Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Projekt inteligentnych soczewek Google

Soczewki Google

Google testuje soczewki kontaktowe, które w przyszłości miałyby pozwolić na mierzenie poziomu glukozy we łzach. Bada także w jaki sposób takie soczewki mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla noszącej je osoby. „To dopiero wczesny etap projektu, jednak szereg przeprowadzonych badań klinicznych pomaga nam w ulepszaniu prototypu. Mamy nadzieję, że pewnego dnia doprowadzimy do stworzenia nowej metody, dzięki której osoby dotknięte cukrzycą będą mogły radzić sobie z chorobą”, informuje Google.

Cukrzyca jest coraz większym problemem – dotyka już jedną na 19 osób na ziemi. Niekontrolowany poziom cukru we krwi wystawia ludzi na ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, w tym uszkodzenia wzroku, nerek czy serca.

Poziom glukozy zmienia się często przy normalnych czynnościach, takich jak ćwiczenia, jedzenie czy nawet pocenie się. Niebezpieczny jest zarówno jej gwałtowny wzrost, jak i nagły spadek, dlatego wymaga stałego monitorowania. Chociaż niektórzy noszą na ciele specjalne monitory z czujnikiem glukozy umieszczonym pod skórą, to wszyscy ludzie dotknięci cukrzycą muszą nakłuwać palec kilka razy dziennie, by uzyskać niezbędny wynik z kropli krwi. To uciążliwe i bolesne. W rezultacie wiele osób z cukrzycą sprawdza poziom glukozy we krwi znacznie rzadziej niż powinna.


„W ciągu ostatnich lat wielu naukowców badało różne płyny ustrojowe, w tym także łzy, z nadzieją znalezienia łatwiejszych sposobów na sprawdzanie poziomu glukozy. W Google[x] zastanawialiśmy się, czy miniaturyzacja elektroniki -- mówimy tutaj o układach i sensorach tak małych, że wyglądają jak drobinki brokatu o antenie cieńszej od ludzkiego włosa - mogą być sposobem rozwikłania tajemnicy glukozy w łzach i mierzenia jej z większą dokładnością”, wyjaśnia Google.

Zanim produkt trafi do osób cierpiących na cukrzycę, przed Google jeszcze nadal sporo pracy. Nie zamierza jednak rozwijać projektu samodzielnie i chce nawiązać współpracę z partnerami, którzy są ekspertami we wprowadzaniu tego typu rozwiązań na rynek. Ci partnerzy będą korzystać z naszej technologii inteligentnego szkła kontaktowego i rozwijać aplikacje, które pozwolą na dostarczenie danych pacjentom i lekarzom. „Zawsze mówiliśmy, że interesują nas projekty, które wydają się odważne i trochę dziwne, a w momencie, gdy Międzynarodowa Federacja Cukrzycy   zadeklarowała, że świat “przegrywa walkę” z cukrzycą, nasz projekt wydaje się wyzwaniem wartym podjęcia”, deklaruje Google.

Brian Otis i Babak Parviz, project co-founders

Źródło: http://googlepolska.blogspot.com/

Film prezentujący działanie soczewek kontaktowych Google:

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg