Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

,,Tramwaj zwany pożądaniem” rusza z edukacją na temat HIV skierowaną do młodych

Warszawa 11 kwietnia 2016 r. – Za niespełna miesiąc rozpocznie się piąta edycja kampanii organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland pod nazwą ,,Tramwaj zwany pożądaniem”. Akcja w unikalny sposób łączy edukację z zabawą. Dotychczasowe edycje odniosły ogromny sukces w największych ośrodkach akademickich kraju.

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja społeczna z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV. Środki na realizację projektu pochodzą w tym roku z grantu przyznanego Fundacji w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

,,Chciałabym, aby nasza inicjatywa wpłynęła na zmianę nastawienia młodych do wykonywania testów w kierunku HIV. W społeczeństwie zakorzenionych jest ciągle mnóstwo stereotypów na temat wirusa, które skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Strach przed potencjalnie pozytywnym wynikiem testu jest często silniejszy od racjonalnych przesłanek, które jasno wskazują, że z dodatnim wynikiem testu przy odpowiedniej farmakoterapii można w pełni cieszyć się życiem. Fakt, że młode osoby najczęściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne, powinien szczególnie zwrócić ich uwagę na ryzyko zakażenia HIV. To, że młodzi ignorują ten temat, potwierdza tyko jak ogromne są luki w wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową w polskim społeczeństwie. Nie od dziś wiemy, że najlepszym sposobem profilaktyki jest edukacja, a „Tramwaj zwany pożądaniem”, dzięki swojej oryginalności ma szansę zmienić sposób myślenia i przemodelować podejmowane zachowania.” – podkreśla Anna Rewekant z IFMSA-Poland, Koordynator Narodowy ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS.

Podczas tegorocznej edycji projektu tramwaje zwane pożądaniem zagoszczą w 9 miastach, w których będą jeździć przez kilka godzin w czasie wybranych weekendowych wieczorów na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne. Tramwaje będą w tym roku kursować w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Bydgoszczy, Katowicach, Szczecinie oraz Białymstoku. Jazdę nietypowym tramwajem pasażerom umilać będą najlepsi DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland. Zespół edukatorów obecnych w tramwajach składać się będzie ze świetnie przygotowanych studentów medycyny, którzy pełnią funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. Dodatkowo, w każdym tramwaju usytuowane zostaną stanowiska z materiałami edukacyjnymi, prezerwatywami oraz wskazówkami na temat najbliższych placówek, w których można wykonać test na HIV.

,,Projekt IFMSA-Poland należy docenić nie tylko z uwagi na jego oryginalny charakter, ale także ze względu na niezwykle ważnego adresata inicjatywy. Aktualnie prawie 60 proc. osób żyjących na świecie z HIV to ludzie poniżej 30-stki, a co 10 seropozytywny Polak zakaził się przed 20-stką. Przemyślana edukacja młodych w obszarze zakażeń HIV jest więc nieodzowna” – mówi Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Harmonogram akcji ,,Tramwaj zwany pożądaniem” w 2016 roku:

Warszawa 6 maja 2016 roku
Kraków 6 maja 2016 roku
Wrocław 11 maja 2016 roku
Białystok 13 maja 2016 roku

Bydgoszcz 13 maja 2016 roku
Szczecin 20 maja 2016 roku

Poznań 21 maja 2016 roku

Katowice 21 maja 2016 roku

Gdańsk – przewidywany termin – grudzień 2016 roku (w okolicach Światowego Dnia AIDS 1 grudnia)

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg