Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak przetrwać w fitnessowej dżungli - kilka rad dla początkujących

Osobę, która pierwszy raz wybiera się do klubu fitness już na samym początku czeka pewne zaskoczenie. Sympatyczna pani z recepcji, po wymianie kilku grzecznościowych zwrotów, zapewne przejdzie do zaprezentowania oferty klubu. I tu zaczyna się problem. Staniemy twarzą w twarz z całą masą niezrozumiałych skrótów i nazw, które z niczym się nam nie kojarzą. Co gorsza wybór jest dosyć duży. Jak więc zrozumieć tajemnicze znaki? Jak wybrać coś dla siebie i nie żałować? Wreszcie, jak dopasować poziom ćwiczeń do własnej kondycji fizycznej?

Nie taki diabeł straszny ?


Na początek warto zaznaczyć, że zajęcia proponowane przez fitness kluby podzielone są na pewne kategorie. Pozwalają one, w pierwszej kolejności, określić potrzeby danej osoby, a następnie, na tej podstawie, dobrać odpowiedni rodzaj treningu. Pod uwagę brane są również indywidualne możliwości jednostki i jej preferencje co do aktywności fizycznej.


Pierwszą kategorię stanowią ćwiczenia wzmacniające układ krążenia, których celem jest ogólna poprawa wytrzymałości i kondycji. Do tej grupy należą m.in. zajęcia typu: HI-LOW (High/Low impact Aerobic), TBC (TOTAL BODY CONDITION) , FIT BALL oraz INTERVAL
Ćwiczenia High Impact Aerobic polegają na wykonywaniu różnorodnych podskoków, obrotów czy wykroków z wykorzystaniem elementów biegu. Są bardzo dynamiczną formą aktywności ruchowej, wymagają jednak bardzo dobrej kondycji. Ćwiczenia tego typu wykonywane są przy szybkiej muzyce, co gwarantuje utrzymanie odpowiedniego tempa.


Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fitness, przeznaczone są raczej zajęcia typu Low Impact Aerobic. Opierają się na podobnej sekwencji ruchów, jednakże w nieco prostszej formie. Poza tym wykonywane są z mniejszą intensywnością. Jeśli więc jesteś debiutantem w salach treningowych, tego rodzaju ćwiczenia są właśnie dla ciebie.


Formą pośrednią są ćwiczenia Hi-Lo, przeznaczone dla osób średniozaawansowanych. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj aktywności, poza spalaniem tkanki tłuszczowej, przyspiesza przemianę materii, poprawia ukrwienie mięśni, a także uodparnia na zmęczenie.


Do tej samej kategorii zaliczane są również zajęcia określane tajemniczym skrótem TBC (Total body conditioning). Jest to nic innego jak jedna z odmian aerobiku, jednakże z wykorzystaniem hantli, ciężarków czy stepów. Ćwiczenia odbywają się przy szybkiej muzyce i mają na celu wzmocnienie mięśni, poprawę kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej. Co więcej, na tego rodzaju aktywność mogą sobie pozwolić osoby na wszystkich poziomach zaawansowania.


Inną, ciekawą formą ruchu jest FIT BALL, czyli ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnych piłek. Zajęcia z nimi polegają na angażowaniu różnych grup mięśni poprzez próbę utrzymania równowagi na piłce. Wykonane są one z bardzo trwałych materiałów, dzięki czemu można nawet na nich skakać. Zajęcia tego typu nie są zbyt intensywne, nie wymagają kondycji fizycznej. Jakkolwiek, wykonywane w odpowiedni sposób, przyczyniają się do jej poprawy. Poprzez fachowy dobór zestawu ćwiczeń, można modelować sylwetkę w wybranych partiach ciała takich jak brzuch czy pośladki. Jeśli więc chcesz zacząć od czegoś spokojniejszego, fit ball będzie doskonałym rozwiązaniem.


Nieco inny charakter mają zajęcia typu INTERVAL. Ich zasada jest dosyć prosta. Naprzemiennie wykonywane są ćwiczenia siłowe (wykorzystuje się tu hantle, ciężarki, stepy, gumy) z ćwiczeniami tradycyjnego aerobiku, dzięki czemu spalanie tkanki tłuszczowej połączone jest z przyrostem mięśni. Dodatkowo, zajęcia typu INTERVAL przyczyniają się do poprawy wydolności serca i modelowania sylwetki. Niestety, na ten rodzaj treningu mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby o bardzo dobrej kondycji fizycznej.


Do drugiej kategorii ćwiczeń zalicza się wszystkie te, których głównym zadaniem jest modelowanie sylwetki. Oczywiście wpływają one korzystnie również na wzmacnianie mięśni i wytrzymałość siłową. Grupa tego rodzaju ćwiczeń nosi nazwy: BODY SHAPE (lub SHAPE), BODY SCULPT i BODY TONNING. Takie zajęcia polegają na wielokrotnym powtórzeniu tych samych sekwencji ruchów z wykorzystaniem różnorodnych przyrządów. Efektem będzie zwiększenie jędrności i elastyczności poszczególnych grup mięśni, dzięki czemu sylwetka zyska odpowiedni kształt. Ćwiczenia z tej grupy nie należą do trudnych, tak więc mogą być wykonywane nawet przez osoby, które nie miały wcześniej styczności z fitness.


Dla osób, które mają problemy z jedną lub kilkoma konkretnymi partiami ciała przeznaczona jest trzecia kategoria ćwiczeń. Jej celem jest lokalne wzmacnianie mięśni. Zainteresowani taką aktywnością powinni wziąć pod uwagę zajęcia typu: ABT czy ABS.
ABT(ABDOMINAL, BUTTOCKS, THIGHS), w Polsce określane jako BPU. Obie wersje na pierwszy rzut oka stanowią zagadkę, której rozwiązanie jest stosunkowo proste. BPU to nic innego jak pierwsze litery słów brzuch, pośladki, uda i właśnie na rozwój mięśni w tych częściach ciała kładziony jest największy nacisk. Treningi składają się z serii ćwiczeń angażujących przede wszystkim te partie. Zajęciom towarzyszy szybka muzyka, pozwalająca zachować tempo ćwiczeń. Co więcej jest to forma aktywności, którą mogą wykonywać nawet początkujący. Jeśli chcesz wypowiedzieć walkę zbędnym kilogramom w strategicznych partiach twojego ciała, zastanów się nad tymi zajęciami. Zwłaszcza, że efekty można zauważyć dosyć szybko.


Podobne założenia mają treningi typu ABS (abdominis), jednak te skupiają się tylko na kształtowaniu mięśni brzucha poprzez powtarzanie serii różnorodnych ćwiczeń. Jakkolwiek, te zajęcia przeznaczone są raczej dla osób o dobrej kondycji fizycznej i dużej motywacji.


Ostatnią kategorią są zajęcia wytrzymałościowe, dla osób bardzo sprawnych fizycznie. Treningi, w tym przypadku, są już naprawde bardzo intensywne i skomplikowane pod względem choreografii. Na uwagę zasługują zwłaszcza dwa rodzaje ćwiczeń: STEP i FAT BURNING.


Ćwiczenia typu STEP, pozwalają rozwinąć mięśnie łydek, ud i pośladków. Polegają na wykonywaniu różnorodnych układów choreograficznych z wykorzystaniem stepu. Bardzo szybka muzyka, przy której są one prowadzone, wzmaga jeszcze ich intensywność. Te zajęcia pozwalają zredukować tkankę tłuszczową, a także zwiększyć wytrzymałość organizmu. Ich uczestnicy znają już dosyć dobrze podstawowe układy choreograficzne i mają dobrą kondycję. Początkujący będą się tu czuli zagubieni.


Sporą popularnością cieszą się zajęcia typu FAT BURNING, głównie z tego powodu, że podczas ćwiczeń, wykorzystywane są układy taneczne, które znacznie zwiększają atrakcyjność treningów. Jakkolwiek są pamiętaj, że są one dosyć intensywne. Pozwalają zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, a także podnieść ogólną wytrzymałość.


Osiołkowi w żłoby dano ?..


Gdy już nazwy zajęć nie brzmią tak obco, pora dokonać wyboru. Na początek określ cel, który chcesz osiągnąć, a następnie wybierz zajęcia, w których uczestnictwo sprawi ci przyjemność. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie wybieraj się od razu na zajęcia dla zaawansowanych. W taki sposób prawdopodobnie szybko się zniechęcisz. Pamiętaj, że nawet najbardziej sprawna fizycznie osoba, musiała od czegoś zacząć. Nie wstydź się, jeśli coś nie będzie ci wychodziło, potraktuj ćwiczenia jak dobrą zabawę, a nie przykry obowiązek. Następnym razem z pewnością będzie już lepiej. Pamiętaj, że aktywność fizyczna poprawi twoje samopoczucie i nawet nie zauważysz kiedy stracisz zbędne kilogramy ? Tak więc, miłej zabawy.


Źródło:
http://www.sparkpeople.com/resource/fitness_articles.asp?id=97
http://fitness.magicsport.pl/index.html
http://www.zdrowa-dieta.info/fitness-czyli-o-co-w-tym-wszystkim-chodzi/
http://www.fitnessclub.pl/content/blogsection/2/16/8/8/
http://ezinearticles.com/?What-Is-Interval-Fitness-Training-And-How-It-Benefits-You&id=459448

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg