Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Naukowcy odkryli komórki typowe dla zawału

SerceWe krwi pacjentów z zawałem serca pojawiają się komórki śródbłonka - odkryli naukowcy z Kalifornii. Odkrycie być może pozwoli opracować nowe metody diagnostyki zawałów - informuje pismo „Physical Biology”.

Na ścianach naczyń krwionośnych gromadzą się miażdżycowe złogi. Mogą one pękać, a ich fragmenty trafiają do krwioobiegu, blokując przepływ krwi na przykład w naczyniach wieńcowych serca – co może doprowadzić do zawału. Proces ten uwalnia do krwi także komórki wyściełającego naczynia krwionośne śródbłonka.

Naukowcy z kalifornijskiego Scripps Research Institute szukali we krwi pacjentów krążących komórek śródbłonka. Chodziło o znalezienie metody pozwalającej przewidzieć, u kogo może dojść do zawału serca.

Przeprowadzono badania z udziałem 111 osób. Porównywano obraz krwi 79 pacjentów po zawale serca, 25 zdrowych oraz siedmiu leczonych z powodu choroby naczyń krwionośnych.

Okazało się, że u zdrowych osób komórki śródbłonka nie występowały we krwi. Być może uda się wykorzystać tę współzależność do identyfikacji pacjentów we wczesnych stadiach zawału.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg