Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

CHIRURGIA I TRANSPLANTOLOGIA NA 20. Pikniku naukowym

Hasłem tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest „ZDROWIE”. Organizatorzy i wystawcy szykują dla uczestników mnóstwo atrakcji, a wśród nich m.in. fascynujące pokazy z dziedziny chirurgii i transplantologii. Przebojowo zapowiada się np. pokaz wszczepiania organów oraz prezentacja symulatora chirurgicznego. Impreza odbędzie się 7 maja br. na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp oczywiście wolny.

Chirurgia i transplantologia to ważna część medycyny. Transplantacje nerek, przeszczepy serca czy operacje rdzenia kręgowego są dziś powszechne, choć jeszcze pięćdziesiąt lat temu wydawały się niemożliwe. Cięcia i przeszczepy fascynują, bo pozwalają na nowo przemyśleć definicje człowieka. Jak postrzegają swoje ciało pacjenci żyjący dzięki cudzej nerce? Czy pompa insulinowa lub wszczepiony rozrusznik są integralnymi „częściami ciała” danej osoby? Medycyna nie tylko leczy, ale inspiruje do odkryć w innych dziedzinach. Nie tylko czyni nas zdrowszymi, ale też „bardziej ludzkimi”.

Wraz z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii (stanowisko F5) uczestnicy Pikniku sprawdzą, w jaki sposób medycyna i inżynieria wzajemnie się inspirują. Spróbują sterować sztucznym sercem, zobaczą, jak wygląda trening chirurgów na specjalnym symulatorze i przekonają się, jak inżynieria materiałowa zmienia wyposażenie sal operacyjnych.

Wspólnie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA (D24) będzie można przeprowadzić operację na pluszowym misiu. Wbrew pozorom nie jest to banalne, bo trzeba zachować sterylność, procedury i spokój tak samo jak w przypadku prawdziwej operacji. Dla najmłodszych to świetna okazja, by nauczyć się opanowania i koncentracji, czyli zrobić pierwszy krok do stania się chirurgiem.

Stanowisko Koła Naukowego „BeLivers” WUM (F14) przeniesie Piknikowiczów do sali operacyjnej, w której wykonuje się przeszczepy. Chętni zobaczą, jak szykowane są narzędzia, jak wyglądają przygotowania personelu i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie transplantacji.

Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 7 maja 2016 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Więcej informacji: pikniknaukowy.pl.

  
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg