Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Czy słodycze mogą być zdrowe?


Większość słodyczy dostępnych na rynku powstało w oparciu o sztuczne dodatki: konserwanty, barwniki i słodziki. Nie oznacza to jednak, że nie ma już słodyczy odpowiednich dla osób, dbających o zdrowy styl życia.

Co ciekawe, na szczególną uwagę zasługują to nasi rodzimi producenci. Ważne, aby sprawdzić czy dany producent posiada certyfikaty potwierdzające jakość produkcji (np. IFS International Food Standard).

Ze słodyczami każdy z nas ma od czasu do czasu większą lub mniejszą zagwozdkę. Cukry proste obecne w słodyczach prowadzą do cukrzycy i otyłości, a to tylko przykład problemów, które wiążą się z regularnym objadaniem smakołykami wypchanymi konserwantami, sztucznymi barwnikami i różnymi innymi ulepszaczami. Czy oznacza to, że w ogóle nie powinniśmy jeść słodyczy? Oczywiście nie, ponieważ na szczęście istnieją też ciekawe propozycje słodyczy z wyższej półki, które spokojnie można konsumować, chociaż od czasu do czasu. Wszystko sprowadza się tu do świadomego podejścia w trakcie wyboru produktów, które trafiają do naszego koszyka.

Dopuszczalna dawka słodkości

W dużym uproszczeniu, najrozsądniej jest unikać produktu masowego dystrybuowane przez wielkie korporacje. O popularności tych produktów często decydują potężne nakłady na marketing, tymczasem na wyciągnięcie ręki niejednokrotnie mamy wyroby bardziej przystępne dla naszego organizmu, bo przygotowywane z większą uwagą dla receptury. Przy zachowaniu takiego podejścia, z pewnością można stwierdzić, że umiarkowana dawka słodkości nie jest szkodliwa, jeśli nie zaniedbamy innych sfer takich jak aktywność fizyczna i całościowa dieta.

Ekologiczne rarytasy nie tylko dla wybranych

Systematycznie rośnie w Polsce liczba sklepów, oferujących produkty stricte ekologiczne. Tyczy się to również słodyczy. Prawdopodobnym efektem tego trendu jest również duże zainteresowanie samodzielnym wyrobem słodyczy. Mowa tu oczywiście o symbolicznej skali na potrzeby rodziny, bo trzeba przyznać, że smakołyk stworzony z własnoręcznie wybranych składników to najlepszy gwarant braku sztucznych dodatków. W rezultacie, coraz więcej osób decyduje się np. na zakup maszyny do lodów albo do czekolady. Takich smakołyków trudno sobie odmówić, warto jednak mieć też na uwadze, że na sklepowych półkach również można znaleźć słodycze, które nie powinny budzić wyrzutów sumienia.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg