Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Nie bądź mądry „po szkodzie”! Raka można uniknąć

W Polsce co godzinę na nowotwór zapada dwanaście osób, dziewięć z jego powodu umiera. Pod względem skuteczności leczenia raka jesteśmy na dalekim miejscu w Europie.
Choć z roku na rok zwiększa się nasza świadomość odnośnie konieczności zapobiegania chorobom nowotworowym wciąż niewiele osób korzysta z profilaktycznych badań. Zbyt często wychodzimy z założenia, że skoro nic nas nie boli nie ma sensu się badać. Gdy zaczyna boleć często nie ma już sensu się leczyć.
Profilaktyka jest naszym największym sprzymierzeńcem w zapobieganiu nowotworowi. Szybka diagnoza pozwala na jego wykrycie we wczesnym stadium, co zwiększa ogromnie nasze szanse na wyleczenie.
Uwierzmy w to. Przekonajmy do badań przesiewowych siebie i naszych bliskich - zanim będziemy musieli przekonać się o tym na własnej skórze.
Ewelina Dłużyńska


Przede wszystkim raz na zawsze skończ z myśleniem, iż Ciebie to nie dotyczy i przyjmij do wiadomości, że może zdarzyć się właśnie Tobie! Pozornie nie ma w tym stwierdzeniu żadnej odkrywczej prawdy, jednak stanowi to połowę sukcesu w prawidłowym leczeniu raka.
Po drugie obserwuj własne ciało. Często wielu z nas nie potrafi rozmawiać o sobie, wstydzi się własnego ciała. A przecież to ono pierwsze wysyła nam sygnały, że coś się dzieje nie tak. Obserwacje mogą pomóc we wczesnym wykryciu nowotworu, dając szansę na całkowite wyleczenie. Ponadto nie lekceważ pierwszych objawów choroby, żyjąc w przeświadczeniu, że miną samoistnie.
Raz na zawsze skończ z myśleniem, że „lepiej nie wiedzieć” i przyjmij do wiadomości, że nowotwory wcześnie wykryte są w większości wypadków wyleczalne. Rak to nie wyrok! Nie traktuj go jako temat tabu i „wywoływanie wilka z lasu”. Pozorna korzyść z przedłużania okresu nieświadomości wiąże się zawsze z olbrzymim kosztem – przejściem choroby od stanu całkowitego wyleczenia poprzez stan zaawansowania, aż po …
Dbaj o siebie. Uprawiaj regularnie ćwiczenia fizyczne. Zadbaj o właściwą dietę bogatą w warzywa, owoce oraz błonnik, ogranicz spożycie tłuszczów. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do codziennej diety oliwy z oliwek, która chroni przed zachorowaniem na raka. Ogranicz spożywanie alkoholu oraz zrezygnuj z palenia papierosów.


Nie odkładaj badań na później, bo „nic Ciebie nie boli”. Odbieraj wyniki badań i przechowuj je w domu. Pamiętaj, że im większą masz wiedzę na temat raka, tym skuteczniej możesz się przed nim bronić.


Z miłości do siebie i innych:
1. Nie pal i nie narażaj na dym papierosowy innych!
2. Wystrzegaj się otyłości!
3. Bądź aktywny!
4. Zdrowo się odżywiaj (warzywa, owoce, ograniczenie tłuszczy)
5. Ogranicz spożycie alkoholu!
6. Unikaj promieniowania słonecznego!

Życie choć piękne tak krótkie jest…


Nie daj się zaskoczyć! Zbadaj się. Namów do badań swoich bliskich.
I pamiętaj: rak to nie wyrok. To diagnoza choroby, której wczesne wykrycie zwiększa szanse na to, aby ją wyleczyć.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg