Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Lądowanie rinowirusów

Wielu rodziców wie, ile trudu wymaga przekonanie chorego dziecka, żeby pokazało gardło, zmierzyło temperaturę, przyjęło lekarstwa. Ile trzeba wymyślić historyjek, żeby przekonać syna czy córkę, że lekarz nie gryzie, że dzięki kroplom łatwiej się oddycha, a syrop łagodzi kaszel… Z pomocą spieszy seria „Na sygnale” wraz z Dr Orzeszko, która pomaga rodzicom oswoić dzieci z wydawałoby się z banalnym katarem, który potrafi uprzykrzyć życie chorującym maluchom i ich zatroskanym opiekunom.

 

 

 

 

Obserwując perypetie bohaterów serii - sympatycznej rodziny państwa Nosków z Milanówka, a przede wszystkim niezawodnego doktora Florentego Orzeszkę w akcji, dzieci (rodzice również) dowiedzą się:

  • co to są wirusy;
  • jak działają i w jaki sposób wywołują choroby;
  • jak organizm broni się przed ich atakiem;
  • co to są limfocyty;
  • jak działa termometr i dlaczego trzeba mierzyć temperaturę;
  • co to jest syrop i krople do nosa, gdzie się je kupuje, jak należy je przyjmować;
  • co dzieje się w nosach, z których kapie i dlaczego termometr pokazuje wtedy podwyższoną temperaturę.

Autorem zabawnych tekstów, naszpikowanych wiedzą z zakresu medycyny, a konkretnie pediatrii oraz immunologii jest dr Wojciech Feleszko – lekarz pediatra z krwi i kości, na co dzień pracujący z chorymi dziećmi w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Działdowskiej w Warszawie, od lat prowadzący badania z zakresu immunologii. To specjalista w każdym calu, który swój zawód uprawia z pasją, a do tego ma duszę humanisty. Po prostu idealne połączenie.

Ilustracje – dynamiczne, pomysłowe, precyzyjne, chwilami drapieżne, kiedy w pobliżu czyha zagrożenie dla zdrowia, chwilami dowcipne, kiedy trzeba rozładować napięcie, z rozmachem i fantazją wykonał Ignacy Czwartos, krakowski artysta. Kiedy spotyka się dwóch pasjonatów - jeden z Warszawy, a drugi z Krakowa, musi powstać książka iskrząca dowcipem i pomysłowością.

Wojciech Feleszko w przyjazny, dowcipny, niezwykle obrazowy sposób opisuje przebieg przeziębienia. Historyjkę znakomicie dopełniają ilustracje Ignacego Czwartosa, który pomysłowo przedstawił rodzinę państwa Nosków, dr. Oreszszkę, bandę Rinowirusa oraz pluton Limfocyta. Dzięki jego oryginalnym rysunkom dzieci będą mogły lepiej zrozumieć jak funkcjonuje organizm, co mu pomaga, a co go niszczy. Za pomocą gestów, min, kolorów, całej plejady szczegółów Czwartos z jednej strony znakomicie oddaje „wredną” naturę wirusów a z drugiej dobroczynne oddziaływanie limfocytów. Kiedy zobaczycie, jak wyglądają krople, kichnięcia czy Rinowirus i jego banda w wykonaniu Ignacego Czwartosa, z pewnością przekonacie Wasze dzieci do przestrzegania podstawowych zasad higieny! Z kolei postać sympatycznego dr Orzeszki, dojeżdżającego do swych małych pacjentów na stylowym skuterze, przekona niejedno dziecko, że człowiek w białym fartuchu ze słuchawkami na szyi na pewno nie robi krzywdy, tylko niesie fachową pomoc!

Druga książka w serii „Na Sygnale. Dr Orzeszko zawsze na czas” będzie poświęcona skaleczeniu i konieczności zaszycia rany. Ukaże się w pierwszym kwartale 2010 roku. Kolejne części w przygotowaniu.


Sylwetki Autorów:

Doktor Wojciech Feleszko – z zamiłowania immunolog, badacz odporności u dzieci i małych gryzoni. Autor kilkudziesięciu prac badawczych o tej tematyce, publikowanych w prestiżowych światowych czasopismach lekarskich. Za swoją pracę doktorską otrzymał Nagrodę Premiera RP.
Z zawodu pediatra, leczy w Szpitalu Uniwersyteckim przy ulicy Działdowskiej na warszawskiej Woli. Nauczyciel akademicki, współautor podręczników dla studentów medycyny. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i Uniwersytetu w Saarbrucken. Odbył stypendia naukowe w Paryżu (Szpital Necker’a) i Berlinie (Charité). Wygłaszał wykłady na licznych konferencjach.
Laureat-Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej.
Lubi szybką jazdę na nartach i długie wyprawy rowerowe. Uwielbia robić konfitury i zaglądać co latem dzieje się w kompoście. Ze swoimi dwoma synami zimą gra w hokeja na lodzie, a latem w piłkę nożną. Nie lubi wchodzić w kupę na trawniku i rozmów o niczym. Pasjonuje go rozmawianie w innych językach (potrafi to robić w co najmniej pięciu) oraz czytanie współczesnej polskiej literatury. Wieczorami ogląda doktora House’a, pije herbatę i głośno chichocze.


Ignacy Czwartos – Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w pracowni Tadeusza Wolańskiego. Współtworzył Stowarzyszenie i galerię OTWARTA PRACOWNIA, pełni funkcję Prezesa zarządu. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Oprócz malarstwa, zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Ilustrował m.in, dla "Świerszczyka", "Przekroju (w latach 2000-2002), "Gazety Wyborczej” ("Duży Format", "Wysokie Obcasy"), "Charakterów", "Psychologii w szkole", "Rzeczpospolitej". Jego rysunki znajdują się w podręcznikach Nowej Ery, w Historii Krakowa dla każdego (Wydawnictwo Literackie), w Przewodniku dla dzieci (seria MUZEUM NARODOWEGO w Krakowie).
Jest zagorzałym kibicem klubu piłkarskiego Korona Kielce. Mieszka i pracuje w Krakowie. Ma trzech dorodnych synów. Artysta najchętniej pracuje w ciszy, gdy dzieci (Wicek i Staś) wychodzą do szkoły, a najmłodszy synek (Józio) do przedszkola.

Oto kropla kataru w interpretacji Ignacego Czwarotsa

 

Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie
Ignacy Czwartos, Wojciech Feleszko

Tekst: Wojciech Feleszko
Ilustracje: Ignacy Czwartos
Format: 200 x 200
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda
Kategoria: dla dzieci od lat 3 i całej reszty
ISBN: 978-83-60402-24-5
Rok wydania: 2009

Marta Lipczyńska-Gil

Hokus-Pokus
ul. Wandy 10a/4
03-949 Warszawa
tel./fax 22 895 03 28
www.hokus-pokus.pl
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg