Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Nie rezygnuj z ruchu, mimo choroby

Osoby przewlekle chore mogą, a nawet powinny uprawiać sport. Ćwiczenia, które nie obciążają organizmu, za to efektywnie go wzmacniają oraz wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie.

W wielu centrach fitness specjalne zestawy ćwiczeń, w tym trening ogólnorozwojowy, ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia i poprawiające postawę, trening angażujący jednocześnie maksymalną liczbę mięśni oraz zestaw wzmacniający mięśnie głębokie odpowiedzialne za koordynację i równowagę.

 

Ćwiczenia, które nie obciążają organizmu, za to efektywnie go wzmacniają oraz wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Osoby przewlekle chore powinny, jak wszyscy ludzie, prowadzić zdrowy tryb życia: jeść regularnie, uprawiać aktywność fizyczną, zminimalizować, a najlepiej odstawić używki, jak papierosy, czy środki zmieniające świadomość, które znacząco wpływają na stan zdrowia. Trzeba dbać o siebie, by organizm miał siłę z nią walczyć. „Im lepiej zaopiekujemy się swoim ciałem, tym lepiej będzie ono z nami współpracowało” – powiedziała dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej. Choroba nie powinna hamować wejścia na ścieżkę zdrowia. Wręcz przeciwnie, powinna motywować do podjęcia wyzwania jakim jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa i zbilansowana dieta. Okres letni to dobry czas na wypracowanie dobrych nawyków, które mogą stać się najrozsądniejszą inwestycją do końca życia”

 

Aktywność fizyczna stanowi nieodłączną część zdrowego życia i utrzymuje ciało w dobrej kondycji. Jednak nie tylko to wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Również zdrowe odżywianie decyduje o naszym samopoczuciu, wyglądzie i ogólnej sprawności psychoruchowej. Zniszczone włosy, łamliwe paznokcie, sucha i szorstka skóra, cellulit są zewnętrznym objawem źle zbilansowanej diety. Aż 70 proc. sukcesu utrzymania prawidłowej masy ciała zależy od zdrowego i rozsądnego odżywiania. Pozostałe 30 proc. to aktywność fizyczna.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg