Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Obróć stres w działanie! „Stresozaradni"

Stres jest zjawiskiem powszechnym: estymuje się, że 98% Polaków odczuwa stres, a co piąty zmaga się z nim codziennie. Choć na ogół jest on uznawany za negatywny element życia, w rzeczywistości może być bodźcem do działania. Odpowiednie nastawienie i wiedza mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem i obracaniu go w korzyści. Bycie stresozaradnym to bardzo przydatna umiejętność, którą promuje akcja „Stresozaradni”, zainicjowana przez markę Magne B6®.

 

Czy stres jest zawsze zły?

Polacy zdecydowanie częściej dostrzegają negatywne niż pozytywne skutki stresu. Mimo to, jak wynika z raportu GfK Polonia „Polacy a stres”, niemal połowa badanych jest zdania, że stres może działać mobilizująco. O tym, że można zamienić go w korzyści jest przekonany co trzeci respondent.

„Stres tak naprawdę jest korzystnym dla nas mechanizmem fizjologicznym ukształtowanym w toku ewolucji po to, aby zwiększać naszą efektywność i umiejętność radzenia sobie z problemami i trudnymi sytuacjami. Gdy zaczynamy odczuwać stres, wówczas do naszej krwi wyrzucone zostają trzy hormony: adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Sprawiają one, że mamy więcej energii, siły i mocy, aby stawiać czoło trudnym sytuacjom pojawiającym się w pracy czy w życiu prywatnym. To od nas w znacznej mierze zależy to, co będzie dalej – co zrobimy z naszą energią i napięciem. Czy wykorzystamy je do rozwiązania naszych kłopotów i poradzenia sobie z trudną sytuacją, czy damy się pokonać problemowi i własnym słabościom” - mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog motywacji.

 

Bądź stresozaradny – obróć stres w działanie!

Akcja „Stresozaradni” promuje nową filozofię podejścia do stresu, czyli ideę, która polega na zmianie postrzegania stresu w swoim życiu i świadomym zarządzaniu nim. „Bardzo często to czy dane wydarzenie będzie stresujące czy nie, zależy od subiektywnej oceny. Prawdą jest, że istnieje niewiele sytuacji, które obiektywnie można nazwać stresującymi. Stają się nimi dopiero po indywidualnej ocenie osoby, której dotyczą. Z reguły taka ocena kształtuje się w ułamek sekundy, mimo iż wpływ na nią ma wiele czynników. Tak jak każdy inaczej ocenia daną sytuację, tak każdy również inaczej na nią reaguje. Zmiana spojrzenia na stres na bardziej pozytywne pomoże obrócić stres w działanie, które przyniesie korzyści w postaci odnalezienia pasji, sukcesów zawodowych, pogłębiania relacji z ludźmi.” – dodaje dr Ewa Jarczewska – Gerc.

 

W jaki sposób jest to możliwe? Stan „pobudzenia” można potraktować jako bodziec, który np. zwiększa efektywność działania. Taka mobilizacja może być kluczem do sukcesu przed ważnym wystąpieniem w pracy, zawodami sportowymi czy egzaminem. Stres można obrócić w działanie również w domu. Jak wynika z badania, Polacy głównie stresują się życiem prywatnym (46% respondentów). Jednym z typowych w tym obszarze stresorów jest natłok obowiązków domowych. Napięcie z nim związane można wykorzystać jako motywator do lepszego planowania zakupów, prac porządkowych czy gotowania. Stres nie powinien być także powodem odcinania się od bliskich, dlatego warto zaplanować wspólną aktywność, która nie tylko spożytkuje stres, ale i zacieśni rodzinne relacje.

 

Błędne Koło Stresui

Stresozaradność to również świadomości potrzeb swojego organizmu i aktywne reagowanie na nie. Jednym z negatywnych skutków stresu, którego ciężko uniknąć, jest zwiększona utrata magnezu. Z kolei niedobór magnezu zwiększa podatność na stres. Tworzy się Błędne Koło Stresu, ponieważ skutek nasila przyczynę. Patrząc na ten mechanizm od innej strony: jeśli w organizmie jest odpowiednia ilość magnezu to podatność na stres jest mniejsza. Dlatego też zaspokajanie potrzeb naszego ciała, poprawia samopoczucie i daje większą energię do działania, które są niezbędne do lepszego zarządzania stresem.

„Między magnezem a stresem istnieją potwierdzone zależności, o których nie wszyscy wiedzą. Jest to ważna informacja w kontekście zarządzania stresem.
Magnez może stać się naszym sprzymierzeńcem i ułatwić wprowadzenie pozytywnej zmiany. Dostrzegliśmy wśród Polaków dużą potrzebę z tym związaną. Wskazują na to dane przedstawione w raporcie „Polacy a stres”. Estymuje się, że prawie 90% Polaków co najwyżej przeciętnie ocenia umiejętności wykorzystywania stresu na swoją korzyść, a prawie każdy z nich chciałby je podnieść. Naszą odpowiedzią na te informacje jest akcja „Stresozaradni”, która będzie bodźcem do zmiany podejścia do stresu i obrócenia go w coś pozytywnego, obrócenia go w działanie.”
– mówi Anna Niezgoda, Brand Manager marki Magne B6®.

 

Stresozaradne predyspozycje

Żyjemy coraz szybciej, pracujemy pod presją czasu, musimy radzić dobie z natłokiem obowiązków przez co umiejętność stawiania czoła stresującym sytuacjom staje się bardzo ważną kompetencją. Stres można traktować w „tradycyjny” sposób, czyli postrzegać jako problem, albo przyjąć nową filozofię myślenia i obrócić go w działanie. www.stesozaradni.pl. Strona zawiera wiele materiałów, można na niej również określić swoją postawę wobec stresu, wykonując krótki test: Barometr Stresu oraz uzyskać kompleksowy poradnik, który krok po kroku pomaga wprowadzić w życie filozofię stresozaradności.

Czy tego chcemy czy nie, słodki smak kocha prawie każdy. Uwielbienie do niego wynika z naszych genów i czystej fizjologii. Słodycz oznacza dla mózgu szybko dostępną energię, dlatego nie powinno się z niej całkowicie rezygnować. Niektórzy próbują zastąpić tradycyjny cukier innymi słodkościami jak np. stewią, syropem daktylowym, cukrem kokosowym. Ile jest prawdy a ile mitu o ich właściwościach i czy rzeczywiście egzotyczne „słodziwa” pomogą nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg