności wokół przyjaznego i inspirującego miejsca.

TDZ: Jak długo zajmuje się Pani książkami dla dzieci? Czy zauważyła Pani jakieś istotne zmiany w podejściu rodziców do wyboru książek?
A.S.: Książkami zajmuję od ponad 10 lat, początkowo działając jako ich wydawca, a obecnie głównie jako księgarz. To doświadczenie pozwoliło mi na dobrą orientację na książkowym rynku oraz zbudowanie dobrych relacji z wieloma właścicielami wydawnictw. Jeśli chodzi o wybór książek przez rodziców, sądzę, że nastąpiło wiele istotnych zmian. Dużą rolę odgrywają sami wydawcy. Pojawia się coraz więcej wartościowych książek, świetnie napisanych, bardzo dobrze zilustrowanych. Rodzice przede wszystkim szukają i czytają literaturę mądrą, choć są i tacy, którzy bazują tylko na tym, co widzą w telewizji. Jeśli pojawia się bajka z określonym bohaterem, to kupują książki właśnie o nim.

TDZ: Kiedy według Pani warto zacząć czytać dziecku? Ostatnio pojawiła się teoria o dużej wartości czytania dziecku już w życiu płodowym. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?
A.S.: Kontakt matki z dzieckiem jest niezwykły i niepowtarzalny. Przez dziewięć miesięcy mama jest cały czas ze swoim maleństwem. Naturalna jest więc potrzeba komunikacji. Mamy często gładzą brzuszki, mówiąc miłe słowa, włączają muzykę (badania naukowe potwierdziły nawet kojący wpływ muzyki poważnej na niemowlaki), więc czytanie bajek jak najbardziej będzie pozytywnie odbierane przez dziecko i może przygotowywać je do słuchania w przyszłości.

TDZ: Jak ocenia Pani akcję „Cała Polska czyta dzieciom”?
A.S.: Oceniam ją zdecydowanie pozytywnie. Osobiście znam osoby wybierające literaturę do tej akcji. Bardzo starają się, aby były to książki wyjątkowe i z odpowiednimi tekstami. Uważam, że czytanie dzieciom jest bardzo ważne, jeśli nawet nie codziennie, to co drugi, trzeci dzień. Istotny jest tu przede wszystkim kontakt rodzica z dzieckiem.
Chcąc zachęcić dzieci i dorosłych do wspólnego czytania organizujemy w Cafe Bajarka głośne czytanie dzieciom, zapraszając często do współpracy aktorów toruńskich teatrów.

TDZ: Obecnie na rynku pojawiły się książeczki, w których prócz tekstu, pojawiają się także miejsca na naklejki, kolorowanki, puzzle. Często książki wydają też rozmaite dźwięki. Czy uważa Pani takie działania za pomocne?
A.S.: Uważam, że taka forma czytania ze zrozumieniem może pomóc zaangażować i zaciekawić dziecko. Dotyczy to głównie dzieci młodszych, które po kilku stronach wykazują już pierwsze objawy znudzenia. Coraz częściej wydawnictwa wychodzą naprzeciw ich potrzebom i coraz więcej jest na rynku książek o charakterze interaktywnym.

TDZ: Czy mogłaby Pani wymienić istotne nowości czytelnicze dla dzieci?
A.S.: Rośnie grono ciekawych niszowych wydawców, którzy w swojej ofercie mają bardzo ciekawe książki. Godne polecenia są Hokus Pokus, Mila, Tatarak, Wytwórnia, Dwie Siostry, Zakamarki czy niedawno powstałe Bajka. Nowości, szczególnie w okresie świątecznym, pojawia się sporo.
Z gorącym przyjęciem spotkała się ostatnio sera „Koszmarny Karolek”, o wyjątkowo niegrzecznym chłopcu, której najnowszą część z elementami zagadek i łamigłówek mamy w swojej ofercie. Z innych ciekawych nowości posiadamy również „Najnowsze przygody Mikołajka”. Film o tym sympatycznym chłopcu wszedł niedawno na kinowe ekrany.

TDZ: Którą z książek uważa Pani za książkę wszech czasów?
A.S.: Trudno jest mi wskazać tę jedną jedyną, wymienię ich zatem kilka. Jest to z pewnością seria o Kubusiu Puchatku, książki o Misiu Paddingtonie, „Dzieci z Bullerbyn” czy seria przygód Mikołajka, ale również „Lotta” niezapomnianej Astrid Lindgren. Dziś stare, zasłużone książki pojawiają się w seriach limitowanych, drukowane na kremowym papierze, w pięknej oprawie i z dawnymi ilustracjami. Takie wydania doceniają szczególnie dorośli, wspominając swoich ulubionych bohaterów i bajki z dzieciństwa: Karolcię czy „Plastusiowy pamiętnik”.

TDZ: Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze książki dla dzieci?
A.S.: Każda mama, tata czy opiekun wiedzą, co dziecko lubi i jaka bajka najbardziej przypadnie mu do gustu – to najlepsza wskazówka, którą należy się kierować przy wyborze książeczki. Ważne jest, by osoba kupująca książkę poświęciła chwilę, aby ją przejrzeć, tak, by w domu nie było niemiłej niespodzianki. Z doświadczenia wiem, że dzieci lubią bohaterów, z którymi mogą się identyfikować.

TDZ: Coraz większą popularnością cieszą się tzw. bajkoterapie – czytanie książek z przekazem terapeutycznym, traktujące o trudnych tematach. Jaki jest Pani stosunek do tego typu książek dla najmłodszych?
A.S.: Uważam, że są one bardzo pomocne w chwilach trudnych dla dziecka, gdy otaczający go świat w pewnej chwili gwałtownie się burzy czy zmienia. Dzieciom łatwiej jest zrozumieć problemy dorosłego świata, gdy podobna rzecz przytrafia się bohaterom książeczek, z którymi nasze pociechy mogą i lubią się identyfikować. Takie książki pomagają zarówno dzieciom w powrocie do równowagi, jak i dorosłym w prowadzeniu rozmów z maluchami.
Obserwując rodziców poszukujących odpowiedzi na trudne pytania w książkach, postanowiliśmy stworzyć stronę trudnetematy.pl. Można tam znaleźć książki podzielone na kategorie według problemów i trudnych chwil w życiu dziecka: od kłopotów z korzystaniem z nocniczka, po rozwód rodziców czy śmierć bliskiej osoby.

TDZ: Cafe Bajarka posiada w swojej ofercie także wiele warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czy mogłaby je Pani przybliżyć naszym czytelnikom?
A.S.: Z ogromną przyjemnością! Dla rodziców przeznaczone są np. warsztaty bajkoterapii, które pokazują, jak podczas czytania dziecku przemycać pomocne w jego rozwoju treści i wartości; elementy, które ułatwią mu w przyszłości czytanie ze zrozumieniem, czy rozbudzą jego kreatywność.
Wśród dzieci dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia dla dzieci w wieku od jednego roczku do dwóch lat. Mamy również stałą grupę dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych. Dodatkowo w naszej ofercie znajdują się warsztaty muzyczne oraz logopedyczne. Planujemy wkrótce rozpocząć wyjątkowe zajęcia teatralne przy współpracy z aktorką Teatru Baj Pomorski. Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej Cafe Bajarki, uczestniczenia w nich i poznania nas osobiście na miejscu.

TDZ: Dziękujemy za przemiłą rozmowę. Cafe Bajarka to miejsce naprawdę wyjątkowe. Będziemy polecać je naszym Czytelnikom i wszystkim zainteresowanym rodzicom, dziadkom i opiekunom. Wspólne czytanie z dzieckiem to najlepszy sposób, aby przekonać je do tego, by żyć aktywnie i zdrowo.


Rozmawiały: Agnieszka Czerwińska i Joanna Borkowska, Tak dla Zdrowia.

Cafe Bajarka

ul. Kozacka 17-19, lokal nr 7
87-100 Toruń
Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach:

11.00 do 19.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach: 10.00 do 14.00.
Kontakt:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ;

tel. 515-522-496

http://www.cafebajarka.pl/ 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg